Զավեն Խաչիկյանի պատմական լուսանկարներն ու դրանց հետևում թաքնված պատմությունները
Զավեն Խաչիկյանը, իրականում, լուսանկարչությամբ սկսել էր զբաղվել, զուտ նրա համար, որ փորձ ձեռք բերեր ու անցում կատարեր կինոյի աշխարհ, բայց մնաց կապված լուսանկարչությանը և աշխատանքային գործունեության հենց սկզբում ՝ 1988-ին, վռնդվելով «Կոմսոմոլեց» թերթի խմբագրությունից ,այնուհետև որպես լավագույն ֆոտոլրագրող, ստացավ Հայաստանի կոմերիտական երիտասարդական միության մրցանակ (մէ ծիծաղ, մէ ուրախություն): Հարցազրույցի ժամանակ, թերևս մեծ սխալ արեցի ու հենց այս մրցանակի մասին հարցով սկսեցի. պարզվեց նա առհասարակ դեմ է մրցանակների գաղափարին,սակայն 2018թ. ստացավ ՀՀ Նախագահի մրցանակը արվեստ կատեգորիայում (որը նա ընկալում է որպես ֆինանսական աջակցություն իր` հավերժ freelans կարգավիճակին)։ 1988 -ին մրցանակը ստացել էր հայ ժուռնալիստիկայի մեջ՝ լուսանկարչություն + տեքստ, այդ նոր ժանրի զարգացման առիթով ։ Մրցանակը՝ մրցանակ, բայց կյանքն, իրոք, չի կորցնում արժեքավոր գործերի հանդեպ իր հետաքրքրությունը. օրինակ վերջերս Մոնթեի մասին պատմող գրքի շապիկի համար հրատարակիչը փնտրում էր վերջինիս սիրված նկարների հեղինակին, որը պարզվեց հենց Զավեն Խաչիկյանն է։ Հաջորդ հարցս լուսանկարչին մի քիչ ավելի ստացված էր։
-Հիշո՞ւմ եք Մոնթեին լուսանկարելու օրը։
-Իհարկե, հիշում եմ։ 1993 թ. ապրիլն էր։ Քարվաճառի ազատագրման օրերը։
-Հե՞շտ էր Մոնթեին նկարել, սիրո՞ւմ էր լուսանկարվել։
-Նկարելը հեշտ էր, որովհետև բեմադրություն չէր, իրականությունը զգալ էր պետք, իսկ Մոնթեն բնորդ չէր, որ դիրքեր ընդուներ, նկարեի... գործողությունների մեջ եմ նկարել։ Այդ նկարն էլ զորքին վերջին ցուցումներ տալու ընթացքում է արված։Իրականում Քարվաճառի ազատագրումով ֆիդայական պատերազմը ավարտված կարելի էր համարել։ 2 օր շրջել եմ հենց Մոնթեի հետ, նրա մեքենայով։ Խիզախ էր, վախ չուներ մահից։ Միայն այդ օրերի ընթացքում 2 անգամ կարող էր զոհվել, բայց բախտներս բերեց։ Նրա մեքենան տանկերի առջևից էր գնում, ընդհանրապես, կյանքում էլ՝ նա մի քանի քայլ առաջ էր մեզնից։
-Հավատո՞ւմ եք այն վարկածին, որ Մոնթեին կարող էին հայերը սպանած լինել։
-Կատարյալ հիմարություն։ Մոնթեն այնպիսի ճամփաներով էր քայլում, որ օրը մի քանի անգամ կարող էր սպանվել, բայց ոչ հայերի կողմից։ Նրան պաշտում էին. ոչ մեկ ձեռք չէր բարձրացնի նրա վրա.այդ պատերազմում ընկերոջդ շնչով էիր ապրում, շնչում...