ՌԴ-ն «պերսոնա նոն գրատա» է հայտարարել Չեխիայի դեսպանատան 20 աշխատակցի
Մոսկվայում Չեխիայի դեսպանության քսան աշխատակցի հայտարարել են «պերսոնա նոն գրատա», նրանք մեկ օրից մի փոքր ավելի ժամանակ ունեն երկիրը լքելու համար: ՌԴ ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությունը ներկայացրել է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Ռուսաստանի Դաշնությունում Չեխիայի Հանրապետության դեսպան Վիտեսլավ Պիվոնկան հրավիրվել է Արտաքին գործերի նախարարություն: Դեսպանին հայտարարվել է վճռական բողոք` Պրահայում Ռուսաստանի դիվանագիտական առաքելության անձնակազմի դեմ Չեխիայի իշխանությունների ոչ բարեկամական գործողության հետ կապված»,- ասվում է Ռուսաստանի արտգործնախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
Դեսպանին տեղեկացվել է, որ Մոսկվայում Չեխիայի դեսպանատան քսան աշխատակիցներ հայտարարվում են «պերսոնա նոն գրատա»:
«Նրանց զգուշացվել է լքել ՌԴ-ի տարածքը մինչև 2021 թվականի ապրիլի 19-ի օրվա ավարտը»,-հայտնել են Սմոլենսկի հրապարակից:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի Դաշնությունում Չեխիայի դեսպան Վիտեսլավ Պիվոնկան ժամանել էր ՌԴ ԱԳՆ՝ 18 ռուս դիվանագետների արտաքսման մասին Չեխիայի իշխանությունների հայտարարության պատճառով: Ըստ Պրահայի, խոսքը հետախուզության սպաների մասին է, որոնք աշխատում են դիվանագիտի կարգավիճակի քողի տակ:
Չեխիայի իշխանությունները նման քայլի են գնացել, քանի որ, ըստ իրենց վարկածի, Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունները 2014 թվականին ներգրավված են եղել Չեխիայում զինամթերքի պահեստի պայթյունին, որի հետևանքով երկու մարդ էր զոհվել:

РФ объявила 20 сотрудников посольства Чехии «персона нон грата»
Двадцать сотрудников посольства Чехии в Москве объявлены «персона нон грата», у них есть чуть более суток на то, чтобы покинуть страну. Заявление МИД РФ передает Интерфакс.
«В МИД России был вызван Посол Чешской Республики в Российской Федерации Витезслав Пивонька. Послу заявлен решительный протест в связи с недружественным актом властей Чехии в отношении персонала российской дипмиссии в Праге», - говорится в сообщении, распространенном российским внешнеполитическим ведомством.
Послу сообщили, что двадцать сотрудников посольства Чехии в Москве объявляются «персона нон грата», отметили в МИД России.
«Им предписано до истечения конца дня 19 апреля 2021 г. покинуть территорию нашей страны», - сообщили на Смоленской площади.
Ранее посол Чехии в РФ Витезслав Пивонька прибыл в МИД России по причине заявления чешских властей о высылке 18 российских дипломатов. По версии Праги, речь идет о сотрудниках разведки, работающих под дипломатическим прикрытием. Чешские власти пошли на такой шаг, так как, по их версии, российские спецслужбы оказались причастны к взрыву склада боеприпасов в Врбетице в 2014 году. Тогда погибли два человека.