Խրամատում քնած հայ զինվորի նկարն արժանացել է World Press Photo-ի հեղինակավոր մրցանակի
Հայաստանը ներկայացնող լուսանկարիչ Վաղինակ Ղազարյանի «Քնած զինվորի» նկարը World Press Photo ֆոտոժուռնալիստիկայի միջազգային հեղինակավոր մրցույթում մրցանակի է արժանացել՝ «Ժամանակակից խնդիրներ-մեկ լուսանկարով» անվանակարգում։
Ինչպես նշվում է նկարի բնութագրում, զինվորը պառկած է խրամատում՝ պոլիէթիլենային ծածկույթի վրա։ Նկարն արվել է արցախյան պատերազմի օրերին Սյունիքի հյուսիսարևելյան մասում, Ներքին Խնձորեսկում,  2020 թվականի հոկտեմբերի 31-ին:
Վաղինակ Ղազարյանը 3 մրցանակակիրներից մեկն է։
«Այս լուսանկարն ինձ հանգիստ չէր տալիս առաջին իսկ օրվանից: Արցախից ստանում էինք շատ ուժեղ աշխատանքներ, բայց դրանք բոլորը հիմնականում կենտրոնանում էին վշտի, կորուստների, հակամարտությունների վրա: Այս մի նկարը, որտեղ ֆիքսված է մի պարզ պահ՝ ընդհանուր կարիքի մասին, շատ հուզիչ էր ու գեղեցիկ լուսանկարված։ Սա հակամարտության ազդեցության վերաբերյալ տարբերվող հայացք էր», - ասել է Քեթի Մորան, National Geographic-ի լուսանկարչության փոխտնօրեն և 2021 թ. ֆոտոմրցույթի ընդհանուր ժյուրիի անդամը:

Photo of Armenian soldier resting in trench among World Press Photo winners
Vaghinak Ghazaryan’s “Resting Soldier” photo has been awarded 3rd prize in the Contemporary Issues/Singles category of the 2021 World Press Photo Contest.
The photo shows an Armenian soldier lying in a trench, resting on a plastic cover, in the northeastern part of Syunik, Nerkin Khndzoresk, Armenia on 31 October 2020.
“This photograph has haunted me from day one. There was very strong work coming out of Nagorno-Karabakh but all primarily focused on grief, loss, conflict. This one image, such a simple moment focused on a shared need, was deeply touching and beautifully photographed. It was a different look at the impact of conflict at a very human scale,” said Kathy Moran, deputy director of Photography at National Geographic and member of the 2021 Photo Contest General Jury.
A soldier lies in a trench, resting on a plastic cover, in the northeastern part of Syunik, Nerkin Khndzoresk, Armenia,...