Ադրբեջանի կողմից օկուպացրած տարածքներում թողնված է շուրջ 1500 պատմամշակութային արժեք. Խզմալյան
«Ունենք ահռելի ժառանգություն, որ թողնված է Ադրբեջանի կողմից օկուպացրած տարածքներում: Խոսում ենք շուրջ 1500 պատմամշակութային արժեքների մասին»,- ասուլիսում ասաց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Նա նշեց, որ ԱԳՆ գործընկերների հետ գրեթե ամենօրյա ռեժիմով քննարկում են անելիքները, հրատապ արձագանքում մարտահրավերներին, նոր իրողություններին:
«Մենք ունենք համակարգված քաղաքականություն վարելու խնդիր, մշակվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի  ազգային հանձնաժողովի շրջանակներում գործողությունների պլան, քայլ առ քայլ իրականացնում ենք»,- ասաց փոխնախարարը:
Ա. Խզմալյանի խոսքով, այսօր կանգնած ենք նոր մարտրահրավերների առջև, որոնք վերաբերում են ոչ միայն Արցախում մեր մշակութային ժառանգությանը, այլև Հայաստանի ներսում  պատամշակութային կոթողների, արժեքների հանդեպ հանրային վերաբերմունքին, դրանց ընկալման մակարդակին:
Նա տեղեկացրեց, որ ապրիլի 27-ին Մատենադարանում տեղի կունենա «Բարդ անցյալներ, բազում ապագաներ մարտահրավերների հանգույցում» խորագրով  համաժողով, որին կմասնակցեն ոլորտի բոլոր շահագրգիռ կողմերը, համակողմանիորեն կքննարկեն բոլոր խնդիրները:

Хзмалян: На оккупированных Азербайджаном территориях осталось около 1500 историко-культурных ценностей
«На оккупированных Азербайджаном территориях у нас осталось огромное наследие. Речь идет о 1500 историко-культурных ценностях», - сказал на пресс-конференции заместитель МОНКС Ара Хзмалян.
Он отметил, что со своими коллегами МИД они практически ежедневно обсуждают предстоящие дела, срочно реагируют на вызовы и новые реалии.
«У нас есть задача проведения скоординированной политики, в рамках Национальной комиссии ЮНЕСКО разработан план действий, мы его шаг за шагом реализуем», - сказал замминистра.
По словам А. Хзмаляна, сегодня мы стоим перед новыми вызовами, которые касаются не только нашего культурного наследия в Арцахе, но и отношения общества к историческим памятникам и ценностям внутри Армении, уровня их восприятия.
Он сообщил, что 27 апреля в Матенадаране состоится конференция по теме: «Трудное прошлое, много будущего в узле вызовов», на которой примут участие все заинтересованные стороны сферы, всесторонне обсудят все вопросы.