Ո՞վ է ասել՝ պատերազմից հետո, 21-րդ դարում, պետք է անողնաշար ու ծուռվիզ կեցվածքով հանդես գանք. Աննա Կոստանյան
10:52 16/04/2021
«Ո՞վ է ասել, որ պատերազմում և դրանից հետո էլ, այն էլ 21-րդ դարում, պետք է անողնաշար ու ծուռվիզ կեցվածքով հանդես գանք ամբողջ աշխարհի առաջ»,- այսօր խորհրդարանում վերսկսված ՀՀ կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտնեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանը:
Նա իշխանություններին կոչ արեց մեղավորներ չփնտրել նախկինների, նախկինների նախկինների ու նրանց նախկինների մեջ, քանի որ պատերազմի և նրա ողբերգական ավարտի թիվ մեկ պատասխանատուն իրենք են:
Պատգամավորը փաստեց, որ «Ինչ ուզում ենք, կամ ինչ պետք է՝ այն էլ բանակցում ենք» կարգախոսով իշխանության դիվանագիտությանը հաջորդեց պատերազմը, հասարակության գիտակցության թմրեցումը և տեղեկատվական բլոկադան և վերջում պարտությունը:
«Եթե չեք կարողանում դիվանագիտորեն համարժեք լեզվով պատասխանել, ապա կարծում եմ, որ պետք է մի կողմ քաշվեք և թողնեք խոսել նրանց, ովքեր կարող են խոսել»,- հայտարարեց Աննա Կոստանյանը՝ անդրադառնալով Ալիևի հայտարարություններին իշխանությունների չպատասխանելու փաստին:
Անդրադառնալով կառավարության ծրագրի կրթության ոլորտին՝ պատգամավորը հայտնեց, որ իշխանությունը գերակա էր ճանաչել այն, բայց բոլոր այն ծրագրերը, որոնք իշխանությունը խոստացել էր 2020 թվականի ծրագրով, չի իրականացվել:
Ըստ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորի, կրթություն-գիտություն-աշխատաշուկա կապը չի ամրապնդվել:
Նրա խոսքով՝ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքով էլ հարված է հասցվել ԲՈւՀ-երի ինքնավարությանը, իսկ երիտասարդ գիտնականների ապրելու և աշխատանքի համար պայմաններ չի ստեղծվել:

Анна Костанян: Кто сказал, что после войны, в 21 веке, мы должны действовать бесхребетно и склонив голову?
12:35 16/04/2021
«Кто сказал, что на войне и после нее, да еще и в 21 веке мы должны действовать бесхребетно и склонив голову перед всем миром?», - сегодня в парламенте на возобновившемся обсуждении отчета о ходе и результатах реализации программы 2020 г. Правительства РА заявила член фракции «Просвещенная Армения» Анна Костанян.
Она призвала власти не искать виновных в бывших, их бывших и их предшественниках, поскольку именно они являются ответственными номер один за войну и ее трагический конец.
Депутат заявила, что за правительственной дипломатией под лозунгом «что хотим или как хотим, так и ведем переговоры» последовали, война, одурманивание общественного сознания и информационная блокада и в конце - поражение.
«Если вы не можете ответить дипломатически адекватным языком, то считаю, что вам следует отойти в сторону и позволить говорить тем, кто может говорить», - сказала Анна Костанян, касаясь факта, что власти не ответили на заявления Алиева.
Касаясь сферы образования государственной программы, депутат сказала, что правительство признало ее приоритетной, но все программы, которые были обещаны правительством в программе 2020 года, не были реализованы.
По словам депутата фракции «Просвещенная Армения», связь образование-наука-рынок труда не укрепилась.
По ее словам, Законом «О высшем образовании и науке» также был нанесен удар по автономии университетов и не создал условий для жизни и работы молодых ученых.