Թուրքիայի և Հունաստանի ԱԳ նախարարների մամուլի ասուլիսը վերածվել է փոխադարձ մեղադրանքների
Թուրքիայի և Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարները հինգշաբթի օրը բացահայտորեն բախվեցին՝ Անկարայում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում, որը սկսվեց հարաբերությունների բարելավման հույսով, բայց շատ արագ վերածվել է երկու կողմերի ծանր մեղադրանքների: Այս մասին գրում է Reuters-ը։
Ձգտելով մեղմել արևելյան Միջերկրական ծովի տարածքային վեճերի շուրջ լարվածությունը, Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը հանդիպել էր Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանին և արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուին՝ առաջին անգամ այն բանից հետո, երբ նախորդ տարի նրանց նավատորմերը մոտ էին պատերազմի:
Այնուամենայնիվ, հանդիպումներից հետո ԶԼՄ-ների համար ասուլիսի ժամանակ Դենդիասը բացահայտ հայտարարել է, որ Հունաստանի ինքնիշխանության խախտումները կընդունվեն պատժամիջոցներով, իսկ Չավուշօղլուն մեկնաբանությունն անվանել է «անընդունելի»:
«Դուք դուրս եք եկել այստեղ և փորձում եք մեղադրել Թուրքիային՝ ձեր երկրին ուղերձ տալու համար: Հնարավոր չէ, որ ես դա ընդունեմ», - ասել է Չավուշօղլուն՝ ի պատասխան Դենդիասի դիտողությունների:
Երկու երկրները ՆԱՏՕ-ում դաշնակիցներ են, բայց շատ հարցերի շուրջ տարաձայնություններ ունեն, ինչպիսիք են Միջերկրական ծովում, օդային տարածության, էներգետիկ ռեսուրսների, Կիպրոսի հարցում և Էգեյան ծովի որոշ կղզիների կարգավիճակի վերաբերյալ:
Լարվածությունը բռնկվեց անցած ամռանը, երբ Թուրքիան հորատիչ նավ ուղարկեց Միջերկրական ծովի ջրերը, բայց փոքր-ինչ թուլացավ այն բանից հետո, երբ Անկարան դուրս բերեց նավը, և հինգ տարի դադարից հետո երկրները վերսկսեցին երկկողմ բանակցություններն իրենց վեճերի շուրջ:
Դենդիասը մեղադրեց Թուրքիային՝ իր տարածքով բազմիցս ինքնաթիռներ ուղարկելու մեջ:
«Հունաստանի դիրքորոշումը պարզ է. Թուրքիան խախտել է միջազգային իրավունքը և ծովային օրենսդրությունը Էգեյան և Միջերկրական ծովի արևելյան շրջաններում», - ասել է Դենդիասը:
Չավուշօղլուն կրկին հերքել է մեղադրանքը՝ ասելով, որ Թուրքիան չի խախտել Հունաստանի ինքնիշխանությունը որոնման և հորատման աշխատանքներում և մեղադրել է Աթենքին՝ Էգեյան ծովում միգրանտներին հետ մղելու մեջ:
«Երբ փոխադարձ մեղադրանքների մեջ ենք հայտնվում, մենք իրար ասելու շատ բան ունենք: Եթե ցանկանում եք շարունակել այս վեճերը, լարվածությունները, կարող եք (և) մենք նույնը կանենք», - ավելացրել է Չավուշօղլուն:
Սակայն երկու կողմերն էլ հայտարարել են, որ ցանկանում են շարունակել փորձել լուծել իրենց տարաձայնությունները երկխոսության միջոցով:
Հունական սոցիալական ու լրատվական տիրույթում մամուլի ասուլիսը համարվում է Դենդիասի հաթղանակ ու համացանցում տարածվում են հանդիպման մեմեր։

Пресс-конференция глав МИД Турции и Греции закончилась публичной перепалкой
Между министрами иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу и Греции Никосом Дендиасом произошла словесная перепалка во время выступления с совместным заявлением после переговоров в Анкаре, сообщает 15 апреля Yeni Safak.
Как передают Известия, Дендиас заявил, что во Фракии (регионе на востоке Балкан, где граничат Турция, Греция и Болгария) нет турецкого меньшинства, а есть мусульманское меньшинство. Кроме того, министр подчеркнул, что турецкие власти нарушают суверенные права Греции, а также регулярно грозят войной в случае, если та расширит свои территориальные воды в Эгейском море.
«Я в своей речи не озвучивал никаких обвинений против Греции. Но он [Дендиас] сказал, что мы нарушаем суверенитет Греции. Мы такие заявления принять не можем. Наши действия направлены на защиту прав турок-киприотов и турецкого меньшинства в Греции», — ответил Чавушоглу.
Стороны несколько раз брали дополнительное время для обмена заявлениями, пока глава турецкого МИДа не напомнил, что они опаздывают на ужин. После этого министры, смеясь, покинули пресс-конференцию.
Ранее в четверг Чавушоглу заявил, что власти Турции допускают возможность решения двусторонних вопросов с Грецией через диалог.
В конце марта по итогам обсуждения отношений ЕС с Турцией лидеры европейских государств поприветствовали достигнутую недавно деэскалацию в регионе Восточного Средиземноморья путем прекращения Турцией незаконных буровых работ, возобновления греко-турецких переговоров и назначения предстоящих переговоров по кипрской проблеме под эгидой ООН.
В связи с этим Евросоюз выразил готовность расширить сотрудничество с Турцией в различных областях, при условии что такая деэскалация будет устойчивой и республика будет действовать конструктивно.
В МИД Турции заявили, что поддерживают позитивное решение повестки виртуального саммита глав Евросоюза по отношению к республике, хотя документ содержит необоснованные претензии к Анкаре.
Турция и Греция возобновили контакты в январе 2021 года в Стамбуле после пятилетнего перерыва и за это время успели провести два раунда встреч. Анкара и Афины накопили друг к другу много претензий. Они, в частности, конкурируют в борьбе за континентальные шельфы и некоторые острова в Эгейском море, их позиции расходятся в решении кипрской проблемы, вопросах разграничения воздушного пространства в Средиземном море.