Ամեն տարի, ապրիլի երրորդ շաբաթ օրը, կրկեսային համաշխարհային համայնքը և այս զարմանալի արվեստի սիրահարները նշում են անսովոր ուրախ տոն ՝ կրկեսի համաշխարհային օրը: Այն ստեղծվել է ոչ միայն կրկեսն իր ողջ շքեղությամբ ցույց տալու և այս արվեստի երկրպագուներին նոր ծրագրերով ու կատարումներով հաճոյանալու համար, այլ նաև նպատակ ունի հարգանքի տուրք մատուցել կրկեսային արվեստի ներդրմանը մշակույթում: Ի վերջո, աշխարհի տարբեր անկյուններում կրկեսը սիրում են ոչ միայն երեխաները, այլև մեծահասակները:Ասյ մասին գրում է «Կալենդար ռու» կայքը:
2009 թվականին այս տոնի հաստատման նախաձեռնողներ են եղել Եվրոպական կրկեսի ասոցիացիան և Կրկեսի համաշխարհային ֆեդերացիան (Ֆեդերացիա Mondiale Du Cirque), որոնք գործում էին Մոնակոյի արքայադուստր Ստեֆանիի հովանավորությամբ: Այնուհետև Եվրոպական կրկեսի ասոցիացիայի նախագահը, որի կազմում այսօր 21 կրկես կա, Ուրս Փիլսը և արքայադուստր Ստեֆանին բոլոր կրկեսներին հրավիրեցին աջակցել կրկեսի միջազգային օրվա ամենամյա տոնակատարության նախաձեռնությանը, որն առաջին անգամ նշվեց 2010 թվականին և իրադարձություն դարձավ շատ երկրների համար:
Ի դեպ, կրկեսի համաշխարհային ֆեդերացիան, որի կենտրոնակայանը գտնվում է Մոնտե Կառլո քաղաքում, հիմնադրվել է 2008 թվականին ՝ նպատակ ունենալով խթանել կրկեսային արվեստի ու մշակույթի զարգացումը ամբողջ աշխարհում: Հենց այս կառույցն է նախաձեռնել կրկեսին նվիրված տոնը. 2008 թ. Ապրիլի 19-ին (ապրիլի երրորդ շաբաթ օրը) առաջին անգամ անցկացվեց կրկեսի եվրոպական օրը, և որոշվեց շարունակել այս ավանդույթը `ստեղծելով համաշխարհային տոն՝ կրկեսի միջազգային օր: Ներկայումս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ քննարկվում է այս տոնն ամեն տարի նշվող տոների ցանկում ընդգրկելու հարցը:
Չնայած կրկեսը համարվում է արվեստի ամենահին ձևերից մեկը, քանի որ ակրոբատների, ժոնգլերների, հեծյալների, ծաղրածուների բոլոր տեսակի ներկայացումների հիշատակումը սկիզբ է առել Հին աշխարհի ժամանակներից, բայց իր ժամանակակից ձևով կրկեսը հայտնվել է միայն 18-րդ դարի վերջին: Իսկ դրա հիմնադիրը անգլիացի ձիավորող Ֆիլիպ Էստլին է, ով էմպիրիկորեն պարզեց, որ ձիերին ամենահարմարն է վազել և հնարքներ կատարել 13 մետր տրամագծով կլոր ասպարեցում: Այսօր կրկեսի ասպարեզի նման տրամագիծը դիտվում է աշխարհի գրեթե բոլոր կրկեսներում:
Լինելով հմուտ ձիավոր, Ասթլին ասպարեզում ցույց տվեց ձիերի տարբեր հնարքներ, իսկ ավելի ուշ ասպարեզ մտան այլ մասնագետներ՝ ակրոբատներ, ժոնգլյորներ, լարախաղացներ, ծաղրածուներ... 19-րդ դարի կեսերից կրկեսի ժանրերի քանակն ավելացավ ընդլայնվեցին ներկայացումների և հնարքների տեխնիկական հնարավորությունները: Օրինակ, օդային մարմնամարզության ժամանակ անվտանգության ցանց մտցնելուց հետո հնարավոր դարձավ բարդացնել հնարքները:

Ежегодно в третью субботу апреля всё мировое цирковое сообщество и любители этого удивительного искусства отмечают необыкновенно весёлый праздник – Международный день цирка (World Circus Day). Он учрежден не только с целью показать цирк во всем его великолепии и порадовать поклонников данного искусства новыми программами и представлениями, но и призван отдать должное вкладу циркового искусства в культуру. Ведь цирк любят не только дети, но и взрослые, причём в разных уголках планеты.
Инициаторами учреждения данного праздника выступили в 2009 году Европейская цирковая ассоциация (European Circus Assotiation) и Всемирная федерация цирка (Federation Mondiale Du Cirque), действующая под патронажем принцессы Монако Стефании. Тогда Президент Европейской цирковой ассоциации, в которую на сегодняшний день входит 21 цирк, Урс Пилс и принцесса Стефания предложили всем циркам поддержать инициативу ежегодного празднования Международного дня цирка, который впервые отмечался в 2010 году и с тех пор стал ежегодным для многих стран.
Кстати, Всемирная федерация цирка, штаб-квартира которой расположена в Монте-Карло, была основана в 2008 году с целью содействия развитию циркового искусства и культуры во всем мире. Именно она и стала инициатором праздника, посвященного цирку, – 19 апреля 2008 года (в третью субботу апреля) впервые был проведен Европейский день цирка, и эту традицию и решено было продолжить при учреждении уже всемирного праздника – Международного дня цирка. А в настоящее время прорабатывается вопрос с ЮНЕСКО по поводу внесения данного праздника в перечень ежегодно отмечаемых дат.
Хотя цирк считается одним из древнейших видов искусства, поскольку упоминание о всевозможных выступлениях акробатов, жонглёров, наездников, клоунов… относят еще ко временам Древнего Мира, но в современном своём виде цирк появился лишь в конце 18 века. А его основателем считается английский наездник Филип Астлей, который опытным путём установил, что для лошадей наиболее удобно в полном галопе бежать и выполнять трюки по кругу диаметром 13 метров. Сегодня такой диаметр арены соблюдается практически во всех цирках мира.
Будучи умелым наездником, Астлей показывал на арене различные трюки на лошадях, а позже на манеж вышли уже и другие артисты – акробаты, жонглеры, канатоходцы, клоуны, дрессировщики… С середины 19 века количество цирковых жанров увеличивалось и расширялись технические возможности представлений и номеров. Например, после введения страховочной сетки в номерах воздушной гимнастики появилась возможность усложнения трюков.