Պետք է հասկանալ, թե պատերազմը վարելու մասով ինչ թերություններ է եղել. Թագուհի Թովմասյանը՝ Փաշինյանին
«Հայտարարվեց, որ ձեր հրամանով է տեղի ունեցել զորակոչի դադարը՝ այն պայմաններում, երբ դուք միաժամանակ մարտակոչով էիք հանդես գալիս»,- խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանին հարց ուղղեց «Իմ քայլը» խմբակցությունը լքած Թագուհի Թովմասյանը՝ նկատելով, որ վերջինս իր ելույթում անդրադարձավ միայն պատերազմին նախորդած բանակցային գործընթացներին և անհրաժեշտություն կա խոսել պատերազմը վարելու վերաբերյալ հնչած մեկնաբանությունների և թերությունների մասին:
Հիշեցնելով, որ «Մարտունի 3» զորամասի 7-րդ վաշտի զինվորների ծնողների հետ հանդիպման ժամանակ նրանք հայտարարել են պատերազմում կազմակերպչական մի շարք թերությունների մասին և որ իրենց երեխաներին Հադրութ են տեղափոխել այն հանձնելուց երկու օր անց՝ պատգամավորը հետաքրքրվեց Փաշինյանի դիրքորոշման մասին:
Թագուհի Թովմասյանը հայտնեց, որ պետք է նաև այսպիսի հարցեր քննարկեն, որպեսզի հասկանան, թե պատերազմը վարելու մասով ինչ թերություններ է եղել և արդյուք այդ թերություններն այն մակարդակի էին, որոնք կարող էին ազդել նրա ելքի վրա:
Բարձրացնելով զինծառայողների աշխատավարձերի խնդիրը՝ պատգամավորը հայտնեց. «Արդարացի դժգոհություն կա զինվորական ծառայություն իրականացնողների մոտ, որ քաղաքային պայմաններում աշխատող լեյտենանտ ոստիկանն ավելի բարձր է վարձատրվում, քան առաջնագիծը հսկող լեյտենանտը և այդ անարդարությունը հասկանալի է թե ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ»:
Նիկոլ Փաշինյանը պնդեց, որ զորահավաքը դադարեցնելու մասին հայտարարությունը անհեթեթ է և այն արած գեներալ-գնդապետը (Մովսես Հակոբյանը) մեծ պրոբլեմ ունի և պնդեց, որ գեներալը ցանկանում էր հանձնել 7-րդ պաշտպանական շրջանը, իսկ ինքը թույլ չի տվել:
Զինված ուժերի գերագույն-գլխավոր հրամանատարը նաև պնդեց, որ Լելե Թեփե բարձունքի գրոհի որոշման հեղինակն էլ ինքը չէ, իսկ «Մարտունի 3» զորամասի 7-րդ վաշտի դեպքով կա ձերբակալված, որին, սակայն, մի քանի օր առաջ բաց են թողել՝ իր համար անհայտ պատճառներով:

Тагуи Товмасян – Пашиняну: Надо понять, какие упущения были по части ведения войны.
«Было объявлено, что призыв был прекращен по вашему приказу, в условиях, когда вы одновременно выступали с призывом», - обратилась в парламенте к Николу Пашиняну покинувшая фракцию «Мой шаг» Тагуи Товмасян, отметив, что в своем выступлении он коснулся только довоенных переговорных процессов, и необходимо поговорить о комментариях и упущениях по части ведения войны.
Напомнив, что на встрече с родителями военнослужащих 7-й роты в/ч «Мартуни-3», было заявлено о ряде организационных недочетов войны и,что их дети были переведены в Гадрут через два дня после его сдачи, поинтересовалась депутат позицией Пашиняна.
Тагуи Товмасян сказала, что должны быть обсуждены и такие вопросы, чтобы понять, какие упущения были по части ведения войны, были ли эти упущения на уровне, который может повлиять на ее исход.
Поднимая вопрос о заработной плате военнослужащих, депутат сказала: «Среди военнослужащих есть справедливое недовольство, что лейтенант полиции, работающий в городских условиях, получает больше, чем лейтенант, охраняющий передовую, и понятно какие последствия будет иметь эта несправедливость».
Никол Пашинян настоял, что объявление о прекращении мобилизации было абсурдным, и у сказавшего об этом генерала-полковника (Мовсес Акопян) есть большая проблема и настоял на том, что генерал хотел сдать 7-й оборонный район, а он не позволил.
Верховный главнокомандующий вооруженными силами также утверждал, что он также не был автором решения о взятии высоты Леле Тепе, а по факту 7-й роты воинской части Мартуни 3 есть задержанный, который, однако, был выпущен несколько дней назад по неизвестным ему причинам.