Սասունյան. Խայտառակ պատմություն վիրավոր հայ զինվորի մասին, որն անտեսված է ու զրկված բժշկական օգնությունից
10:23 14/04/2021
Կարդացի հայ զինվորի սրտաճմլիկ պատմությունը, որը վիրավորվել է վերջին Արցախյան պատերազմի ժամանակ և ում բազմիցս մերժել են բուժել Հայաստանում։ Սա խայտառակություն է։ Հայաստանի կառավարությունը պետք է հոգ տանի, որպեսզի իրենց կյանքը հայրենիքի պաշտպանության համար վտանգած երիտասարդները կարողանան իրենց վերքերը բուժել առանց բյուրոկրատական քաշքշուկների և կոպիտ մերժումների:
2020 թ․ Արցախյան պատերազմում վիրավորված զինծառայող Սիմոն Հովհաննիսյանը 2021 թ․ ապրիլի 3-ին բաց նամակ գրեց «Հետք» հետաքննական պարբերականին՝ նկարագրելով, թե ինչպես են բազմաթիվ բժշկական հիմնարկներ երես թեքել իրենից, երբ նա դիմել է բուժում ստանալու խնդրանքով։ Ցավոք, նրա մղձավանջային պատմությունը եզակի չէ։ Բազմաթիվ այլ վիրավոր զինծառայողներ բուժվելիս բախվում են նման աններելի դժվարությունների:
Հովհաննիսյանը գրեց, որ 2020 թ․ հոկտեմբերի 3-ին գնացել է Երևանի զինկոմիսարիատ և կամավորագրվել հայրենիքի պաշտպանության գործին։ Հոկտեմբերի 25-ին, ստանալով համապատասխան հրաման, տեղափոխվել է Արցախի Մարտակերտի զորամասը և հոկտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 18-ը ծառայել առաջնագծում։
Նոյեմբերի 10-ին, հրադադարից րոպեներ առաջ, նա վիրավորվեց հիթիռի հարվածից։ Հաջորդ ութ օրերի ընթացքում նա փորձեց կապվել զինվորական պաշտոնյաների հետ՝ իր և մյուս զինվորների համար բժշկական օգնություն ստանալու խնդրանքով։ Բախվելով անտարբերության՝ նա փորձեց ինքնակամ գնալ գունդ։ Ճանապարհին նա հանդիպեց բուժծառայության մեքենայի և համոզեց վարորդին, որ իրեն և ևս երկու անձնավորության տեղափոխի բժշկական հաստատություն՝ օգնություն ստանալու համար: Նրանց ուղարկեցին Դրմբոն գյուղում գտնվող հոսպիտալը, որտեղ ասացին, որ կոնտուզիա է ստացել: Սակայն, քանի որ նրա համար այլևս ոչինչ չէին կարող անել, առաջարկեցին գնալ Երևան։
Հովհաննիսյանը վերջապես ժամանեց Երևան՝ իր սեփական գրպանից վճարելով 45 հազար դրամ։ Նա գնաց Երևանում գտնվող զորամասը, ներկայացրեց փաստաթղթերը և օգնություն խնդրեց հիվանդանոց ընդունվելու համար: Զորամասում նրան ասացին․ «Դուք այլևս մեզ մոտ գրանցված չեք, մեր գործը չի, դիմեք զինկոմիսարիատ»։ Զինկոմիսարիատն իր հերթին նշեց․ «Դուք այլևս ծառայության մեջ չեք, պետք է դիմեք քաղաքացիական պոլիկլինիկա»։
Պոլիկլինիկայում ասացին․ «Մենք ոչ մի նման մասնագետ չունենք, որ Ձեզ է պետք։ Մի ամսից ԼՈՌ բժիշկը [քիթ-կոկորդ-ականջաբան]  կգա արձակուրդից, եկեք, կստուգի․․․ Ոչ էլ գիտենք՝ Ձեզ ուր ուղեգրենք»։
Զինկոմիսարիատում ասացին․ «Տղա' ջան, արդեն երկրորդ անգամ եմ ասում՝ դու մեր ցուցակներում չկաս, դիմի'ր քաղաքացիական հիվանդանոց»:
«Աստղիկ» բժշկական կենտրոնում նրան ասացին․ «Դուք մի քանի մասնագետի կարիք ունեք։ Եթե պետպատվեր եք ուզում, ապա այդ դեպքում գիտեք՝ պետք է հոսպիտալից թուղթ բերեք, որ մասնակից եք, մենք սպասարկենք»։
«Կանազ» հոսպիտալում ասացին․ «Գիտեք՝ ձեր զինկոմիսարիատի տեղեկանքը հին է, գնացեք, նորը վերցրեք, որ ձեր ուզած թուղթը տանք»:
Զինկոմիսարիատում ասացին․ «Երկու օրից եկեք, վերցրեք այդ փաստաթուղթը»։ Երբ նա վերադարձավ, հիվանդանոցում նրան ասացին․ «Գիտեք՝ Ձեզ ախր արդեն զորացրել են, մենք տենց թուղթ չենք կարա տանք, ոչ էլ ինքներս կկարողանանք ստուգել»։
Այս քաշքշուկներից հոգնած՝ վիրավոր զինվորը որոշեց դիմել «Նաիրի» մասնավոր բժշկական կենտրոն։ Հետազոտությունից պարզվեց, որ նա ունի կոնտուզիա, լսողության կորուստ և ուղեղի ցնցում։
Նա վճարեց դեղորայքի և հետազոտության համար, իսկ հետո պարզեց, որ կան մի քանի պետական ծրագրեր, որոնք կարող էին իրեն անվճար դեղեր և բժշկական օգնություն առաջարկել: Նրան նաև ասացին, որ կարող էր դիմել զինվորական հաշմանդամության համար։
Ուստի նա դիմեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, որն անմիջապես մերժեց նրա դիմումը։ Նրանք ասացին․ «Դուք չկաք պաշտպանության նախարարության կողմից տրամադրված ցուցակում»։ Հետո նա զանգահարեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն՝ բացատրելով իր խնդիրը: Նրան ասացին զանգահարել մեկ այլ հեռախոսահամարով: Երկու օր թեժ գծով որևէ պատասխան չստանալուց հետո, նրան երրորդ հեռախոսահամարը տվեցին, որով նա ամբողջ օրը զանգահարեց։
Վերջապես, երեկոյան մեկը պատասխանեց և կոպիտ ասաց. «Ինչո՞ւ եք ինձ զանգում: Ես նման գործերով չեմ զբաղվում»:
Նա կրկին զանգահարեց թեժ գծին։ Նրան պատասխանեցին․ «Գիտե՞ք՝ երևի դիմեք պաշտպանության նախարարություն»։ Այնտեղ որևէ մեկը չպատասխանեց։ Նա զանգահարեց պաշտպանության նախարարության ռազմաբժշկական վարչություն։ Ոչ մի պատասխան։ Էլեկտրոնային նամակ ուղարկեց։ Նորից, ոչ մի պատասխան․․․
Դրանից հետո նա զանգահարեց զինկոմիսարիատ։ Նրան ասացին․ «Ապեր, մեզ մինչև հիմա սկի չեն եկել քո թղթերը Արցախից, թե որտեղ ես եղել, ոնց, խի․․․»։ Նա նորից պատմեց իր ամբողջ պատմությունը։ Նրանք պատասխանեցին. «Դե մենք հարցում կանենք, քեզ կզանգենք»։ Նրանք երբեք չզանգահարեցին․․․
Նա կրկին զանգահարեց Պաշտպանության նախարարության ռազմաբժշկական վարչություն, որտեղ ասացին․«Մեզ տվեք հոսպիտալի էպիկրիզ, որպեսզի մենք Ձեզ ավելացնենք ցուցակում»։ Նա պատասխանեց, որ չի կարող տրամադրել այդ փաստաթուղթը, քանի որ հիվանդանոցում հրաժարվել են բուժել իրեն: Նրանք ասացին, որ գնա զինկոմիսարիատ: Նա վերջին անգամ դիմեց այնտեղ և խնդրեց նրանց օգնությունը։ Պատասխանեցին. «Մեզ ոչ մի թուղթ չի հասնում, բոլոր հարցումներն անպատասխան են, եթե ուզում ես հարցդ լուծես, գնա, հասի Մարտակերտ, վերցրու, բեր»:
Հետո վիրավոր զինվորը նամակ գրեց ՀՀ Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին՝ բացատրելով իր ամբողջ պատմությունը։ Նա երկու անհեթեթ հեռախոսազանգ ստացավ․«Բա խի՞ եք դիմում գրել։ Ի՞նչ խնդիր է»։ Նա պատմեց իր պատմությունը։ Նրանք ասացին․ «Դե գիտեք՝ էպիկրիզ է պետք․․․»։ Նա ասաց, որ չունի, քանի որ իրեն չեն բուժել։ Պատասխանեցին․ «Կզանգենք», բայց այլևս երբեք չզանգեցին։
