Ադրբեջանի կողմից օկուպացրած տարածքներում թողնված է շուրջ 1500 պատմամշակութային արժեք. Խզմալյան
«Ունենք ահռելի ժառանգություն, որ թողնված է Ադրբեջանի կողմից օկուպացրած տարածքներում: Խոսում ենք շուրջ 1500 պատմամշակութային արժեքների մասին»,- ասուլիսում ասաց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Նա նշեց, որ ԱԳՆ գործընկերների հետ գրեթե ամենօրյա ռեժիմով քննարկում են անելիքները, հրատապ արձագանքում մարտահրավերներին, նոր իրողություններին:
«Մենք ունենք համակարգված քաղաքականություն վարելու խնդիր, մշակվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի  ազգային հանձնաժողովի շրջանակներում գործողությունների պլան, քայլ առ քայլ իրականացնում ենք»,- ասաց փոխնախարարը:
Ա. Խզմալյանի խոսքով, այսօր կանգնած ենք նոր մարտրահրավերների առջև, որոնք վերաբերում են ոչ միայն Արցախում մեր մշակութային ժառանգությանը, այլև Հայաստանի ներսում  պատամշակութային կոթողների, արժեքների հանդեպ հանրային վերաբերմունքին, դրանց ընկալման մակարդակին:
Նա տեղեկացրեց, որ ապրիլի 27-ին Մատենադարանում տեղի կունենա «Բարդ անցյալներ, բազում ապագաներ մարտահրավերների հանգույցում» խորագրով  համաժողով, որին կմասնակցեն ոլորտի բոլոր շահագրգիռ կողմերը, համակողմանիորեն կքննարկեն բոլոր խնդիրները:

Some 1,500 historical and cultural values left in Azeri-occupied territories of Artsakh, says deputy minister
There is huge Armenian cultural heritage in the Artsakh territories occupied by Azerbaijan during the recent war, Armenia’s Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Ara Khzmalyan told a news conference on Friday.
“The matter concerns around 1,500 historical and cultural values,” the deputy minister said.
He noted that they discuss the further steps with their colleagues from the Foreign Ministry on an almost daily basis, responding urgently to all challenges and new realities.
"We have a task to pursue a coordinated policy. An action plan has been developed within the framework of the UNESCO National Commission, and we are implementing it step by step," he said.
In Khzmalyan’s words, new challenges have emerged, which concern not only the Armenian cultural heritage in Artsakh, but also the public attitude towards historical monuments and values inside Armenia.
He noted that all interested parties of the sphere will comprehensively discuss the issue at a conference to be hosted by Matenadaran on April 27.