Հայ գերիներին ազատելու պահանջով ակցիան Լեհաստանում չեղարկվել է՝ թուրք-ադրբեջանական սպառնալիքների պատճառով
12:13 15/04/2021
Թուրքամետ կազմակերպությունների սպառնալիքների և հայտարարությունների պատճառով Լեհաստանում  այսօր նախատեսված ակցիան՝ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման պահանջով, չեղարկվել է։
Լեհ քաղաքական գործիչ Լեխ Բուչեկը գրում է․ «Թուրքամետ կազմակերպությունների սպառնալիքների և հայտարարությունների պատճառով Լեհաստանում  այսօր ժամը 13:00-ին նախատեսված ակցիան չեղարկվել է։ Անվտանգությունը գերակա է: Սա հայերի նկատմամբ ատելության ևս մեկ գործողություն է և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կողմից ահաբեկման վրա հիմնված քաղաքականություն: Ազատեք հայ ռազմագերիներին»։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ ապրիլի 15-ին, տեղի կունենա համաշխարհային լուռ բողոքի ակցիա` պահանջելով վերադարձնել 2020 թվականի հոկտեմբերին Արցախյան պատերազմից հետո Ադրբեջանում պատանդ պահված ավելի քան 300 հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիներին։
Երևանում ակցիային տեղի կունենա ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև,  մարդու իրավունքների հազարավոր պաշտպաններ խնդիրը բարձրաձայնելու են նաև Տորոնտոյում, Մոնրեալում, Բեռլինում, Հռոմում, Լոս Անջելեսում, Նյու Յորքում, Ժնևում, Հյուսթոնում, Փարիզում՝ դուրս գալով փողոց և հնչեցնելով հայ ռազմագերիների վերադարձի պահանջը։

Silent protest demanding the return of Armenian PoWs canceled in Warsaw due to Turkish-Azerbaijani threats
Due to threats and entries from pro-Turkish organizations, the silent demonstration to demand the returnn of Armenian PoWs under the Polish Ministry of Foreign Affairs has been canceled. As Polish politician Tomasz Lech Buczek informed that action was supposed to take place on PAril 15 at 1.00 p.m. local time.
"Safety is paramount.This is another act of hatred against the Armenians and the intimidation-based policy of Turkey and Azerbaijan. Free the Armenian prisoners of war!" Buczek wrote on his Facebook page.
To remind, a worldwide silent demonstration is being held on April 15 demanding to help return over 300 Armenian POWs and citizens kept in hostage in Azerbaijan following the Artsakh war in October 2020.
Protests are expected to take place in Toronto, Montreal, Berlin, Rome, LA, New York, Geneva, Houston, Paris. In Yerevan, the action is taking place at the UN Offices