ընկերոջդ վախը, հումորը, երազանքը, ռիսկը, ամեն ինչ պիտի գիտենայիր։ Նիկոլի ասածը չի է պատերազմ գնալը՝ « հավաքվեք 30 հոգի, ընտրեք հրամանատար, մեկնեք դիրքեր»։ Պատերազմը նախ լավ պատրաստվածություն է պահանջում, որ ապրես էդ իրականության մեջ։ Մոնթեի հավատարիմ զինակից, վարորդ Կոմիտասի հուշերը ևս ապացուցում են իմ ասածը։ Մոնթեն զոհվեց պատահական։ Նա կենցաղից կտրված, պատերազմով ապրող մարդ էր...Ասում եմ ՝ 2 անգամ իմ ներկայությամբ կարող էր զոհվել։ Մտնում ենք մի գյուղ, մեքենայի մեջ ՝ վարորդի կողքին Մոնթեն է՝ մի սովորական «Վիլիս» է. վարում է Կոմիտասը, հետևում նստած ենք ես ու Ռուբենը Մանգասարյան։ Թուրքն արդեն նահանջում է, բայց դեռ ջոկատներ ունեն գյուղերում թաքնված։ Մոնթեն իր տեսախցիկը տվեց Ռուբենին, ասաց` ինչ կուզես նկարիր։ Դիմացներս դուրս է գալիս ԲՏՌ։ Մոնթեն իջնում է, ավտոմատը ձեռքին մոտենում, մենք նստած տեղը դողում ենք։ Եթե ադրբեջանցի լիներ, տեղում կկրակեր, չկար ոչ մի երաշխիք , որ հայ կլինեն դիմացներս դուրս եկածները։ Հիշում եմ Մոնթեի բարկությունն ու զայրութը, որ տեսավ թալանչիներ են ։ Ձեռքը չգնաց պատժի դրանց, կռիվ էր գնում, քոնին խփելու իրավունք չունեիր. բարկացած կրակեց մեքենայի բեռնախցիկ բարձած հեռուստացույցի վրա։ Տեսնես ՝ ինչ զգաց էդ մարդը, որ Մոնթեն թքեց իր վրա...դե գնա ապրի էդ մտքով...Հաջորդ օրն էլ շարժվում ենք դեպի Յաշակ, դիմացներս դուրս եկան ծեր կին ու տղամարդ՝ սպիտակ դրոշներով՝ իբրև խաղաղ են։ Մոնթեն դուրս եկավ, երկու բառ խոսեց հետները, հասկացավ, որ գյուղում թաքնված է նահանջող ջոկատ, բայց ոչինչ չարեց. մենք անցանք գյուղով՝ իմանալով, որ թիկունքում զինվորներ կան. հաջորդ օրը զորքը վնասազերծեց ադրբեջանցի ջոկատայիններին՝ անվնաս թողնելով խաղաղ բնակչությանը։ Ախր, Մոնթեն անգամ էդ դավաճանին, թալանչուն չխփեց, ո՞վ կխփեր Մոնթեին, հայը՞, երբեք, երբեք չհավատաք։ Գնացեք ու կարդացեք Մոնթեի զինակից և վարորդ Կոմիտասի հուշերը Մոնթեի մասին հուշերի գրքում։
-Ըստ Մոնթե Մելքոնյանի կին Սեդա Մելքոնյանի նա զոհվել է ադրբեջանական БМП 2-ի ականով: Այդ ականը դիմացի պատին էր հարվածել ու խոշոր բեկորի հարված էր հասել Մոնթեի քունքին։
-Նաև հետախուզությունն է վատ աշխատել։ Փնթի, բառադի վերաբերմունքի պատճառով է զոհվել, բայց ոչ դավաճանության։
-Ըստ կնոջ հուշերի՝ «Գործողությունն արդեն ավարտված էր: Հինգշաբթի օրը Մոնթեն ինձ զանգել ու ասել էր, որ շատ փոքր գործողություն ունենք անելու շաբաթ օրը, այսինքն` կրակակետերը պետք է լռեցվեին և դուրս գային՝ մտնել, խփել, դուրս գալ: Գործողությունը գրեթե ավարտված էր, Ասկերանը պիտի շարունակեր, բայց ինչ-ինչ պատճառներով այնտեղ կորուստներ էին ունեցել, և գործողության վիճակը փոխվել էր, ուրեմն Ասկերանը չպիտի մտներ: Մոնթեին ասվել էր, որ գյուղը մաքրված էր, և զինամթերք էր գրավված: Տղաներից մեկը