Թուրքիայի և Հունաստանի ԱԳ նախարարների մամուլի ասուլիսը վերածվել է փոխադարձ մեղադրանքների
Թուրքիայի և Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարները հինգշաբթի օրը բացահայտորեն բախվեցին՝ Անկարայում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում, որը սկսվեց հարաբերությունների բարելավման հույսով, բայց շատ արագ վերածվել է երկու կողմերի ծանր մեղադրանքների: Այս մասին գրում է Reuters-ը։
Ձգտելով մեղմել արևելյան Միջերկրական ծովի տարածքային վեճերի շուրջ լարվածությունը, Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը հանդիպել էր Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանին և արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուին՝ առաջին անգամ այն բանից հետո, երբ նախորդ տարի նրանց նավատորմերը մոտ էին պատերազմի:
Այնուամենայնիվ, հանդիպումներից հետո ԶԼՄ-ների համար ասուլիսի ժամանակ  Դենդիասը բացահայտ հայտարարել է, որ Հունաստանի ինքնիշխանության խախտումները կընդունվեն պատժամիջոցներով, իսկ Չավուշօղլուն մեկնաբանությունն անվանել է «անընդունելի»:
«Դուք դուրս եք եկել այստեղ և փորձում եք մեղադրել Թուրքիային՝ ձեր երկրին ուղերձ տալու համար: Հնարավոր չէ, որ ես դա ընդունեմ», - ասել է Չավուշօղլուն՝ ի պատասխան Դենդիասի դիտողությունների:
Երկու երկրները ՆԱՏՕ-ում դաշնակիցներ են, բայց շատ հարցերի շուրջ տարաձայնություններ ունեն, ինչպիսիք են Միջերկրական ծովում, օդային տարածության, էներգետիկ ռեսուրսների, Կիպրոսի հարցում և Էգեյան ծովի որոշ կղզիների կարգավիճակի վերաբերյալ:
Լարվածությունը բռնկվեց անցած ամռանը, երբ Թուրքիան հորատիչ նավ ուղարկեց Միջերկրական ծովի ջրերը, բայց փոքր-ինչ թուլացավ այն բանից հետո, երբ Անկարան դուրս բերեց նավը, և հինգ տարի դադարից հետո երկրները վերսկսեցին երկկողմ բանակցություններն իրենց վեճերի շուրջ:
Դենդիասը մեղադրեց Թուրքիային՝ իր տարածքով բազմիցս ինքնաթիռներ ուղարկելու մեջ:
«Հունաստանի դիրքորոշումը պարզ է. Թուրքիան խախտել է միջազգային իրավունքը և ծովային օրենսդրությունը Էգեյան և Միջերկրական ծովի արևելյան շրջաններում», - ասել է Դենդիասը:
Չավուշօղլուն կրկին հերքել է մեղադրանքը՝ ասելով, որ Թուրքիան չի խախտել Հունաստանի ինքնիշխանությունը որոնման և հորատման աշխատանքներում և մեղադրել է Աթենքին՝ Էգեյան ծովում միգրանտներին հետ մղելու մեջ:
«Երբ փոխադարձ մեղադրանքների մեջ ենք հայտնվում, մենք իրար ասելու շատ բան ունենք: Եթե ցանկանում եք շարունակել այս վեճերը, լարվածությունները, կարող եք (և) մենք նույնը կանենք», - ավելացրել է Չավուշօղլուն:
Սակայն երկու կողմերն էլ հայտարարել են, որ ցանկանում են շարունակել փորձել լուծել իրենց տարաձայնությունները երկխոսության միջոցով:
Հունական սոցիալական ու լրատվական տիրույթում մամուլի ասուլիսը համարվում է Դենդիասի հաթղանակ ու համացանցում տարածվում են հանդիպման մեմեր։

The foreign ministers of Turkey and Greece clashed openly on Thursday at a joint news conference in Ankara that began with hopes of improved relations but quickly descended into acrimonious accusations from both sides, Reuters reported.
Seeking to ease months of tensions over territorial disputes in the eastern Mediterranean, Greek Foreign Minister Nikos Dendias met Turkish President Tayyip Erdogan and Foreign Minister Mevlut Cavusoglu in the first visit by either side since their navies came close to fighting last year.
However an initially cordial atmosphere at a media appearance following the meetings turned sour as Dendias said violations of Greek sovereignty would be met by sanctions and Cavusoglu rejected his comments as "unacceptable".
"You come out here, and try to accuse Turkey, to give a message to your country. It is not possible for me to accept this," Cavusoglu said in response to the remarks.
The two countries are allies in NATO but at odds over many issues, such as competing claims over the extent of their continental shelves in the Mediterranean, air space, energy resources, ethnically split Cyprus, and the status of some islands in the Aegean.
Tensions flared last summer when Turkey sent a drilling ship to contested Mediterranean waters, but have eased slightly after Ankara withdrew the vessel and the countries resumed bilateral talks over their disputes following a five-year hiatus.
Having begun by offering Greek support to Turkey's bid to join the European Union and a new agenda to reset relations, Dendias accused Turkey of repeatedly sending aircraft over its territory.
"Greece's position is clear. Turkey has violated international law and maritime law in the Aegean and eastern Mediterranean," Dendias said.
Cavusoglu rejected the charge, saying Turkey had not infringed on Greek sovereignty in its search and drilling work and accusing Athens of pushing back migrants in the Aegean.
"When we get into mutual accusations, we have a lot to tell each other. If you want to continue these arguments, tensions, you can (and) we will do so as well," he added.
However both sides said they wanted to continue to try to resolve their differences through dialogue.