Խրամատում քնած հայ զինվորի նկարն արժանացել է World Press Photo-ի հեղինակավոր մրցանակի
Հայաստանը ներկայացնող լուսանկարիչ Վաղինակ Ղազարյանի «Քնած զինվորի» նկարը World Press Photo ֆոտոժուռնալիստիկայի միջազգային հեղինակավոր մրցույթում մրցանակի է արժանացել՝ «Ժամանակակից խնդիրներ-մեկ լուսանկարով» անվանակարգում։
Ինչպես նշվում է նկարի բնութագրում, զինվորը պառկած է խրամատում՝ պոլիէթիլենային ծածկույթի վրա։ Նկարն արվել է արցախյան պատերազմի օրերին Սյունիքի հյուսիսարևելյան մասում, Ներքին Խնձորեսկում,  2020 թվականի հոկտեմբերի 31-ին:
Վաղինակ Ղազարյանը 3 մրցանակակիրներից մեկն է։
«Այս լուսանկարն ինձ հանգիստ չէր տալիս առաջին իսկ օրվանից: Արցախից ստանում էինք շատ ուժեղ աշխատանքներ, բայց դրանք բոլորը հիմնականում կենտրոնանում էին վշտի, կորուստների, հակամարտությունների վրա: Այս մի նկարը, որտեղ ֆիքսված է մի պարզ պահ՝ ընդհանուր կարիքի մասին, շատ հուզիչ էր ու գեղեցիկ լուսանկարված։ Սա հակամարտության ազդեցության վերաբերյալ տարբերվող հայացք էր», - ասել է Քեթի Մորան, National Geographic-ի լուսանկարչության փոխտնօրեն և 2021 թ. ֆոտոմրցույթի ընդհանուր ժյուրիի անդամը:

Фотография спящего в окопе армянского солдата получила престижную награду World Press Photo
Фотография «Спящий солдат» Вагинака Казаряна - фотографа, представляющего Армению, удостоилась награды на престижном Международном конкурсе фотожурналистики Word Press Photo в номинации «Современные проблемы в одной фотографии».
Согласно описанию снимка, солдат лежит в окопе на пластиковом покрытии. Снимок сделан во время Арцахской войны в северо-восточной части Сюника, в Неркин Хндзореске, 31 октября 2020 года. Эта картина Вагинака Казаряна вошла в тройку победителей.
«Эта фотография не давала мне покоя с самого первого дня. Из Арцаха шли много сильных работ, но все они в основном были сосредоточены на горе, потерях и конфликтах. Это единственная фотография, такой простой момент, сфокусированный на общей потребности, глубоко трогательный и красиво сфотографированный. В человеческом масштабе это был иной взгляд на последствия конфликта», - сказала заместитель директора по фотографии National Geographic и член жюри фотоконкурса 2021г. Кэти Мора.