ուզում էր գնալ ու անպայման տեսնել, Մոնթեն չէր ուզում գնալ, բայց վերջիվերջո տեղի է տվել: Կոմիտասը, Սարոն, հետախուզության պետ Սարիբեկը, պարսկահայ Վարդան Քամալյանը և Մոնթեն ուղղվեցին դեպի այն ուղղությամբ, որ տղաներն ասել էին, որ ռազմամթերք կա: Պետք է որ ճամփան մաքուր լիներ, բայց մաքուր չէր: Մոտենում են, այսպես, «Ս» տառի ձևով, մի փոքր ներս ընկած տեղ կար, այնտեղ БМП 2 կար: Մոնթեն ասում է՝ «Ասոնք ո՞վ են», Կոմիտասն կանգնեցնում է ինքնաշարժը (մեքենան), իջնում ինքնաշարժից, ազերի զինվոր է լինում այնտեղ, ինքն ասում է՝ «հլը մի արի՛ էստեղ», զինվորը մի փոքր շփոթվում է, БМП-ի էկիպաժն, այսպես ասած, տղաները մտնում են БМП-ի մեջ և կրակում: Եվ Մոնթեն զոհվում է այդտեղ, Կոմիտասը վիրավորվում: Մեր իմացած տեղեկությունը սա է»։
-Պատերազմը կեղտոտ բան է, ճշմարտությունը չես փնտրի և ոչ էլ կգտնես, բայց մի բան գոնե ինձ պարզ է. Մոնթեին հայ չի սպանել։
-Եթե ֆոտոլրագրողը շատ անկեղծ լինի պատերազմի դաշտում, ի՞նչ դուրս կգա նրա տեսախցիկից, ի՞նչ արդյունք կստացվի։
-Ձեր ասածը պապարացիություն է։ Իսկ պատերազմի դաշտ գնացած լրագրողը պիտի մի քիչ ավելի գիտակից լինի։ Ես պատերազմ նկարելու չէի գնացել։
-Իսկ ինչո՞ւ էիք գնացել։
-Բա սիրտդ ճաքում է, ուզում ես գնաս, կողքները լինես, մնաս այստեղ ինչ անես, մտածում ես՝ մի բանով օգտակար կարող ես լինել։ Դու չես գնացել արվեստ խաղալու, դու զինվորի կողքին ես, քայլում ես, օգնում ես, պետք եղած ժամանակ կրակում ես։ Հարցը քո առջև այսպես ես դնում՝ իմ անելիքը որն է՝ բարոյակա՞ն է մնալ իր գործն անող լուսանկարիչ։ Ես չէի էլ ուզում պատերազմ նկարել, դա իմ նյութը չէ, իմ լավագույն լուսանկարները ծնվում են պարզ, աննկատ, խաղաղ միջավայրերում։ Ափսոս, զինվորական հմտություններ չունեի, ավելի լավ էր որպես կռվող գնացած լինեի։
-Կռվելու դաշտերը շատ են պատերազմում։ Օրինակ ձեր մյուս լեգենդար լուսակարը, որտեղ ադրբեջանցի տատիկը շոյում է հայ զինվորի՝ Սարգիս Հացպանյանի գլուխը, բավականին լավ մարտնչել է տեղեկատվական պատրազմում, երբ մեզ մեղադրում էին վայրագություններ անելու մեջ ու հայտնվեց այդ մարդասիրական նոտայով լուսանկարը։
-Այդ նկարը շարքի մի մասնիկն էր, կրկին արել եմ Քարվաճառում։ Այդ նկարի ֆենոմենն այն է, որ մարդու մեջ մարդը չի մեռնում անգամ դաժան պատերազմում։Տաք ապրիլյան օր էր, ադրբեջանցիների հետ փորձում էինք զրուցել, ցրվել, կրթությամբ ֆիզիկոս եմ, ու մի տղամարդ կար ֆիզիկայի դասատու, նրա հետ երկար զրուցեցինք՝ Ղարաբաղի հարց, վերջնական լուծում, ով ինչ տեսլական ուներ (երանի մեր գերիներին էլ այդքան լավ վերաբերվեին), հետո լուսանկարեցի այդ մարդուն, մյուսին, էն մյուսին ու շրջագծով՝ բոլորին, հերթը հասավ տատիկին, զրուցել փորձեցի, տեսա չի հասկանում ռուսերեն. ադրբեջաներեն էր պատասխանում. այդ լեզվին էլ միայն Սաքոն էր գերազանց տիրապետում, խնդրեցի, որ ինքը թարգմանի։ Նա եկավ , նստեց այդ ծեր կնոջ կողքին ու զրուցել սկսեց: Այն պահին, երբ զառամյալ կինը պատմում էր, որ տղաները թողել են իրեն գնացել, Սարգիսը մարդկայնորեն հուզվեց, ինքն այդպես պոետիկ արդարության հոգի ուներ... ադրբեջանուհին էլ գրկեց նրան։ Այդ ամբոջը կա ժապավենի վրա՝ հերթականությամբ։
Ես , իհարկե, չէի նկարել դա վաճառելու, հայտնի դառնալու համար, բարոյականությանը դեմ էր էլի գնալ զինվոր նկարել, գալ վաճառել։ Մտքովս էլ չէր անցնում հրապարակել դրանք, հատկապես, որ ոչ մի տեղ էլ չէի աշխատում, իմ միջոցներով գնացել- մնացել էի, բայց երբ հետ եկանք Երևան, «Արմենպրեսից» զանգեցին, խնդրեցին ,բացատրեցին, որ Ադրբեջանը կեղծ վայնասուն է կապել, որ իբրև այնտեղ «գենոցիդ է» եղել, խնդրեցին ցույց տալ արածս նկարները։ Հերբերտ Բաղդասարյանը, ով հիանալի ֆոտոխմբագիր էր, ընտրեց 3 նկար, որից մեկը տատիկն ու Հացպանյանն էին, մյուսը մեր տանկը Քարվաճառում և 3-րդը մի խարիզմատիկ զինիվոր՝ Չէ Գևարայի պես՝ խրոխտ, գեղեցիկ։
-Նոր Մոնթեներ կծնվե՞ն։
-Իսկ մենք միայն պատերազմներ ենք, հա՞, ուզում։ Թող լինեն մոնթեյակերպ մեզնից առաջ ընկած լիդերներ ոչ միայն պատերազմական բնագավառում։ Թող լինի լիդեր, որ մեզ կտանի վեր, կհանի ճահճից։ Կյանքը ցույց է տվել, որ մեր ազգի արգանդը կարող է ծնել բացառիկ հերոսներ. Ապրիլյանն էլ դրա օրինակը։ Բայց Ապրիլյանի տղաների ու Մոնթեի մեջ կար մի մեծ տարբերություն. այդ տղաները ուղղակի հայտնվել էին այտեղ, իսկ Մոնթեն ինքն իրեն երկար տարիներ զինվոր էր դարձրել, պատրաստել։ Շատ վատ է, որ մենք ուզում ենք ոչինչ չանենք, նստենք սպասենք, որ կծնվի մի հերոս, որ մեզ կհանի այս վիճակից։ Պետք է ստեղծել համակարգ, որ առանց բացառիկ մարդկանց էլ գոյատևենք։ Չպետք է մեր հույսը լինի նոր Մոնթեի ծնունդը։ Բացի այդ Մոնթեի հերոսացնելով եկեք չմոռանանք մյուս տղաներին, որոնք այսօր չկան։ Հերոս գաղափարը նույնպես պետք է վերանայվի։ Հիշեցի Նոբելյան մրցանակակիր Չեսլավ Միլոշի խոսքերը՝ «Մենք այսօր վկայական պիտի ստանանք խոսելու նրանց անունից, ովքեր հավերժ լռեցին»։ Մոնթեն բացառիկ էր, հերոս էր, անխոս, բայց այսօր պարտված պատերազմում էլ են աջուձախ հերոսներ բաժանում. կամ բոլորին շնորհեք, կամ իրոք, բացառիկներին տվեք այդ տիտղոսը, վերանայեք մոտեցումը։Ունենք հազարավոր անհետ կորածներ, ինչ գիտենք իրենք ինչ են արել, գուցե զրկում եք հերոսի կոչումից հանիրավի։ Ու ոչ միայն հերոսների