Տիրան Խաչատրյանը հայց է ներկայացրել ընդդեմ Արմեն Սարգսյանի ու Նիկոլ Փաշինյանի
ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի նախկին առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի։
Դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ Տիրան Խաչատրյանը պահանջում է ճանաչել  Արշակ Կարապետյանին իրավունքի ուժով ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնին նշանակելու իրավահարաբերության բացակայությունը։
Դատական հայցը մակագրվել է դատավոր Հրաչ Այվազյանին ապրիլի 16-ին։
Արշակ Կարապետյանն ապրիլի 6-ին ազատվել էր Հայաստանի վարչապետի խորհրդականի պաշտոնից։ Արդեն ապրիլի 7-ին Նիկոլ Փաշինյանը Հանրապետության նախագահին էր ներկայացրել Արշակ Կարապետյանին գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ նշանակելու վերաբերյալ առաջարկությունը:
Ապրիլի 13-ին կառավարության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ նշվում է. «Առաջնորդվելով Սահմանադրության և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերելի դրույթներով՝ վարչապետի կողմից 2021թ. ապրիլի 7-ին Հանրապետության նախագահին էր ներկայացվել առաջարկություն՝ Արշակ Կարապետյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ նշանակելու վերաբերյալ՝ կցելով համապատասխան հրամանագրի նախագիծը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետներում Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել վարչապետի կողմից ներկայացված նախագիծը և այն առարկություններով չի վերադարձրել վարչապետին, հիմք ընդունելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 3-րդ մասը՝ 2021թ. ապրիլի 13-ից Արշակ Կարապետյանն իրավունքի ուժով համարվում է նշանակված ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնին»:
Արշակ Կարապետյանը մինչև 2016 թ. ապրիլ եղել է ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության պետը։ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո՝ ապրիլի 26-ին, այդ ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով, ևս երկու բարձրաստիճան զինվորականի հետ,  ազատվել էր  պաշտոնից։ 2018-ի դեկտեմբերի 18-ին Արշակ Կարապետյանը նշանակվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական։

Тиран Хачатрян подал иск против Армена Саркисяна и Никола Пашиняна
Бывший первый заместитель начальника Генштаба ВС РА Тиран Хачатрян подал иск против президента РА Армена Саркисяна и Никола Пашиняна.
Из Судебной информационной системы мы узнаем, что Тиран Хачатрян требует признать отсутствие правовых отношений назначения Аршака Карапетяна на должность первого заместителя начальника Генштаба ВС РА в силу закона.
16 апреля иск был завизирован на судью Грача Айвазяна.
6 апреля Аршак Карапетян был освобожден от должности советника премьер-министра Армении.
Уже 7 апреля Никол Пашинян внес предложение президенту Республики о назначении Аршака Карапетяна первым заместителем начальника Генштаба.
13 апреля в сообщении, размещенном на сайте Правительства, говорится:
«Руководствуясь положениями Конституции и закона Республики Армения «О военной службе и статусе военнослужащего», 7 апреля 2021 года со стороны премьер-министра президенту Республики было представлено предложение о назначении Аршака Карапетяна первым заместителем начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения с приложенным проектом соответствующего указа.
Учитывая то обстоятельствօ, что в установленные ч. 2 ст. 139 Конституции и ч. 3 ст. 35.1 закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащего” сроки президент Республики не подписал представленный премьер-министром проект и не возвратил его премьер-министру со своими возражениями, принимая в основу ч. 3 ст. 139 Конституции, с 13 апреля 2021 года Аршак Карапетян силой права считается назначенным на должность первого заместителя Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения».
Аршак Карапетян до апреля 2016 года был начальником управления разведки Генерального штаба ВС РА. После Апрельской четырехдневной войны 26 апреля указом тогдашнего президента Сержа Саргсяна он и двое других высокопоставленных военных были освобождены от занимаемых ими должностей.