Վիրավոր զինվորն իր տխուր ու խճճված պատմությունն ավարտեց հետևյալ հզոր խոսքերով․ «Հիմա ի՞նչ,  վերջը ի՞նչ․․․ Այդ ու՞ր եք պարոնա՛յք, զարթնեք,  6 ամսից ավելի է անցել,   հազարներով ինձ նման տղերք կան․․․ Որ կաբինետ մտնում ես, ոտքը ոտքին գցած,  նստած սուրճ եք խմում և սոցցանցերում փոստեր անում, թե ինչքան հայրենասեր եք ու, թե՝ «կներեք մեզ, տղերք, որ  մեզ համար  մեռաք» Բա ո՞նց եղավ, որ պատերազմի ավարտի առաջին իսկ օրը կուրացաք և ոչ մեկի ցավը,  ապրածը, դժվարությունը էլ «ձեր տանձին չի»։ Ինձ՝  վիրավորիս առաջարկում եք  Մարտակերտ հասնե՞մ, որ թուղթ բերեմ․․․  Հոգեբանական  ու տարրական անվտանգության խնդիրների հետ միասին՝ հարց եմ տալիս ձեզ՝ ձեր ցինիզմի մակարդակը չե՞ք զգում․․․ Նույն կե՞րպ եք խոսում կորած զինվորի  ծնողի,  հարազատի հետ, ավելի ծանր հաշմանդամություն ունեցող անապացույց  կամավոր ի հետ․․․ Լուծե՛ք ոչ միայն իմ, այլ բոլորիս հարցը։ Անհապաղ լուծե՛ք․․․ Հակառակ դեպքում  մենք  ենք ձեզ  գրողի ծոցն ուղարկելու, հույս ունեմ՝ հանրությունն էլ է մեզ հետ այդ հարցում։ Լուծե՛ք անհապաղ»։
Սա խայտառակություն է: Ես զարմացած եմ, որ ոչ մի հայ պաշտոնյա ներողություն չի խնդրել այս վիրավոր զինծառայողից և նրա նմաններից ու չի կազմակերպել նրանց անհապաղ բուժումը:
Այլապես, երբ տեղի ունենա հաջորդ պատերազմը, ոչ մի երիտասարդ չի ցանկանա կամավորագրվել կամ ծառայել բանակում։ Անկախ կուսակցական քաղաքական խնդիրներից, այս վիրավոր զինվորները մեր ազգի զավակներն են և արժանի են առավելագույն հոգածության: Նրանք վճարեցին հայրենիքի նկատմամբ իրենց պարտքը և այժմ Հայաստանի կառավարության հերթն է հոգ տանել նրանց մասին։

I read the heartbreaking experience of an Armenian soldier who was wounded in the recent Artsakh War and repeatedly denied medical treatment in Armenia. This is so shameful. The Armenian government should see to it that young men, who risked their lives to defend the homeland, have their wounds treated without any bureaucratic hassles and rude refusals.
Simon Hovhannisian, a soldier wounded in the 2020 Artsakh War, wrote an open letter in Armenian, published by Hetq (an investigative journal in Armenia) on April 3, 2021, describing how he was turned away from numerous medical facilities when he sought treatment. Regrettably, his nightmarish experience is not unique. Many other wounded soldiers have faced similar inexcusable difficulties when seeking treatment.
Hovhannisian wrote that on October 3, 2021 he went to the military center in Yerevan and volunteered to fight in the war. On Oct. 25, having received the proper authorization, he was transferred to the Mardakert military unit in Artsakh and served on the frontline from Oct. 27 to November 18.
On Nov. 10, shortly before the ceasefire, he was hit by missile shrapnel. During the next eight days, he tried to contact military officials seeking medical assistance for him and other soldiers. Facing indifference, he tried on his own to go to the military regiment. On the way, he encountered an ambulance and convinced the driver to take him and two others to a medical facility to get help. They were referred to the temporary hospital in Drmbon village, where he was told that he suffered a contusion. However, since there was nothing they could do for him, they suggested that he go to Yerevan.