հանդեպ վերաբերմունքն է պետք վերանայել, այլ ամեն –ամեն ինչ երկրում։ Բռնել ենք մի սխալ ճանապարհ ու գնում ենք դրանով։ Լինելով ծայրահեղ բառադի՝ ուռոդության աստիճանի վատ «հեղափոխություն» են արել, ավելին ասեմ, այդ միջոցառման պարագլուխներից մի քանիսը գիտեին, որ ստում են ժողովրդին, որ հանձնման միջոցառումների շարան են «քայլելը», սուտ հրապարակ գրավելը... նախկինների փալանը որպես դափնեպսակ են դնում իրենց փոքրիկ ուղեղներին...հիմա էլ սխալ ընտրությունների ենք գնալու ու չունենք ժամանակ՝ նստելու-մտածելու, թե ուր ենք գնում, ինչ ենք անում։ Դրա համար էլ ոչ մի տեղ չենք գնում։ Պարզ օրինակ՝ Արցախի գոյամարտը սկսեցինք ֆիդայական ջոկատներով, ավարտեցինք կանոնավոր բանակով, այս պատերազմն էլ սկսեցին կանոնավոր բանակով, ավարտեցինք ֆիդայական ջոկատներով. ինչ է սա, եթե ոչ տապալում, քաոս, չհամակարգված, բառադի մոտեցում։
-Հո՞ւյս կա։
-Կրթություն և աշխատանք։ Միշտ եմ կրկնել. ամեն մարդ իր տեղում իր գործը պիտի կատարյալ անի, այսօր մի քանի անգամ ավելի շատ ու լավ, որ ապրենք։ Մասնագիտությունը պատասխանատվություն է։ Մի լիդեր է պետք, որ գիտակցի այս ճշմարտությունը։Մեզ գոյատևող տարածք է պետք, որի անունը կդնենք երկիր, պիտի հասկանանք ովքեր են մեր տերերը, ինչ են ուզում մեզնից, ում ինչի դիմաց ինչ կարող ենք տալ, ումից է ավելի քիչ վտանգը գալիս։ Մեզ մոտ հիմա ազդեցությունների ոլորտի կռիվ է։ Պիտի արագ կողմորոշվենք։ Ինքնակազմակերպվենք։ Գոյատևման խնդիր ունենք. մեզ ոչ թե առաջադեմ , այլ կանգուն Հայաստան է պետք։ Ոչ թե «հեղափոխություններ» են պետք ու ցնցումներ, այլ սահուն սերնդափոխություն բոլոր բնագավառներում, եթե դա չկա , ուրեմն՝ մենք հաշտվել ենք մշտապես պարտվելու հետ։ Մեզ մի լիդեր է պետք, որ պատրաստ կլինի իր վրա վերցնել և պարտությունների և հաղթանակների պատասխանատվությունը։ Պիտի, ապրել, սիրել, ստեղծել, պաշտպանել, պահանջել...չկորցնել հույսը՝ ավելի լավ երկիր տեսնելու։ Պետք է չվախենալ գլխից բարձր թռչելու մասին երազել...լինել ազատ։

Нужно не бояться мечтать о том, чтобы прыгнуть выше головы ... быть свободным
Завен Хачикян, в действительности, занялся фотографией просто для того, чтобы набраться опыта и перейти в мир кино, но остался привязанным к фотоискусству и в самом начале своей карьеры, в 1988 году, будучи выгнанным из редакции газеты «Комсомолец», впоследствии, как лучший фотожурналист, получил приз Коммунистического союза молодежи Армении (смех и радость). Во время интервью, пожалуй, я допустила большую ошибку и начала с вопроса именно об этой награде.
