ԵԽԽՎ-ում հայ գերիների հարցի քննարկմանը ելույթի համար գրանցվել է 30 պատվիրակ
Րոպեներ անց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում կմեկնարկի «Հայ ռազմագերիների, այլ գերիների և տեղահանվածների վերաբերյալ» քննարկումը, որը նախօրեին առանձին քվեարկությամբ հաստատվեց Վեհաժողովում։ Քննարկումն անցկացվում է ընթացիկ հարցերի (current affairs debate) տակ, որը չի ենթադրում որևէ փաստաթղթի ընդունում՝ ի տարբերություն հրատապ հարցերի տակ քննարկումների (urgent debate), որի դեպքում զեկույց է պատրաստվում ու քվեարկվում։
Քննարկմանը ելույթի համար գրանցվել են մոտ 30 պատվիրակներ, որից 6-ն Ադրբեջանի պատվիրակներն են, որոնք, հավանաբար, փորձելու են առաջ տանել մինչ այժմ տարված այն գիծը, որ Ադրբեջանում չկան «ռազմագերիներ», այլ նրանք «ահաբեկիչներ են»։
Գրանցվել են ՀՀ պատվիրակության 4 անդամեր։ Ելույթի համար գրանցվել են նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարցով համազեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենն ու Ստեֆան Շենախը։
Գրանցվածների մեջ են Ֆրանսիայի, Բրիտանիայի, Իռլանդիայի, Ֆինլանդիայի, Իտալիայի, Պորտուգալիայի, Թուրքիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Հունաստանի, Իսպանիայի, Շվեդիայի, նաև Կանադայի ներկայացուցիչներ։

Для выступления на обсуждении в ПАСЕ по вопросу армянских пленных зарегистрировались 30 делегатов
Через несколько минут на пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы начнется обсуждение вопроса армянских военнопленных, других пленных и перемещенных, которое вчера было одобрено раздельным голосованием в Ассамблее. Обсуждение проводится под текущими вопросами (current affairs debate), которое не подразумевает принятия какого-либо документа, в отличие от срочных дебатов (urgent debate), при которых готовится отчет и проводится голосование.
Для выступления на обсуждении зарегистрировались около 30 делегатов, 6 из которых - азербайджанские делегаты, которые, вероятно, попытаются продвинуть линию, которую они до сих пор вели- что в Азербайджане нет «военнопленных», они являются «террористами».
Зарегистрировано 4 члена делегации РА. Для выступления также были зарегистрированы содокладчики по Армении и Азербайджану Кимо Кильюнен и Стефан Шеннах.
Среди зарегистрированных представители Франции, Великобритании, Ирландии, Финляндии, Италии, Португалии, Турции, Германии, Польши, Греции, Испании, Швеции, а также Канады.