Ռուս խաղաղապահները մաքրել են Կարմիր Շուկային հարակից տարածքը և ուխտավորների ուղեկցել Ամարաս ու Դադիվանք
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական ականազերծող վաշտի ինժեներասակրավորական խմբերը շարունակում են Արցախի տարածքը մաքրել ականներից և պայթուցիկ առարկաներից:
ՌԴ Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ներկայումս ռուս սակրավորները պայթուցիկ նյութերի որոնումներ են իրականացնում Կարմիր Շուկա բնակավայրի հարակից տարածքներում: Գյուղատնտեսական նշանակության հողերը, որոնք նախկինում մշակվել էին տեղի բնակիչների կողմից, պատերազմի ընթացքում ենթարկվել են հրետանային հարվածների:
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողներն իրականացրել են շուրջ հինգ հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողերի ամբողջական մաքրում: Կատարված աշխատանքի շնորհիվ տեղի գյուղացիները կարող են վերադառնալ հողի մշակման աշխատանքներին և խնամել թթի տնկարկները:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից ի վեր, Ռուսաստանի խաղաղապահ զորամիավորման մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողները հայտնաբերել և չպայթած զինամթերքից մաքրել են 2012 հա տարածք, 620 կիլոմետր ճանապարհ՝ վնասազերծելով 25,580 պայթուցիկ առարկա:
Պայթուցիկներից տարածքները մաքրելու հարցում օգնություն ցուցաբերելուց բացի, երեկ ռուս խաղաղապահները կազմակերպել էին ավելի քան 50 ուխտավորի ուղեկցություն դեպի Ամարաս և Դադիվանք, որոնք գտնվում էին Արցախի սահմանազատման գծի անմիջական հարևանությամբ:
Դադիվանքը քրիստոնեական ամենահին վանքերից մեկն է և գտնվում է Քարվաճառի շրջանում, որը եռակողմ հայտարարության համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերից անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ:

Russian peacekeepers cleared 5 ha of the farmland at the outskirts of Karmi Shuka settlement
The sapper groups of the humanitarian demining company of the Russian peacekeeping contingent continue to clear the territory of Nagorno-Karabakh from mines and explosive objects, the Russian Defense Ministry reported.
It is noted that currently the Russian sappers carried out the EDs search at the outskirts of the settlement Krasny Bazar. The farmland territories, which were previously cultivated by the local residents were under heavy artillery shelling during the conflict.
The humanitarian demining unit servicemen of the Russian peacekeeping contingent conducted a continuous cleaning of about five hectares of farmland. Thanks to the work done, local farmers can resume the cultivation of the land and take care of mulberry plantation.
In total, since November 23, 2020, the military personnel of the humanitarian demining unit of the Russian peacekeeping contingent have cleared 2012 hectares of territory, 620 kilometers of roads, checked 1716 houses and buildings, including 30 socially significant objects, and found and neutralized 25580 explosive objects.
In addition to providing assistance in clearing the area of explosive objects, Russian peacekeepers yesterday organized the escort of more than 50 pilgrims to the monasteries of Amaras and Dadivank, located in the immediate vicinity of the line of demarcation of the parties in Nagorno-Karabakh.