Оказалось, что он вообще против идеи наград, но в 2018 году он получил премию президента РА в номинации «искусство» (которую он воспринимает как финансовую поддержку своему вечному freelans-статусу). В 1988 году он получил награду в области армянской журналистики – фотография + текст, в связи с развитием этого нового жанра. Приз – призом, но жизнь, действительно, не теряет интереса к ценным работам: например, недавно для обложки повествующей о Монте книги издатель искал автора полюбившихся фото, и оказалось, что им является как раз Завен Хачикян. Мой следующий вопрос фотографу был немного более удавшимся.
- Вы помните тот день, когда сфотографировали Монте?
- Конечно, помню. Апрель 1993 года. Дни освобождения Карвачара.
– Легко ли было фотографировать Монте, любил ли он фотографироваться?
– Фотографировать было легко, потому что это не была постановка, нужно было чувствовать реальность, а Монте не был натурщиком, чтобы принимал позы, а я фотографировал… Я фотографировал его в действии. Этот снимок был сделан, когда он давал последние указания войску. Фактически, с освобождением Карвачара войну фидаи можно было считать оконченной. 2 дня я провел с Монте, объезжая на его машине. Он был храбрым, не боялся смерти. Только в те дни он дважды мог погибнуть, но нам повезло. Его машина ехала впереди танков. Вообще, и в жизни он был на несколько шагов впереди нас.
– Верите ли вы в версию, что Монте могли убить армяне?
– Абсолютная глупость. Монте шел такими путями, что его могли убить несколько раз в день, но не армяне. Его обожали, никто бы не поднял на него руку. На той войне ты жил, дышал дыханием своего товарища ... страх, юмор, мечты, риск своего товарища – ты должен был знать все. Идти на войну – это не то, о чем говорил Никол: мол, «соберитесь человек 30, выберите себе командира, отправляйтесь на позиции». Война, прежде всего, требует хорошей подготовки – чтобы жить в этой реальности. Воспоминания верного соратника Монте – водителя Комитаса – также подтверждают мои слова. Монте погиб случайно. Он был человеком, оторванным от реальности, живущим войной ... Я говорю, что он мог дважды погибнуть в моем присутствии.
Въезжаем в какое-то село, в машине – рядом с водителем – Монте. Обычный Willys, за рулем – Комитас, на заднем сидении – я и Рубен Мангасарян. Турки уже отступают, но пока у них есть спрятавшиеся в селах отряды. Монте протянул Рубену свой фотоаппарат и сказал: «Снимай что хочешь» Нам путь преграждает БТР. Монте выходит, с автоматом в руках приближается, мы сидим и дрожим. Если бы это были азербайджанцы, на месте бы его расстреляли. Не было никаких гарантий, что это армяне. Я помню гнев и ярость Монте, когда он увидел, что это мародёры. Рука не поднялась у него, чтобы наказать их, шла война, ты не имел права стрелять в своих. Он в гневе выстрелил в телевизор в кузове машины. Интересно, что почувствовал тот человек, когда Монте плюнул в него. .. вот иди и живи с этой мыслью… На следующий день мы направлялись в Яшак, навстречу нам – пожилая женщина и мужчина с белыми флагами, типа мирные. Монте вышел, обменялся с ними несколькими словами, понял, что в селе скрывается отступающий отряд, но ничего не сделал. Мы проехали через село, зная, что в тылу солдаты. На следующий день войско обезвредило азербайджанские отряды, оставив мирное население невредимым. Понимаете, ведь Монте даже не тронул того предателя, грабителя, кто бы тронул Монте? Армяне? Никогда. Не верьте никогда. Идите и почтитайте мемуары соратника и водителя Монте Комитаса – книге воспоминаний о Монте.
