ՌԴ ԱԳՆ-ն Ուկրաինացի դիվանագետից պահանջել է 72 ժամվա ընթացքում լքել երկիրը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատել է Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վասիլի Պոկոտիլոյին գերատեսչություն կանչելը: Ըստ ՌԴ ԱԳՆ կայքի տարածած հաղորդագրության, այն պայմանավորված է Սանկտ Պետերբուրգում Ուկրաինայի հյուպատոս Ալեքսանդր Սոսոնյուկի կալանավորմամբ:
Ավելի վաղ Մոսկվայում Ուկրաինայի դեսպանատունը հայտնել էր, որ Պոկոտիլոն պետք է գնա Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարություն՝ Սոսոնյուկի կալանքի հետ կապված միջադեպի պատճառով:
Ըստ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի Պոկոտիլոյին կանչել են Սանկտ Պետերբուրգում Ուկրաինայի գլխավոր հյուպատոսության հյուպատոսի անօրինական գործունեության կապակցությամբ:
«Ռուսական կողմը մատնանշեց նման գործունեության անթույլատրելիությունը, որն անհամատեղելի է հյուպատոսական աշխատակցի կարգավիճակի հետ և վնասում է Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգությունը»,-ասված է արտգործնախարարության հաղորդագրության մեջ:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է Ռուսաստանում դիվանագետի գտնվելու անցանկալիության մասին: Բացի այդ, նրան հորդորել են ապրիլի 19-ից սկսած 72 ժամվա ընթացքում լքել երկիրը:
Ապրիլի 17-ին հայտնի էր դարձավ, որ ԱԴԾ սպաները Սանկտ Պետերբուրգում բերման են ենթարկել Ուկրաինայի գլխավոր հյուպատոսության հյուպատոս Ալեքսանդր Սոսոնյուկին: Նա կասկածվում է իրավապահ մարմինների և ԱԴԾ տվյալների շտեմարաններից գաղտնի տեղեկատվություն ստանալու մեջ:

The Russian side informed Ukraine’s Charge D’Affaires Ad Interim Vasily Pokotilo about its decision to expel Ukrainian consul in St. Petersburg Alexander Sosonyuk detained by the Federal Security Service (FSB) for obtaining law-enforcers’ classified data, Russia’s Foreign Ministry said in a statement on Saturday. The Ukrainian diplomat must leave Russian territory by April 22, the ministry said.
"The Russian side pointed to the inadmissibility of such activity incompatible with the consular status and damaging the security interests of the Russian Federation. It stated that his stay on Russian territory was undesirable and recommended that he should leave it within 72 hours beginning from April 19," the statement says.
On April 16, the Federal Security Service apprehended a consul of the Ukrainian General Consulate in St. Petersburg upon receiving classified data from the databases of Russian law-enforcement agencies and the FSB.