Սյունիքի մարզի Ագարակ քաղաքում շոգ է, օդի ջերմաստիճանը բարձր է +30-ից, ծառերից ծաղիկները թափվել են, ծառերը ծարավ են, բայց ոռոգման ջուր չկա։ Այգետերերը հույս էլ չունեն, որ ջրի հարցը շուտով կկարգավորվի։
Հայաստանի ամենահարավում տեղեկայված համայնքում ոռոգման շրջանը սկսում է ապրիլի 1-ից։ Այսօրվա՝ ապրիլի 16-ի դրությամբ ոչ մի անգամ չեն կարողացել ջրել ծառերը։ Ջրի բացակայության հետևանքով վտանգի տակ են հայտնվել ոչ միայն Ագարակի հանրահայտ ու մեղրանուշ նուռը, թուզը, արքայանարինջը, այլև նորատունկ այգիները։
Ջրատար խողովակը վնասվել է, իսկ վերանորոգման, հիմնանորոգման աշխատանքներն ուշանում են։
Ագարակցիները քաղաքից մոտ 10 կմ հեռավարության վրա գտնվող վթարի վայր են գնացել։ Ասում են՝ ցանկության դեպքում խնդրի վերացումը առավելագույնը մեկ ժամվա գործ է։
«Ես հենց նոր այնտեղից եմ վերադառնում։ Նկարել եմ։ 730 մմ տրամագծով խողովակ է, սկսում է Մեղրու գետից, որը գնում դեպի Արաքս, Ադրբեջան, գալիս դեպի Ագարակ։ Հիմա էդ խողովակի ներքևի հատվածում 15-20 սմ-ի չափով ճեղք է բացվել։ Ես ջրային տնտեսությանը, մարզային ղեկավարությանը հայտնել եմ, ասում են՝ ուղարկել են Ջրային կոմիտե, նախագիծ է կազմվում։ Բայց մեր ոռոգման սեզոնը սկսել է ապրիլի 1-ից։ Հենց այս պահին շվաքում +33 աստիճան է»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում խնդիրը ներկայացնում է Գևորգ Աթանեսյանը։
Այգեգործն ասում է, այսօր վթարի վայր գնացել է եռակցողի հետ, վերջինը նայել է, ասել՝ 20 րոպեի գործ է խնդրի վերացումը, մի հատ «լադկա» կարելի է դնել ու վերջ։ Գևորգ Աթանեսյանը պատրաստ է սեփական գրպանից վճարել խողովակի եռակցման համար։
«Բայց ինձ թույլ չտվեցին խողովակի վրա աշխատանք կատարել, ասում են՝ պետք է փոխել։ Ես նկարել եմ, թազա խողովակ է, ժանգը չի կերել։ Ինձ ասում են՝ չէ, խողովակը պետք է փոխել։ Պատկերացնո՞ւմ եք, 20 սմ ճեղքի վրա կարկատան դնելու համար նախագիծ են կազմում։ Լավ ասենք պետք է փոխել, կարելի է գետի ջրի, որ զրնգալով գնում է Արաքսը, հունը փոխել, խողովակով գա, ջրենք, թող ճողվածքով էլ գնա լցվի Արաքսը։ Սա միջանկյալ լուծում կլինի մինչև վերանորոգման աշխատանքների մեկնարկը»,-նշում է ագարակցի Գևորգը։
Լուսանկարը տրամադրել է Գ. Աթանեսյանը։
Նրա՝ 2700-2800 քմ մակերեսով այգում պտղատու ծառերը խեղճացել են, վրայի բերքը չի մեծանում։ Նույն վիճակում են նաև քաղաքի մեձակայքում գտնվող 30-40 հա այգիները։
Ոռոգման ջրի խնդրի լուծման ձգձգումը, ըստ Panorama.am-ի զրուցակցի, քաղաքականության հետ կապ ունի, բայց այդ թեմաների մասին խոսել չի ուզում, միայն զգուշացնում է. «Մեղրիից, Ագարակից արտագաղթ չի լինելու։ Մեղրին ոչ մեկին չենք տալու»։
Ագարակի մեկ այլ բնակիչ Արթուր Հայրապետյանն առավոտից արդեն մի քանի անգամ տնից մեքենայով տարաներով ջուր է հասցրել մոտ մեկ կմ հեռավորության վրա գտնվող այգի, որ նորատունկ ծառերը ջրի։
«Օրվա մեջ մի քանի անգամ մեքենայով մի 80 լիտր ջուր եմ բերում, ծառերը ջրում, որ չչորանան։ Մոտ 3 հազար քմ այգի է, նորատունկ նուռ ու թուզ են։ Մեծ ծառեր լինեին, գուցե չչորանային, բայց հիմա վտանգի տակ են։ Կարծես դիտավորյալ ջուրը չեն տալիս»,-նշում է Ա. Հայրապետյանը՝ նշելով, որ ցանկության դեպքում հնարավոր էր արագ ու հեշտ խնդրին թեկուզ ժամանակավոր լուծում տալ։
Խնդրի մասին Panorama.am-ը տեղյակ է պահել ՏԿԵՆ Ջրային կոմիտե, հարցեր ուղղել։ Խոստացել են պատասխանել։ Պատասխանները ստանալուն պես դրանք կհրապարկվեն։

В городе Агарак Сюникской области Армении жарко, столбики термометров показывают выше +30 градусов, цветы опали с деревьев, деревья нуждаются в поливе, но оросительной воды нет.
