«Հրապարակ». Փաշինյանը բաց տեքստով խոստովանեց, որ հայկական բանակ՝ որպես ինքնուրույն միավոր, չի լինելու
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկվա ելույթի կարևոր արձանագրումներից մեկն այն էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը բաց տեքստով խոստովանեց, որ հայկական բանակ՝ որպես ինքնուրույն միավոր, չի լինելու, և որ Հայաստանի բանակը Ռուսաստանի բանակի ներքո է «բարեփոխվելու»։
«ՀՀ արտաքին անվտանգության ապահովման առանցքը հայ-ռուսական դաշինքն է։ Քննարկում ենք ռուսական ռազմաբազայի հնարավորություններն ընդլայնելու հարցը և Սյունիքում ռազմաբազայի հենակետ ստեղծելու հնարավորությունը»,- նշեց Փաշինյանը։
Ի դեպ, երեկ նա նիստի ընդմիջումներն անցկացնում էր ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի աշխատասենյակում, քանի որ Արարատ Միրզոյանը, ինչպես հայտնի է, Հայաստանում չէ, գործուղվել է Սանկտ Պետերբուրգ»։

«Грапарак»: Пашинян открыто признался, что армянской армии, как отдельной структуры, больше не будет
12:31 15/04/2021
Газета «Грапарак» пишет, что одной из важных констатаций выступления премьер-министра стало то, что Никол Пашинян открытым текстом признался, что армянская армия прекратит существовать как отдельная структура, и армия Армении будет «реформироваться» внутри армии России.
«Стержень обеспечения внешней безопасности Армении – армяно-российский союз. Мы обсуждаем вопрос расширения российской военной базы и возможность создания опорного пункта в Сюнике», - отметил Пашинян.
Кстати, Пашинян проводил объявленные на заседании перерывы в кабинете вице-спикера парламента Алена Симоняна, поскольку Арарат Мирзоян, как известно, командирован в Санкт-Петербург.