Բրյուսելը ցանկանում է՝ ԵՄ պատվաստման անձնագրերը պատրաստ լինեն ամռան սկզբին
Բրյուսելը ցանկանում է, որ պատվաստման անձնագրերը ԵՄ տարածքում գործեն հունիսի վերջին: Փորձնական սխեմաները կգործարկվեն այդ ամսվա սկզբին՝ նպատակ ունենալով ամբողջ համակարգը գործարկել մինչև հունիսի 21-ը: Այս մասին, Euronews-ի հաղորդմամբ, եվրախորհրդարանականներին ասել է արդարադատության եվրոպական հանձնակատար Դիդյե Ռեյնդերսը:
Եվրահանձնաժողովը ցանկանում էր, որ այսպես կոչված Թվային կանաչ սերտիֆիկատները լիարժեք գործարկվեն մինչև մայիսի վերջ, քանի որ որոշ անդամ երկրներ ավելի շատ կախված են զբոսաշրջությունից, ինչպիսիք են Հունաստանը և Իսպանիան։ Բայց առայժմ այդ թիրախը հանվել է:
«Դա հրատապ է: Իհարկե, մենք ցանկանում ենք պատրաստ լինել մինչ ամառ: Հունիսի վերջին մենք ուզում ենք պատրաստ լինել կանոնակարգին», - ասել է Ռեյնդերսը։
Ռեյնդերսը նաև շեշտել է, որ Թվային կանաչ վկայականը պարզապես պատվաստման պարզ անձնագիր չէ: Առաջարկությունը կարգավորում է ոչ միայն ապահովագրության ստուգումը և պատվաստումների վկայականի ընդունումը, այլև թեստավորման վկայականն ու նաև վկայական, եթե մարդը վարակվել ու լավացել է COVID-19-ից։

Brussels wants vaccine passports to be operational across the EU by the end of June, Euronews reports.
Pilot schemes will be launched at the beginning of that month, with the aim to have the whole system up and running by June 21, Didier Reynders, the European commissioner for justice, told MEPs on Tuesday.
The European Commission had wanted the so-called Digital Green Certificates to be fully operational by the end of May, with some member states more dependent on tourism, like Greece and Spain, pushing for an even earlier start.
But for now, that target has been dropped.
"It’s urgent. Of course, we want to be ready before the summer. For the end of June, we want to be ready with the regulation," Reynders told MEPs.
Reynders also stressed that the Digital Green Certificate is not just a simple vaccination passport.
"The commission is working very hard to ensure large vaccination coverage of the European population to prevent discrimination of individuals who are not yet vaccinated," he said.
"The proposal regulates not only the insurance verification and acceptance of an interoperable vaccination certificate but also a test certificate and certificate for a person who has recovered from COVID-19."