«Հրապարակ». Վարդան Աթաբեկյանը նախաձեռնում է գերիների հարցերով զբաղվող աշխատանքային խումբ ձևավորել
«Հրապարակ» թեթրը գրում է. ««Իմ քայլից» դուրս եկած, անկախ պատգամավոր Վարդան Աթաբեկյանը նախաձեռնում է գերիների հարցերով զբաղվող աշխատանքային խումբ ձևավորել, որի կազմում կընդգրկվեն «Իմ քայլից» հեռացած անկախ պատգամավորները, առաջարկ է արվել նաև ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցություններին։ Երկուշաբթի նախնական քննարկում կլինի, և պարզ կդառնա, թե ովքեր են համաձայն առաջարկին, ովքեր՝ ոչ։
Կքննարկեն նաև ձևաչափի հարցերը։ Կհամագործակցեն Արցախում խաղաղապահ զորքերի հրամանատար Մուրադովի հետ, ով նաև գերիների վերադարձով է զբաղվում, որպեսզի հասկանան, թե ինչ բացթողումներ կան, ինչ պետք է արվի, որ չի արվում՝ գերիների վերադարձը հնարավորինս սեղմ ժամկետում կազմակերպելու համար։
Մեր տեղեկություններով, այդ հարցով ՀՀ օրենսդիրներին է դիմել նաև Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը՝ խնդրելով գործող ֆորմատ ստեղծել, որի հետ կհամագործակցեն նաև Արցախի պատգամավորները։ Ինչպես հայտնի է՝ Արցախի ընդդիմադիր շրջանակները մերժում են իշխանական ֆորմատները, չեն հանդիպում գերիների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի անդամ՝ պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանի հետ»։

«Грапарак»: Вардан Атабекян инициирует создание рабочей группы по вопросам пленных
Газета «Грапарак» пишет, что независимый депутат парламента Армении Вардан Атабекян, покинувший фракцию «Мой шаг», инициирует создание рабочей группы по вопросам пленных, в состав которой будут включены вышедшие из фракции «Мой шаг» независимые депутаты. Оппозиционным фракциям также предложено участвовать в работе этой группы. В понедельник состоятся предварительные обсуждения, после чего будет ясно, кто конкретно принял предложение, а кто нет.
Будет обсужден также вопрос формата. Депутаты будут сотрудничать с командующим российским миротворческим контингентом в Арцахе Рустамом Мурадовым, который занимается также вопросом возвращения пленных, чтобы понять, какие упущения есть, и что нужно для организации скорейшего возвращения пленных на родину.
По сведениям издания, депутаты обратились по этому вопросу также к спикеру парламента Арцаха Артуру Товмасяну с просьбой создать действующий формат, с которым будут сотрудничать также депутаты Арцаха. Как известно, оппозиционные круги Арцаха отвергают форматы властей Армении и не встречаются с членом комиссии по вопросам пленных Назели Багдасарян.