Ժիրայր Ավետիսյան. Վերջին պատերազմը Հայաստանի՝ որպես պետության «դեղին քարտն» է, որ մեզ աշխարհը ներկայացրեց
12:32 16/04/2021
«Եթե առաջիկա 3-4 տարում գիտության պետական հատկացումները չբազմապատկվեն, ապա մոտակա տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունը հավանաբար գոյություն չի ունենա»,-նման ահազանգ է  հնչեցնում «Գիտուժ» նախաձեռնության սատարող, ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու Ժիրայր Ավետիսյանը։
Գիտնականն իր պնդումը ծայրահեղական ու չափազանցված համարողների համար հիմնավորում է, եթե հենց այսօր չսկսվի Հայաստանի աննախադեպ, թռիչքային զարգացումը, ապա վաղը Հայաստանը կդադարի գոյություն ունենալ որպես անկախ աշխարհքաղաքական սուբյեկտ, կամ էլ նույնիսկ ֆորմալ սուբյեկտ մնալու դեպքում դառնալու է դեր չունեցող, թերզարգացած, նոսր բնակչությամբ, հետամնաց մի գավառ։
«Վերջին տարիների զարգացումը, այդ թվում պատերազմի շուրջ իրադարձությունները, պետք է մեզ օգնեն հասկանալ, անկախ մեր երկում քաղաքական, դեմոկրատական բոլոր զարգացումներից, մենք աշխարհում ոչ ոքի պետք չենք, հետաքրքիր չենք։ Ցավոք սրտի, դա բնական է։ Մենք զբաղեցնում ենք աշխարհաքաղաքական լուրջ դիրք, տարածք, բայց աշխարհին ոչ մի բարիք չենք առաջարկում, կամ առաջարկում ենք շատ չնչին, մեր առաջարկած ծառայությունների որակը ցածր է, այն, ինչ կարող ենք առաջարկել աշխարհին, ոչ ոքի պետք չէ։ Իսկ եթե որևէ խաղացող այլևս պետք չէ, նրան շատ արագ հեռացնում են խաղադաշտից։ Կարելի է ասել՝ վերջին պատերազմը մեր դեղին քարտն է, որ մեզ աշխարհը ներկայացրեց»,- նշում է գիտնականը։
Ավետիսյանի խոսքով, Հայաստանի անկախության առաջին տարիներից մեզ համարում էին անցումային փուլում գտնվող երկիր ու սպասում էին, որ մենք ներկայանանք աշխարհին, ուզում էին տեսնել, թե մենք ինչ ենք ցանկանում լինել, ինչ դեր ենք ուզում զբաղեցնել համաշխարհային զարգացումներում, ինչ ենք ուզում անել մեր պետականության հետ։
«Նրանք սպասեցին, սպասեցին, երեսուն տարին անցավ, բայց, կարծես թե, մենք այդպես էլ այդ հարցերի պատասխանները չգտանք, ավելին, հարմարվեցինք դատարկ սպառողի կարգավիճակին։ Իսկ այս տարածաշրջանը խիստ կարևոր է դատարկ սպառողներ պահելու համար։ Եթե մենք շատ շուտ կտրուկ չներկայանանք աշխարհին նոր ասելիքով, չսկսենք թռիչքաձև զարգանալ, ապա մոտակա տարիներին մեզ կարմիր քարտ կներկայացնեն»,- ցավով փաստում է գիտնականն ու անում հաջորդ պնդումը՝ այսօր Հայաստանում թռիչքաձև զարգացում հնարավոր է միայն գիտատեխնիկական ու գիտատեխնոլոգիական ոլորտների շուրջ։
Նրա հիմնավորումներն ու հաջորդ պնդումները՝  «Գիտուժ» նախաձեռնության ֆեյսբուքյան էջում հրապարակած տեսանյութում։

Жирайр Аветисян: Последняя война - это «желтая карточка», выданная миром Армении как государству
«Если в ближайшие 3-4 года государственные ассигнования на науку не умножатся, Республика Армения, вероятно, перестанет существовать в ближайшие годы», - бьет тревогу член инициативы «Гитуж», кандидат физико-математических наук Жирайр Аветисян.
Для тех, кто считает это радикальным и преувеличенным, ученый обосновывает свое утверждение, что, если сегодня не начнется беспрецедентное быстрое развитие Армении, то завтра Армения прекратит свое существование как независимый геополитический субъект, или даже если и останется формальным субъектом, то превратится в не имеющую роль, слаборазвитую, малонаселенную, отсталую провинцию.
«События последних лет, в том числе события вокруг войны, должны помочь нам понять, что, несмотря на все политические и демократические события в нашей стране, нам никто в мире не нужен, мы никому не интересны. К сожалению, это естественно. Мы занимаем серьезное геополитическое положение, территорию, но мы не предлагаем миру никаких благ или предлагаем очень мало, качество предлагаемых нами услуг низкое, то, что мы можем предложить миру, никому не нужно. А если не нужен какой-либо игрок, его очень быстро убирают с игрового поля. Можно сказать, что последняя война - это наша желтая карточка, которую нам выдал мир», - говорит ученый.
По словам Аветисяна, с первых лет независимости Армении нас считали страной, находящейся на переходном этапе, и ждали, когда мы представим себя миру, хотели увидеть, кем мы хотим быть, какую роль мы хотим играть в мировом развитии, что мы хотим делать с нашей государственностью.
«Ждали, ждали, прошло тридцать лет, но, похоже, мы так и не нашли ответов на эти вопросы, более того, мы адаптировались к статусу пустого потребителя. А этот регион очень важен для того, чтобы держать тут пустых потребителей. Если мы очень резко не представим себя миру с новым посланием, не начнем стремительно развиваться, то в ближайшие годы нам будет вручена красная карточка», - с сожалением сказал ученый и делает следующее утверждение, что сегодня в Армении быстрое развитие возможно только в сфере науки и научных технологий.
Его обоснования и последующие утверждения в видео, опубликованном на странице инициативы «Гитуж» в соцсети Facebook.