– По словам жены Монте Мелконяна – Седы Мелконян, он погиб из-ра разрыва снаряда азербайджанской БМП-2. Удар снаряда пришелся на стену напротив, крупный осколок попал в висок Монте.– Также плохо сработала разведка. Он погиб из-за неряшливого, неаккуаратного отношения, но не вследствие предательства.
– Вот отрывок из мемуаров Седы: «Операция уже завершилась. В четверг Монте позвонил мне и сказал, что в субботу предстоит очень небольшая операция, то есть нужно было нейтрализовать огневые точки и выйти – войти, нейтрализовать и выйти. Операция была почти завершена, должен был продолжить Аскеран, но по каким-то причинам там были потери, ситуация с операцией изменилась… Монте сказали, что село очищено. Были взяты боеприпасы. Один из парней хотел обязательно отправиться и увидеть, Монте не хотел идти, но, в конце концов, уступил.
Комитас, Саро, начальник разведки Сарибек, иранский армянин Вардан Камалян и Монте направились туда, где, по словам ребят, были боеприпасы. Дорога должна была быть чистой, но она не была чистой. Подходят, по так называемой S-образной форме, там была небольшая идущая вглубь местность и там была БМП-2. Монте спрашивает: «Кто это?» Комитас останавливает автомобиль, выходит, видит азербайджанского солдата, говорит ему «Ну-ка иди сюда». Солдат немного теряется. Затем между экипажем БМП и ребятами завязался бой. И Монте погибает там, а Комитас получает ранение. Такова информация, которая нам известна» .
– Война – штука грязная, правды не ищешь, да и не найдешь, но хотя бы одно мне ясно. Монте не был убит армянином.
– Если фотокорреспондент будет очень искренен на поле боя, что выйдет, каков будет результат?
- То, что вы сказали, – это папарацци. А журналист, оказавшийся на поле боя, должен быть немного более сознательным. Я не шел снимать войну.
– А для чего вы пошли?
– Сердце же разрывается, хочешь пойти, будь рядом, что тут делать, думаешь, что можешь быть полезен чем-то там. Ты не идешь туда играть в искусство, ты рядом с солдатом, ходишь, помогаешь, стреляешь, когда нужно. Перед собой вопрос ты ставишь так: что мне нужно делать, нравственно ли оставаться фотографом, выполняющим свою работу? Я и не хотел снимать войну, это не мой материал, мои лучшие фотографии рождаются в простой, незаметной, мирной обстановке. К сожалению, у меня не было военных навыков, лучше бы я пошел как воюющий.
– На войне фронтов для сражений много. Например, другая ваша легендарная фотография, на которой азербайджанская бабушка гладит по голове армянского солдата – Саркиса Ацпаняна, довольно хорошо сражалась в информационной войне, когда нас обвинили в зверствах, и появилась фотография с этой гуманитарной нотой.
– Этот снимок – часть фоторяда, я сделал его снова в Карвачаре. Феномен этой фотографии в том, что человек не умирает в человеке даже в жестокой войне. Был теплый апрельский день, мы пытались поговорить с азербайджанцами, развеяться. По образованию я физик, и был мужчина – учитель физики, мы долго с ним разговаривали: карабахский вопрос, окончательное решение, у кого какое видение (если бы и с нашими пленными так хорошо обращались). Потом я сфотографировал этого человека, другого, потом третьего и так по кругу – всех.
Настала очередь бабушки, я попытался поговорить с ней, увидел, что она не понимает по-русски, отвечала на азербайджанском. А этим языком отлично владел только Сако. Я попросил его перевести. Он подошел, сел рядом с этой пожилой женщиной, начал беседовать с ней. В тот момент, когда она рассказывала, что сыновья оставили ее и ушли, Саркис по-человечески растрогался, в нем был дух поэтической справедливости ... Азербайджанка же обняла его. Все это есть на пленке – поочередно.
