ԵԽ պատգամավորը հրատապ հարցում է ուղարկել ԵՄ հանձնաժողով՝ Բաքվում «ռազմավարի այգու» հետ կապված
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Լուկաս Ֆուրլասը գրավոր դիմել է Եվրոպական հանձնաժողովին՝ Բաքվում «ռազմավարի այգու» բացման հարցով։
«Ես հրատապ գրավոր հարցում եմ ներկայացրել Եվրոպական հանձնաժողովին։ Պահանջում եմ գործողություններ՝ անընդունելի «ռազմավարի այգու» կապակցությամբ, որում ներկայացված են հայ զինվորների սաղավարտները, որոնք սպանվել են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Այդ գործողությունները չեն խթանում տարածաշրջանում խաղաղությունն ու վստահությունը»,- գրել է Ֆուրլասը թվիթերում։
Հիշեցնենք, որ օրերս Բաքվի կենտրոնում Ալիևի մասնակցությամբ բացվել է «ռազմավարի այգի», որտեղ ցուցադրում են պատերազմի ընթացքում հայկական կողմից վերցրած ավարը՝ այդ թվում սնունդը, սաղավարտները։ Վնասված ռազմական տեխնիկայում, զորամասերում ներկայացված են սպանված, վիրավոր ու կապկպված հայ զինվորների մանեկեններ։

Депутат СЕ направил в Комиссию ЕС срочный запрос в связи с «парком трофеев» в Баку
Депутат Европарламента Лукас Фурлас обратился в Европейскую Комиссию в связи с открытием в Баку «парком трофеев».
«Я подал срочный письменный запрос в Европейскую Комиссию. Я требую действий в связи с неприемлемым «парком трофеев», где представлены каски армянских солдат, убитых азербайджанскими властями. Эти действия не способствуют миру и доверию в регионе», - написал в своем микроблоге Твиттер Фурлас.
Напомним, что недавно в центре Баку при участии Алиева открылся «парк трофеев», где выставлены трофеи, захваченные у армянской стороны во время войны, в том числе продукты, каски. В поврежденной военной технике, воинских частях представлены манекены убитых, раненых и связанных армянских солдат.