Առողջապահության նախարարը սպառնաց շատ լուրջ պայքարել պատվաստումների դեմ արտահայտվողների դեմ
«Բոլոր գործադրվող ջանքերին հակառակ, որոշ ուժերի, մարդկանց կողմից փորձ է արվում խաթարել պատվաստումների նկատմամբ վստահությունը»,- Աժ նիստում հայտարարեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և շեշտեց, որ դրա դեմ շատ լուրջ պայքար են տանելու:
Վերջինս ներկայացնում էր ՀՀ Կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի առողջապահության ոլորտի վիճակը:
Նախարարը հայտնեց, որ պատվաստումը դիտարկվում է որպես դարման վարակի հաղթահարման ուղղությամբ, որը պետք է հնարավորություն տա վերադառնալու բնականոն կյանքին և ցտեսություն ասելու բոլորի կողմից չսիրված դիմակներին, տնտեսական գործունեության և ճամփորդության սահմանափակումներին:
Ավանեսյանը հայտնեց, որ 2020 թվականի ընթացքում իրականացվել է 595 հազար թեստավորում, որի արդյունքում արձանագրվել է 159 հազար դրական դեպք և նախորդ տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ1870-ը բուժում էին ստանում:
Ըստ նախարարի՝ նույն օրվա դրությամբ 2828 մահվան դեպք էր գրանցվել:
Անահիտ Ավանեսյանը  հայտնեց, որ նախորդ տարի 40 հազարից ավելի հիվանդ օգտվել է հիվանդնոցային բժշկական օգնությունից և շնորհակալություն հայտնեց բուժանձնակազմին համավարակի և պատերազմի ժամանակ կատարած աշխատանքի համար:
«Այսօր էլ ունենք կայուն լարված իրավիճակ, պայմանավորված Կովիդ-19 համաճարակով: Օրական ունենում ենք 800-900 հիվանդ, որոնք բժշկական օգնություն են ստանում տանը՝ պոլիկլինիկանների հսկողությամբ»,- հայտնեց նախարարը:
Նա տեղեկացրեց, որ մի քանի օր է սկսվել են լայնածավալ պատվաստումները, որի ընթացքում պատվաստվելուց հետո քաղաքացին կես ժամ մնում է հիվանդանոցում, այնուհետև անցնում իր առօրյա կյանքին:

Министр здравоохранения пригрозила очень серьезно бороться против тех, кто выступает против прививок
17:21 15/04/2021
«Несмотря на все прилагаемые усилия, некоторые силы, люди пытаются подорвать доверие к вакцинам», - заявила на заседании НС министр здравоохранения Анаит Аванесян, подчеркнув, что с этим будут бороться очень серьезно.
Последняя представляла состояние сектора здравоохранения в отчете о процессе и результатах реализации программыПравительства Республики Армения на 2020 год.
Министр сообщила, что вакцинация рассматривается как лекарство для преодоления инфекции, которое должно позволить вернуться к нормальной жизни и распрощаться с нелюбимыми всеми масками, ограничениями на хозяйственную деятельность и поездки.
Аванесян сообщила, что в 2020 году было проведено 595 тысяч тестов, в результате которых было зарегистрировано 159 тысяч положительных случаев, а по состоянию на 31 декабря прошлого года 1870 находились на лечении.
По словам министра, по состоянию на тот же день зарегистрировано 2828 случаев со смертельным исходом.
Анаит Аванесян сообщила, что в прошлом году более 40 тысяч пациентов получили стационарную медицинскую помощь, и поблагодарила медперсонал за работу во время пандемии и войны.
«Сегодня у нас по-прежнему стабильная напряженная ситуация из-за пандемии Сovid-19.
Ежедневно у нас по 800-900 пациентов, которые получают медицинскую помощь на дому под наблюдением поликлиник», - сказала министр.
Она сообщила, что уже несколько дней как начались масштабные вакцинации, в ходе которых в течение получаса после вакцинации гражданин остается в больнице, а затем переходит к своей повседневной жизни.