ԵԽԽՎ-ում կա կոնսենսուս՝ Ադրբեջանը հայ ռազմագերիներին չհանձնելով խախտում է միջազգային իրավունքը․ Զոհրաբյան
09:07 19/04/2021
Այսօր մեկնարկող ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանում մի քանի քաղաքական խմբերի նախաձեռնությամբ կքննարկվի հայ ռազմագերիների հարցը։
«Հիմնական քաղաքական ուժերի միջև կա կոնսեսուս, որ Ադրբեջանը չհանձնելով հայ ռազմագերիներին, դրանով կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքը։
Ադրբեջանի ցինիկ պահվածքը, հայատյաց հայտարարությունները, հայկական զինուժի ռազմավարի ֆաշիստական ցուցահանդեսը վերջապես ստիպեցին միջազգային հանրությանը սթափվել և մենք պիտի անենք առավելագույնը, որպեսզի քննարկումների արդյունքը լինի շատ կոնկրետ՝ բոլոր ռազմագերիները օր առաջ պիտի ազատ արձակվեն»,- այս մասին գրել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նաիրա Զոհրաբյանի նշել է նաև, որ ադրբեջանական պատվիրակությունն ամեն ինչ անելու է հարցի քննարկումը տապալելու համար, ինչը, վստահաբար, այս անգամ չի ստացվի։

Зограбян: В ПАСЕ есть консенсус: не передавая армянских военнопленных, Азербайджан нарушает международное право
10:31 19/04/2021
На стартующей сегодня весенней сессии ПАСЕ по инициативе нескольких политических группировок будет обсуждаться вопрос армянских военнопленных.
«Среди основных политических сил есть консенсус в том, что, не передавая армянских военнопленных, Азербайджан грубо нарушает международное право.
«Циничное поведение Азербайджана, армяноненавистнические заявления, фашистская стратегическая выставка Вооруженных сил Армении, наконец, заставили международное сообщество образумиться, и мы должны сделать все возможное, чтобы результаты обсуждений были максимально конкретными -все военнопленные днем раньше должны быть отпущены на свободу»,-написала член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Наира Зограбян.
Наира Зограбян отметила, что азербайджанская делегация сделает все, чтобы помешать обсуждению вопроса, что, конечно же, на этот раз не получится.