Լրջորեն վտանգված են սահմանային բնակիչների կյանքի և հոգեկան անձեռմխելիության մի շարք իրավունքներ. ՄԻՊ
10:06 19/04/2021
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը վստահեցնում է, որ երկրում այժմ առաջնահերթ խնդիր է համերաշխության, հանդուժողականության մթնոլորտի ապահովումը:
«Անհանդուրժողականության մակարդակը շատ մտահոգիչ է, վտանգավոր չափերի է հասնում, չկա վստահություն պոլիկլինիկաների նկատմամբ, քրեակատարողական հիմնարկներում շատ խնդիրներ կան»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա` հավելելով, որ արդեն պատրաստ է ՄԻՊ տարեկան զեկույցը, որում այդ խնդիրները հստակ մատնանշված են։
Անդրադառնալով սահմանային խնդիրներին՝ պաշտպանը նշեց, որ սահմանային բնակիչների իրավունքների հետ կապված խնդիրներ կան, քանի որ բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումներ են արձանագրվել:
«Սյունիքում պատերազմից հետո ադրբեջանական զինված ուժերի հայտնվելը ամբողջությամբ հակասում է միջազգային իրավունքի, մարդու իրավունքների սկզբունքներին և ապալեգիտիմ է։ Դրա արդյունքում կոպտորեն խախտված են ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները` սեփականության, ձեռնարկատիրական գործունեության և այլն, լրջորեն վտանգված են կյանքի, առողջության, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռմխելիության և ազատ տեղաշարժի մի շարք իրավունքներ»,- շեշտեց նա:
Ըստ Արման Թաթոյանի, պետք է ստեղծվի անվտանգության գոտի, և ադրբեջանական զինված ուժերը, սահմանապահ զորքերի ծառայողները` իրենց ցուցանակներով, դրոշներով, ցանկացած ներկայությամբ պետք է այդտեղից հեռանան:
«Սահմանի հետ կապված որևէ գործընթաց չպետք է մարդկանց բնականոն կյանքը խաթարի»,- նկատեց նա:
Պաշտպանը նշեց, որ Ադրբեջանի նպատակներից է նաև, օգտագործելով հայկական կողմից գերիներ ունենալու փաստը, լարված պահել մթնոլորտը Հայաստանում։
«Լրատվամիջոցների հրապարակումներ կային, որ նրանք տարածքաին հարցերի դիմաց են ուզում վերադարձի հարց քննարկել, դրանք պատերազմական հանցագործության հասնող արարքներ են: Ռազմական գործողությունների դադարից անմիջապես հետո պետք է վերադարձնեին մեր հայրենակիցներին՝ առանց որևէ նախապայմանի: Ադրբեջանի իշխանությունները տապալում են մարդու իրավունքների միջազգային սկզբունքները։ Ու եթե միջազգային կառույցները չարձագանքեն այդ խախտումներին, դա կնշանակի, որ նրանք խրախուսում են դա, և վտանգավոր նախադեպ է ստեղծվում»,- եզրափակեց խոսքը Արման Թաթոյանը։

Защитник прав человека: Ряд прав на жизнь и психическую неприкосновенность приграничных жителей находятся под серьезной угрозой
10:58 19/04/2021
Омбудсмен РА Арман Татоян уверяет, что обеспечение атмосферы солидарности и толерантности сейчас является приоритетным вопросом в стране.
«Уровень нетерпимости очень тревожит, он достигает опасного уровня, нет доверия к поликлиникам, есть много проблем в уголовно-исполнительных учреждениях», - сказал он журналистам, добавив, что уже годовой отчет омбудсмена готов, в котором эти проблемы четко обозначены.
Касаясь приграничных вопросов, Защитник отметил, что существуют проблемы с правами жителей приграничья, поскольку зафиксированы грубые нарушения прав жителей.
«Появление азербайджанских вооруженных сил в Сюнике после войны полностью противоречит принципам международного права, прав человека и является нелигитимным.
В результате серьезно нарушены права приграничных жителей Республики Армения – на собственность, предпринимательскую деятельность и т. д., ряд прав на жизнь, здоровье, физическую и психическую неприкосновенность и свободное передвижение подвергается серьезной опасности»,- подчеркнул он.
По словам Армана Татояна, должна быть создана зона безопасности, и азербайджанские вооруженные силы, сотрудники пограничной службы со своими указателями, флагами, в любом присутствии должны оттуда уйти.
«Никакой связанный с границей процесс не должен нарушать нормальную жизнь людей», - заметил он.
Защитник отметил, что одной из целей Азербайджана является также поддержание напряженной атмосферы в Армении, используя факт наличия пленных с армянской стороны.
«Были публикации в СМИ о том, что они хотят обсудить вопрос возвращения в обмен на территориальные вопросы, это деяния, квалифицирующиеся как военные преступления. Наших соотечественников должны были вернуть сразу после прекращения боевых действий, без каких-либо предварительных условий. Власти Азербайджана нарушают международные принципы защиты прав человека. И если международные структуры не отреагируют на эти нарушения, это будет означать, что они их поощряют, и создается опасный прецедент», - заключил Арман Татоян.