Ջրականի շրջանում ականապայթյունային վիրավորում է ստացել ԱԻՊԾ աշխատակիցը
Արցախի վերահսկողությունից դուրս գտնվող Ջրականի շրջանում (Քենդ Հորադիզ տեղամաս) տեղի ունեցած որոնումների ընթացքում այսօր կեսօրին ականապայթյունային վիրավորում է ստացել ԱԻ պետական ծառայության փրկարար ուժերի վարչության արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման օպերատիվ խմբի հրամանատար Տ.Հ.-ն (ծնված 1975թ.): Այս մասին հայտնում է ԱՀ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը։
«Պատահարի հետևանքով Տ.Հ.-ն ստացել է աջ ոտնաթաթի  վիրավորում: Տեղում նրան առաջին բուժօգնություն են ցուցաբերել ադրբեջանցի զինվորականները, այնուհետև որոնողական աշխատանքներ իրականացնող խումբը վերջինիս տեղափոխել է Ստեփանակերտի հանրապետական բժշկական կենտրոն:
Ըստ բժիշկներից ստացված տեղեկատվության՝ նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում: Այս պահին վիրահատվում է:
Զինադադարից հետո որոնողափրկարարական աշխատանքներ իրականացնելու ժամանակ, սա՛ փաստորեն արդեն երրորդ դեպքն է:
Առաջին դեպքը տեղի է ունեցել Որոտանի ուղղությամբ, ականի վրա պայթել և վիրավորում են ստացել ՀՀ ԱԻՆ մեր գործընկերները, իսկ հաջորդը՝ Մարտակերտի շրջանային բաժնի փրկարար ծառայողները՝ Թալիշ-Մատաղիս հատվածում: Բարեբախտաբար, մահվան ելքով դեպքեր չեն արձանագրվել:
Հանրապետական բժշկական կենտրոն են այցելել ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանը, ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն Մեխակ Արզումանյանը, տեղակալներն ու համակարգի այլ ծառայողներ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Сотрудник Службы национальной безопасности получил ранение вследствие взрыва мины в районе Джракана
В ходе поисковых работ в неподконтрольном Арцаху Джраканском районе (участок Кенд Горадиз) сегодня днем минно-взрывную травму получил командир оперативной группы подразделения специального быстрого реагирования Управления Спасательных сил ГЧС Республики Арцах Т.Г (1975г. рожд.). Об этом сообщает Государственная служба по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах.
«В результате происшествия Т.Г. получил ранение правой ступни. Ему на месте оказали первую помощь азербайджанские военные, после чего поисковая группа доставила его в Степанакертский республиканский медицинский центр.
По информации, полученной от врачей, его жизни ничто не угрожает. В настоящее время ему делают операцию.
Это третий подобный случай, произошедший в ходе проведения поисково-спасательных операций после прекращения огня.
Первый случай произошел в направлении Воротана, наши коллеги из МЧС РА взорвались на мине и получили травмы, а другой- сотрудники Мартакертского спасастельного райотдела на участке Талиш -Матагис. К счастью, смертельные случаи не зарегистрированы.
Республиканский медицинский центр посетили министр внутренних дел Карен Саркисян, директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Мехак Арзуманян, заместители и другие сотрудники системы», - говорится в сообщении.