Արցախում ապրիլի 19-ին կատարվել է 59 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 6 դեպք: Վարակակիրները նախկինում հաստատված օջախների կոնտակտավորներ են: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 36 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում: Այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից:
Արցախում այս տարվա ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 5704 քաղաքացու հետազոտություն, որից 728-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արցախի Հանրապետությունում, ընդհանուր առմամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 2612 դեպք: Կատարվել է 23 159 թեստավորում:
Ապրիլի 19-ից Արցախում մեկնարկել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստման կանխարգելիչ գործընթացը:
Արցախի ԱՆ-ից խորհուրդ են տալիս և միաժամանակ խնդրում թիրախային խմբերին, մասնավորապես, բուժաշխատողներին, 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց, քրոնիկ հիվանդներին և պատվաստման ցանկություն ունեցող յուրաքանչյուր անձի դիմել ԱՀ առողջապահության նախարարության «Համաճարակաբանության և հիգենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ կամ զանգահարել:

В результате 59 тестов, проведенных в Арцахе 19 апреля, выявлено 6 случаев заражения коронавирусом. Инфицированные контактировали с зараженными из ранее выявленных очагов.
Как сообщает министерство здравоохранения Арцаха, от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 36 пациентов, больные с легкими формами получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
Всего в Арцахе в 2021 году в лабораториях обследование на выявление коронавируса прошли 5704 человека, у 728 из них тесты дали положительный результат.
В целом в Арцахе с начала пандемии подтверждено 2612 случаев заражения COVID-19, проведено 23 159 тестов.
В Арцахе 19 апреля началась вакцинация населения от COVID-19. Как сообщает Минздрав Арцаха, вакцинация проводится российской вакциной «Спу́тник V» и вакциной «АстраЗенека».
«Мы рекомендуем и просим лиц, входящих в группы риска, в частности, медицинских работников, 65-летних хронически больных, всех, желающих пройти вакцинацию, позвонить или прийти в Центр эпидемиологии и гигиены “ГНКО Министерства здравоохранения Республики Арцах” в отдел по вакцинации населения», - информирует Министерство здравоохранения Арцаха.