Նիկոլը պատերազմ է մղում ընդդեմ բոլորի՝ թե՛ մարդկանց, թե՛ ընդհանրապես Հայաստան պետության. Վրթանեսյան
«Հայաստանի ներկայիս ընդդիմության ամենամեծ խնդիրն այն է, որ շարունակում է ընկալել Նիկոլ Փաշինյանին զուտ որպես քաղաքական հակառակորդ։
Այն դեպքում, որ Նիկոլի համար մնացած բոլորը թշնամի են։ «Թշնամի»՝ բառի ուղիղ իմաստով։
Նույնիսկ իր դաշնակիցները։
Իր համար բոլորը թշնամի են, որոնց պատրաստ է ոչնչացնել, այդ թվում և ֆիզիկապես, եթե ունենա դրա հնարավորությունը (իսկ այդ հնարավորությունը ստեղծում է՝ հետևողական կերպով, մեկը մյուսի հետևից ապամոնտաժելով շատ ու շատ ինստիտուցիոնալ արգելակներ)։
Մինչ ընդդիմադիր զանազան ուժեր պոլիտիկ-պոլիտիկ են խաղում Նիկոլի հետ (նույնիսկ այն ուժերը, որոնք ծայրահեղ հականիկոլական հռետորաբանություն ունեն), Նիկոլը պատերազմ է մղում ընդդեմ բոլորի՝ թե՛ մարդկանց, թե՛ ընդհանրապես Հայաստան պետության, որովհետև պետական համակարգի տարբեր բաղադրիչներն իրեն խանգարում են իր միանձնյա իշխանությունն ամրապնդելուն։
Մեր ազգային պետության այդպիսի բաղադրիչներից առ այսօր նրան հաջողվել է «ապամոնտաժել» բանակը, ԱԱԾ-ն, ԱԺ-ն, Արցախը։ Դատական համակարգի ապամոնտաժումն ընթացքի մեջ է...

Карен Вртанесян: Никол ведет войну против всех – как народа, так и государства Армения в целом
«Самая большая проблема нынешней оппозиции в Армении состоит в том, что она продолжает воспринимать Никола Пашиняна чисто как политического оппонента.
И это в том случае, что для Никола все остальные – враги. «Враг» в прямом смысле слова.
Даже его союзники.
Для него каждый – враг, которого он готов уничтожить, в том числе физически, если у него будет такая возможность сделать это (и он создает эту возможность последовательно, демонтируя друг за другом множество институциональных преград).
В то время как различные оппозиционные силы играют с Николом в политику (даже те силы, у которых радикальная антиникольская риторика), Никол ведет войну против всех – как народа, так и государства Армения в целом, потому что различные компоненты государственной системы мешают ему в укреплении своей единоличной власти.
Из таких компонентов нашего национального государства на сегодняшний день ему удалось «демонтировать» армию, СНБ, Национальное Собрание, Арцах. Идет демонтаж судебной системы ...