Конечно, я снял это не для того, чтобы продать или прославиться, это было бы против морали – пойти, снять военных, вернуться и продать. Мне даже в голову не пришло опубликовать их, тем более, что я нигде не работал, отправился туда на свои средства и остался. Но когда мы вернулись в Ереван, позвонили из «Арменпресс», попросили, объяснили, что Азербайджан поднял лживый вой – якобы там был «геноцид». Попросили показать сделанные мною фотографии. Герберт Багдасарян, который был прекрасным фоторедактором, выбрал 3 фотографии, на одной из которых были бабушка и Ацпанян, на другой – наш танк в Карвачаре, на третьей – харизматичный военный, словно Че Гевара – гордый, красивый.
– Родятся новые Монте?
– А мы хотим только войны, да? Пусть будут такие подобные Монте лидеры, павшие до нас, не только в военной сфере. Пусть будет лидер, который поведет нас вперед, выедет из болота. Жизнь показала, что в утробе нашего народа могут рождаться уникальные герои. Пример тому – Апрельская война 2016 года. Но между участниками Апрельской войны и Монте была большая разница. Это парни просто оказались там, а Монте сам из себя долгие годы готовил военного.
Очень плохо, что мы хотим ничего не делать, сидеть и ждать, пока родится герой, чтобы вытащить нас из этого положения. Нам нужно создать систему, чтобы выживать и без уникальных людей. Не нужно надеяться на рождение нового Монте. Кроме того, героизируя Монте, давайте не будем забывать и о других парнях, которых сегодня нет. Идея героя также должна быть пересмотрена. Я вспомнил слова лауреата Нобелевской премии по литературе Чеслава Милоша: «Те, кто жив, получают мандат от тех, кто умолк навсегда».
Монте был исключительным, он был героем. Но и сегодня, в проигранной войне, всем направо и налево раздают звания героев. Либо дайте всем, либо действительно дайте это звание исключительным, пересмотрите подход.
У нас есть тысячи пропавших без вести, кто знает, что они сделали. Может быть, вы несправедливо лишаете их звания героев. И нужно пересмотреть не только отношение к героям, но и ко всему в стране. Мы выбрали неверный путь и идем по нему.
Будучи крайне никчемными, они совершили ужасную – до степени уродства – «революцию». Более того, некоторые из верхушки этого мероприятия знали, что они лгали народу, что «шагание» – череда мероприятий по сдаче, фиктивное занятие площади… кафтан прежних словно лавры надевают на свои маленькие мозги ... теперь мы еще и пойдем на неправильные выборы, и у нас нет времени посидеть и подумать о том, куда мы идем, что мы делаем. Вот почему мы никуда не приходим. Простой пример: мы начали борьбу за освобождение Арцаха отрядами фидаи, мы закончили ее регулярной армией. А эту войну начали регулярной армией, закончили ее отрядами фидаи. Что это, как не фиаско, хаос, несогласованный, неряшливый подход?
– Надежда есть?
– Образование и работа. Я всегда повторяю: каждый человек должен на своем месте свою работу выполнять в совершенстве, сегодня же – в несколько раз больше и лучше, чтобы мы могли жить. Профессия – это ответственность. Нам нужен лидер, осознающий эту истину, нам нужно пространство для существования, которое мы назовем страной, мы должны понимать, кто наши хозяева, что они от нас хотят, кому, что и в обмен на что мы можем дать, от кого исходит меньше угроз. У нас сейчас битва за сферы влияния. Надо быстро сориентироваться.
Самоорганизоваться. У нас проблема выживания. Нам нужна не прогрессивная, а выстоявшая Армения. Нам нужны не «революции» и потрясения, а плавная смена поколений во всех сферах, если этого нет – значит, мы смирились с постоянным проигрышем. Нам нужен лидер, который будет готов взять на себя ответственность и за поражения, и за победы. Надо жить, любить, создавать, защищать, требовать ... не терять надежды увидеть лучшую страну. Нужно не бояться мечтать о том, чтобы прыгнуть выше головы ... быть свободным.