Hovhannisian finally arrived in Yerevan after paying 45,000 drams (around $90) from his own pocket. He went to the military unit there, explained his situation, presented the documents and sought assistance to be admitted to a hospital. The military unit told him: “You are no longer registered with us. It is not our job. Go to the Military Commissariat.” The Commissariat in turn told him: “You are no longer in the service. You have to go to a civilian clinic.”
At the civilian clinic, he was told: “We do not have the appropriate specialist for your ailment. The ear, nose and throat specialist will return from his vacation in a month. Come back, he will check you. We don’t even know where else to refer you to.”
At the Commissariat, he was told: “My boy, I am already telling you for the second time, you are not on our list. Go to a civilian hospital.”
At the privately-owned Asdghig hospital, he was told: “You need to be seen by several specialists. If you need the state to cover your medical bills, then bring a document that you have government insurance. We will then serve you.”
He then went to the Kanaz hospital where he was told: “Your document from the Commissariat is old. Go get a new document, so we can give you fresh papers.”
At the Commissariat he was told: “Come back in two days to pick up your new document.” When he went back, the hospital told him: “You are already discharged from the military. We can’t give you such a document and can’t examine you.”
Tired of the run-around, the wounded soldier went to the Nayiri private hospital. After the examination, he learned that he had a contusion, loss of hearing, and concussion.
He paid for the medicines and the examination. He then found out that he was eligible for several government programs that could have offered him free medicines and medical care. He was also told that he could have applied for free military care for the handicapped.
So he applied to the Ministry of Social Services which promptly rejected his application. They said: “You are not on the list of the Defense Ministry.” He then phoned the Ministry of Social Services, explaining his problem. He was told to call another phone number. After two days of no one answering the hotline, he was given a third phone number. He called that number the whole day. Finally, in the evening, someone answered, and rudely said: “Why are you calling me? I do not deal with such matters.”
He called back the hotline. They told him: “Call the Defense Ministry.” No one answered there. He called the Defense Ministry’s Treatment Center. No answer. He sent an email. Again, no answer!
He then called the Military Commissariat. They told him: “Brother, why haven’t we received your papers from Artsakh until now confirming where you were?” He told them his whole story all over again. They replied: “We will inquire and call you.” They never called back!
He called again the Defense Ministry’s Treatment Center. He was told: “Give us the hospital’s medical evaluation, so we can add you on our list.” He responded that he could not provide that document since the hospital had refused to treat him. They told him to go to the Military Commissariat. He applied there one last time and asked for their assistance. He was told: “We have received no papers, all questions remain unanswered. If you want to solve your problem, go to Mardakert, pick up your documents and come back.”
The wounded soldier then wrote a letter to Antranig Kocharian, Chairman of the Parliament’s Defense and Security Committee, explaining his whole story. He received two ‘absurd’ phone calls saying: “Why did you write a letter? What is the problem?” He told them his story. They told him: “We need you medical evaluation.” He said he did not have it because they did not treat him. They told him: “We will call you,” but he never heard from them again.
The wounded soldier ended his sad saga with the following powerful words: “Now what? What’s next? Where are you, officials? Wake up! It has been more than six months. There are thousands of other soldiers like me…. Whichever office you go to, sitting with legs crossed, they are drinking coffee, writing posts on social media, saying how patriotic we are, and expressing their regret: ‘Sorry boys, you died for us.’ How did it happen that you got blinded in the last day of the war and you don’t give a damn about anyone’s pain and problems? You are suggesting that this wounded soldier go to Mardakert and bring back documents. In addition to psychological and security problems, I ask you, don’t you see the degree of your cynicism? Are you telling the same things to the parents and relatives of lost soldiers or a badly handicapped volunteer with no documents? Please solve not only my problem, but those of all of us without any delay. Otherwise, we are the ones that will send you to hell and I hope that the public is with us on this issue.”
This is very shameful. I am surprised that not a single Armenian official has apologized to this wounded soldier and others like him and arrange for their immediate medical care. Otherwise, when the next war happens, no young man will volunteer or want to serve in the army. Regardless of any partisan political issues, these wounded soldiers are the sons of our nation and they deserve the utmost care. They paid their dues to the homeland and now it’s the Armenian government’s turn to take care of them.