Իսրայելում հանում են դիմակները՝ բնակչության 70 տոկոսին պատվաստելուց հետո
Իսրայելի բնակիչներն այսուհետ կարող են փողոցում պաշտպանիչ դիմակներ չկրել: Երկրի առողջապահության նախարարությունը չեղյալ է համարել այս պարտադիր պայմանը՝ կապված կորոնավիրուսով վարակի մակարդակի իջեցման հետ:
Հունվարին ամեն օր վարակվածների թիվը կազմում էր շուրջ 10 հազար, այսօր այդ ցուցանիշը իջել է 200-ի: Դպրոցներում ամբողջությամբ դասերը վերսկսվել են: Խորհուրդ է տրվում շարունակել կրել պաշտպանիչ դիմակներ, երբ մասնակցում են զանգվածային բացօթյա հավաքույթների: Ներսում դիմակներ կրելը մնում է պարտադիր։ Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Սա կապված է նաև այն հանգամանքի հետ, որ Իսրայելը բնակչության պատվաստումների քանակով համաշխարհային առաջատարն է, 16 տարեկանից բարձր երկրի բնակչության ավելի քան 70%-ը պատվաստվել է:
Իսրայելի իշխանությունները ծրագիր են մշակում մայիսի 23-ից կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված օտարերկրյա զբոսաշրջիկների խմբեր ընդունելու մասին:
Երուսաղեմի բնակիչներն ասում են.
«Մարդկանց անվտանգության մասին հոգ տանելն էլ ազատություն է, բայց հաճելի է, որ դեմքին այլևս բան չկա: Երկու շաբաթից ես ամուսնանում եմ և ուրախ եմ, որ կարող եմ բոլորի հետ նշել: Առանց դիմակների լուսանկարները հիանալի կլինեն»։
«Թող յուրաքանչյուրն անի այն, ինչ կարծում է ճիշտ՝ այլևս դիմակ չկրել կամ շարունակել այն կրել: Կան մարդիկ, ովքեր դեռ պատվաստանյութ չեն ստացել, նրանք պետք է դիմակներ կրեն»:

Жители Израиля отныне могут не носить защитные маски на улице. Министерство здравоохранения страны отменило это обязательное предписание в связи со снижением уровня заражения коронавирусом.
В январе число инфицированных ежедневно составляло около 10 тысяч, сегодня показатель снизился до 200. В школах возобновились очные занятия. Рекомендуется по-прежнему пользоваться средствами защиты при участии в массовых собраниях на открытом воздухе. Ношение масок в помещениях, остается обязательным. Об этом пишет EuroNews.
Говорят жители Иерусалима:
«Забота о безопасности людей — это тоже свобода, но приятно, что больше на лице ничего нет. Через две недели я выхожу замуж и я рада, что можно отпраздновать вместе со всеми. Без масок фотографии будут отличными».
«Каждый пусть поступает как считает правильным — больше не носить маску или носить ее и дальше. Есть люди, которые до сих пор не получили прививку, они должны ходить в масках».
Израиль — мировой лидер по вакцинации населения, иммунизированы свыше 70% жителей страны старше 16 лет.
Израильские власти разрабатывает программу по началу приема групп вакцинированных от ковида иностранных туристов с 23 мая.