Սանկտ Պետերբուրգում ձերբակալվել է Ուկրաինայի հյուպատոս Սոսոնյուկը
Հետաքննության արդյունքում ՝ ՌԴ քաղաքացուց գաղտնի տեղեկատվություն ստանալու ժամանակ ձերբակալվել է Սանկտ Պետերբուրգում Ուկրաինայի հյուպատոս Ալեքսանդր Սոսոնյուկը: ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) տարածած տեղեկատվությունը հրապարակոլ է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
Խոսքը գնում է ուժային կառույցների տեղեկությունների բազաների տվյալների մասին:
«Այժմ նա գտնվում է Ուկրաինայի դիվանագիտական հաստատությունում: Հետաքննվում են նրա ձերբակալման հանգամանքները: Գործող կարգի համապատասխան և հիմնվելով փոխադարձության սկզբունքի վրա ուկրաինական կողմը պատասխան է նախապատրաստում»,- այս մասին «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ին տված մեկնաբանության մեջ ասել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Օլեգ Նիկոլենկոն:
ԱԴԾ-ից հայտնում են, որ Սոսոնյուկի գործունեությունը «թշնամական է Ռուսաստանի նկատմամբ և անհամատեղելի է դիվանագիտական աշխատողի կարգավիճակի հետ»: Նա երկար տարիներ աշխատել է ՌԴ-ում, Սանկտ Պետերբուրգում Ուկրաինայի գլխավոր հյուպատոսության կայքում հիշատակվում է 2012-ի հոկտեմբերից:
Նա կպատժվի միջազգային իրավունքին համապատասխան, հավելել է ԱԴԾ -ն:
Նախագահին առընթեր ազգամիջյան հարաբերությունների խորհրդի նախագահության անդամ Բոգդան Բեսպալկոյի խոսքով՝ հյուպատոսը կարող է վտարվել Ռուսաստանից: Գործակալության զրուցակիցը չի բացառել Սանկտ Պետերբուրգում հյուպատոսության փակումը:
Դիվանագետներն անձեռնմխելիություն ունեն այն երկրում, որտեղ նրանք աշխատում են: Միևնույն ժամանակ, Վիեննայի կոնվենցիան նախատեսում է, որ իշխանությունները կարող են դիվանագիտական աշխատողներին զրկել կացության իրավունքից, եթե նրանք խախտել են օրենքը կամ թշնամական գործողություններ են կատարել:

В Санкт-Петербурге задержан консул Украины Сосонюк
Украинского консула Александра Сосонюка задержали с поличным в Санкт-Петербурге при получении закрытой информации от россиянина. Информацию, распространенную Федеральной службой безопасности (ФСБ) России, опубликовало РИА Новости.
Речь идет о сведениях, содержащихся в базах данных силовиков.
«Сейчас он находится в украинском дипучреждении. Обстоятельства задержания выясняются. В соответствии с существующей практикой и на основе принципа взаимности украинская сторона готовит ответ», — заявил пресс-секретарь украинского МИД Олег Николенко в комментарии «РБК-Украина».
Из ФСБ сообщают, что деятельность Сосонюка «враждебна по отношению к России и несовместима со статусом дипломатического работника». Он работал в стране много лет: на сайте генконсульства Украины в Петербурге есть упоминания о сотруднике от октября 2012 года.
Его накажут в соответствии с нормами международного права, добавила ФСБ.
По словам члена президиума Совета по межнациональным отношениям при президенте Богдана Беспалько, консула могут выслать из России. Собеседник агентства не исключил закрытия консульства в Санкт-Петербурге.
Дипломаты обладают неприкосновенностью в стране, в которой работают. В то же время Венская конвенция предусматривает, что власти могут лишать дипработников права пребывания, если те нарушили закон или допустили враждебные действия.