Ապրիլի 24-ին ժամը 9-10-ը մուտքը դեպի Ծիծեռնակաբերդ ժամանակավորապես կսահմանափակվի
«Ապրիլի 24-ին առավոտյան ժամը 9-ից 10-ը մուտքը դեպի Ծիծեռնակաբերդ ժամանակավորապես կսահմանափակվի՝ պաշտոնական պատվիրակությունների այցելությունների հետ կապված»,- այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում հայտնեց ՀՀ պետական միջոցառումների նախապատրաստման և կազմակերպման հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ ներկայացնելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը կազմակերպված միջոցառումները:
Նա քաղաքացիներին խնդրեց ձեռնպահ մնալ այդ մեկ ժամվա ընթացքում Ծիծեռնակաբերդ այցելությունից, որպեսզի կուտակումներ չլինեն, քանի որ հանրապետությունը շարունակում է համավարակային իրավիճակի մեջ լինել:
Հարությունյանն ընթերցեց ՀՀ պետական միջոցառումների նախապատրաստման և կազմակերպման հանձնաժողովի հաստատած միջացառումները, որոնք նախատեսվում են ապրիլի 23-ին և 24-ին:
Նրա խոսքով՝ «Հիշատակի եռերգություն» կոչվող միջոցառումների շարքում ապրիլի 23-ին ժամը 23:00-ին Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում կկատարվի Ջուզեպե Վերդիի ռեքվիեմը, որի ժամանակ հանդես կգան Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը և Պետական ակադեմիական երգչախումբը:
Բանախոսի ներկայացմամբ՝ ապրիլի 23-ի լույս 24-ի գիշերը՝ ուղիղ կեսգիշերին, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը և «Հովեր» պետական կամերային երգչախումը կներկայացնեն Մոցարտի «Ռեքվիեմը»: Համերգը կղեկավարի գերմանաբնակ դիրիժոր Ալեքսանդր Իրադյանը:
«Ապրիլի 24-ին՝ ժամը 19:15-ին, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կկատարվի Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմը»՝ Հայաստանի ազգային սիմֆոնիկ նվագախմբի, Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ: Միջոցառմանը կմասնակցեն Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների անդամներ»,-հայտնեց Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, ապրիլի 21-ին՝ ժամը 12:00-ին, Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում կկազմակերպվի ժամանակավոր ցուցադրություն՝ «Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների հետքերով» խորագրով: Ցուցահանդեսը կտևի մինչև սեպտեմբերի 10-ը, իսկ ապրիլի 27-ին տեղի կունենա ավանդական ծաղկահավաք, խոնարհված ծաղիկները կհավաքվեն, դրանց թերթիկներից թուղթ կպատրաստվի, որը, ինչպես միշտ, օգտագործվում է շնորհակալագրեր ուղարկելու համար:
Ա.Հարությունյանը հայտնեց, որ ապրիլի 24-ին մի շարք ճանապարհներ փակ են լինելու, մասնավորապես՝ Հաղթանակի կամրջից մինչև Լենինգրադյան փողոց երկկողմանի հատվածը, Վերֆելի փողոցի վերին հատվածից դեպի Բրազիլիայի հրապարակ ընկած հատվածը:
Նրա տեղեկացմամբ, ապրիլի 24-ին «Հրազդան» ստադիոնից երկու ուղղությամբ անվճար երթուղի է գործելու՝ մեկը մինչև մետրոյի «Զորավար Անդրանիկ», մյուսը՝ մինչև «Բարեկամություն» կայարան, իսկ Երևանի մետրոպոլիտենը ապրիլի 24-ին աշխատելու է մինչև ժամը 01:00-ը:
ԱԳ նախարարի խորհրդական Մարթա Այվազյանն էլ տեղեկացրեց, որ ապրիլի 24-ին Երևանի քաղաքապետարանի նախասրահում ԱԳՆ-ն ցուցահանդես է կազմակերպելու դիվանագիտական ներկայացուցչությունների անդամների, նաև քաղաքացիների համար՝ նվիրված Արցախում պատմամշակութային հուշակոթողների պահպանման խնդրին:
Ըստ Այվազյանի՝ ցուցահանդեսը կրելու է «Վտանգված ժառանգություն» խորագիրը: Ցուցադրվելու են 100-ից ավելի լուսանկարներ, ձեռագործ գորգեր, կարպետներ, որոնք ցույց են տալու Արցախի վտանգված ժառանգությունը: Ցուցահանդեսը բաց կլինի ապրիլի 25-ից մինչև մայիսի 2-ը:

24 апреля с 9 до 10 часов утра вход в Цицернакаберд будет временно ограничен
«24 апреля с 9 до 10 часов утра вход в Цицернакаберд будет временно ограничен в связи с визитами официальных делегаций», - сегодня на пресс-конференции сказал председатель Комиссии по подготовке и организации мероприятий Араик Арутюнян, представляя мероприятия, организованные в День памяти жертв Геноцида.
Он попросил граждан воздержаться от посещения Цицернакаберда в течение этого часа, чтобы не создавать скопления, так как республика продолжает находиться в пандемической ситуации.
Арутюнян зачитал утвержденные Комиссией по подготовке и организации мероприятий РА мероприятия, назначенные на 23 и 24 апреля.
По его словам, в мероприятии под названием «Трилогия памяти» 23 апреля в 23:00 в Мемориале Геноцида армян в Цицернакаберде будет исполнен реквием Джузеппе Верди, во время которого выступят Национальный филармонический оркестр Армении и Государственный академический хор.
По словам Арутюняна, в ночь с 23 на 24 апреля, ровно в полночь, в Доме камерной музыки имени Комитаса Государственный камерный хор Армении и Государственный камерный хор «Ховер» представят «Реквием» Моцарта. Руководить концертом будет проживающий в Германии Александр Ирадян.
«24 апреля в 19:15 в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна прозвучит «Реквием» Тиграна Мансуряна в исполнении Армянского национального симфонического оркестра, Государственного камерного хора Армении. В мероприятии примут участие представители дипломатических миссий, аккредитованных в Армении», - сказал Арутюнян.
21 апреля в 12:00 в Музее-институте Геноцида будет организована временная экспозиция под названием «По следам переживших Геноцид армян». Выставка продлится до 10 сентября, а 27 апреля будет проведен традиционный сбор цветов: увядшие цветы будут собраны, из их лепестков сделают бумагу, которая, как всегда, будет использована для отправки благодарственных писем.
А.Арутюнян сообщил, что 24 апреля будет закрыт ряд дорог, в частности, часть двусторонней дороги от моста Победы до улицы Ленинградян, и участок от верхней части улицы Верфеля до площади Бразилии.
Как сказал Арутюнян, 24 апреля от стадиона «Раздан» в двух направлениях будет действовать бесплатный маршрут, один - до станции метро «Зоравар Андраник», другой -до станции «Барекамутюн», а ереванское метро 24 апреля будет работать до 01:00:
Советник министра иностранных дел Марта Айвазян сообщила, что 24 апреля в холле мэрии Еревана Министерство иностранных дел организует выставку для членов дипломатических миссий, а также для граждан, посвященную сохранению памятников истории и культуры в Арцахе.
По словам Айвазян, выставка будет называться «Наследие, находящееся под угрозой исчезновения». На выставке будут представлены более 100 фотографий, ковров и карпетов (безворсовых ковров-прим.ред.) ручной работы, которые покажут находящееся под угрозой исчезновение наследие Арцаха. Выставка будет открыта с 25 апреля по 2 мая.