Համանախագահներ․ Առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) հայտարարություն են տարածել։
Համանախագահները գոհունակությամբ նշում են հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը և ուշադիր հետևում են 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին կողմերի կողմից ձեռք բերված համաձայնության կատարմանը: Համանախագահները ողջունում են զոհերի աճյունների վերադարձի հետ կապված նշանակալի ձեռքբերումները և հակամարտության արդյունքում տեղահանվածների վերաբնակեցման, հումանիտար օգնության և կյանքի համարժեք պայմանների տրամադրման, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային և հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանն ուղղված կառուցողական քննարկումների շարունակական առաջընթացը:
Համանախագահները կողմերին հիշեցնում են, որ լրացուցիչ ջանքեր են պահանջվում՝ մնացած մտահոգիչ ոլորտներում հարցերը լուծելու և երկարաժամկետ խաղաղությանը նպաստող փոխվստահության մթնոլորտ ստեղծելու համար: Դրանք ներառում են հարցեր, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են բոլոր ռազմագերիների և այլ ձերբակալվածների վերադարձին` միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթներին համապատասխան, բոլոր տվյալների փոխանակումը, որոնք անհրաժեշտ են հակամարտության շրջանների արդյունավետ ականազերծման համար, Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումների վերացում, այդ թվում` միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար, կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանում և պաշտպանություն և հակամարտությունից տուժած համայնքների, ինչպես նաև մարդկանց միջև վստահության ամրապնդում։
Հաշվի առնելով ԵԱՀԿ-ի մանդատի ժամկետները և տարածաշրջանի բոլոր բնակիչների ձգտումները դեպի կայուն, խաղաղ և բարեկեցիկ ապագա` համանախագահները շեշտում են, որ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել վերջնական համապարփակ և կայուն կարգավորման ձեռքբերմանը՝ կողմերին լավ հայտնի տարրերի և սկզբունքների հիման վրա:
Այս առումով համանախագահները կոչ են անում կողմերին առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո:
Նրանք կրկնում են իրենց հովանու ներքո ուղիղ երկկողմ խորհրդատվություններ կազմակերպելու իրենց առաջարկը, որպեսզի կողմերը միասին վերանայեն և համաձայնեցնեն կառուցվածքային օրակարգը` արտացոլելով իրենց առաջնահերթությունները` առանց նախապայմանների:
Համանախագահները նաև իրենց աջակցությունն են հայտնում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (PRCiO) շարունակական գործունեությանը և առաքելության հնարավոր ընդլայնմանը և կողմերին կոչ են անում լիարժեք հասանելիություն և աջակցություն ցուցաբերել նրա ջանքերին: Համանախագահներն ընդգծում են իրենց պատրաստակամությունը՝ վերսկսելու աշխատանքային այցերը տարածաշրջան, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, իրականացնելու իրենց գնահատման և միջնորդական դերը: Այս առումով համանախագահները կողմերին հիշեցնում են իրենց երթուղիների վերաբերյալ անարգել մուտքի և շարժման առավելագույն ճկունություն ապահովելու պահանջի մասին` իրենց մանդատին և նախորդ պրակտիկային համապատասխան:

Сопредседатели: При первой же возможности возобновить политический диалог на высоком уровне
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Эндрю Шефер (США) и Стефан Висконти (Франция) выступили с заявлением:
Сопредседатели с удовлетворением констатировали упрочение режима прекращения огня и отметили, что они внимательно следят за выполнением договоренности, достигнутой сторонами 9 ноября 2020 года. Сопредседатели приветствуют значительные достижения в возвращении тел погибших и расселении лиц, перемещенных в результате конфликта, предоставлении гуманитарной помощи и создании равноценных условий жизни, а также продолжающийся прогресс в конструктивных дискуссиях по разблокированию транспортных и коммуникационных путей в регионе.
Сопредседатели напоминают сторонам, что требуются дополнительные усилия для решения вопросов и в других проблемных сферах и создания атмосферы взаимного доверия, способствующей долгосрочному миру. Сюда входят вопросы, которые, в частности, касаются возвращения всех военнопленных и других удерживаемых лиц в соответствии с положениями международного гуманитарного права, обмена всех данных, необходимых для эффективного разминирования зон конфликта, снятия ограничений на въезд в Нагорный Карабах, в том числе для представителей международных гуманитарных организаций, сохранения и защиты религиозного и культурного наследия, защиты и укрепления доверия как между пострадавшими от  конфликта общинами, так и между отдельными лицами.
Учитывая срок мандата ОБСЕ и чаяния всех людей в регионе к устойчивому, мирному и процветающему будущему, сопредседатели подчеркивают необходимость уделять особое внимание достижению окончательного всеобъемлющего и прочного урегулирования, основанного на элементах и принципах, хорошо известных сторонам.
В этой связи сопредседатели призывают стороны при первой же возможности возобновить политический диалог на высоком уровне под эгидой сопредседателей.
Они подтверждают свое предложение о проведении прямых двусторонних консультаций под их эгидой, чтобы стороны могли пересмотреть и согласовать структурную повестку дня, отражающую их приоритеты без предварительных условий.
Сопредседатели также выразили содействие продолжающейся деятельности и возможному расширению миссии Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ (PRCiO) и призвали стороны обеспечить всецелый доступ и оказать содействие его усилиям. Сопредседатели подчеркивают свою готовность возобновить рабочие визиты в регион, в том числе в Нагорный Карабах и прилегающие территории, для оценки и осуществления своей посреднической роли. В этой связи сопредседатели напоминают сторонам о требовании обеспечить беспрепятственный доступ и максимальную гибкость передвижения, связанные с маршрутами их поездок, в соответствии с их мандатом и предыдущей практикой.