Садоводы даже не надеются, что вопрос с водой решится в ближайшее время.
В расположенной на самом юге Армении общине оросительный сезон начинается с 1 апреля. На сегодняшний день, 16 апреля, они еще ни разу не смогли полить деревья. Из-за нехватки воды под угрозой оказались не только знаменитый и медовый гранат Агарака, инжир, хурма, но и недавно посаженные сады.
Водопровод поврежден, а работы по восстановлению, капитальному ремонту затягиваются.
Жители Агарака отправились на место аварии – примерно в 10 км от города. Говорят, что при желании устранение проблемы – дело не более часа.
«Я только что оттуда. Заснял. Это труба диаметром 730 мм, идущая от реки Мегри, которая идет в Аракс, Азербайджан, доходит до Агарака. Теперь в нижней части этой трубы открылся зазор размером 15-20 см. Я проинформировал водное хозяйство, руководство области, они говорят, что отправили информацию в Водный комитет, сейчас готовится проект. Но у нас оросительный сезон начался с 1 апреля. На данный момент в области – +33 градуса », – в беседе с корреспондентом Panorama.am представил проблему Геворк Атанесян.
Садовод отмечает, что сегодня поехал на место аварии со сварщиком, последний посмотрел, сказал, что на устранение проблемы уйдет минут 20, можно «залатать» и все. Г. Атанесян готов оплатить расходы на сварку трубы из собственного кармана.
«Но мне не разрешили проводить работы на трубе, мол, ее нужно сменить полностью. Я заснял, труба – в порядке, ржавчина не съела. Мне говорят: нет, трубу нужно поменять. Представляете, составляют проект, чтобы залатать трещину в 20 см? Ну, допустим, нужно поменять. Можно же поменять русло речной воды, которая журча впадает в Аракс, чтобы она шла по трубе, а мы поливали. Это будет промежуточным решением – до начала ремонтных работ», – говорит Геворк из Агарака.
Фото предоставил Г.Атанесян.
В его саду площадью в 2700-2800 квадратных метров плодовые деревья сникли, урожай не растет. В таком же состоянии находятся сады площадью 30-40 га вблизи города.
Затягивание решения проблемы с оросительной водой, как указывает собеседник Panorama.am, связан с политикой, но он не хочет говорить на эти темы, он только предупреждает: «Эмиграции из Мегри и Агарака не будет. Мы никому не отдадим Мегри».
Другой житель Агарака, Артур Айрапетян, с утра уже несколько раз на машине привозил воду из дома в сад, находящийся примерно на расстоянии 1 км, чтобы полить недавно посаженные деревья.
«Несколько раз в день приходится привозить на машине порядка 80 литров воды – поливаю деревья, чтобы они не засохли. Сад занимает площадь около 3 тысяч квадратных метров, недавно посажены гранат и инжир. Если бы были уже взрослые деревья, они могли бы не засохнуть, но сейчас они в опасности. Ощущение, что они специально не дают воду», – указывает А. Айрапетян, указывая, что при желании можно было оперативно и легко решить проблему, пусть даже временно.
О проблеме сайт Panorama.am проинформировал Водный комитет Министерства территориального управления и инфраструктур, направила вопросы. Пообещали ответить. Как только ответы будут получены, сайт Panorama.am их опубликует.