Ռուս խաղաղապահները մաքրել են Կարմիր Շուկային հարակից տարածքը և ուխտավորների ուղեկցել Ամարաս ու Դադիվանք
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական ականազերծող վաշտի ինժեներասակրավորական խմբերը շարունակում են Արցախի տարածքը մաքրել ականներից և պայթուցիկ առարկաներից:
ՌԴ Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ներկայումս ռուս սակրավորները պայթուցիկ նյութերի որոնումներ են իրականացնում Կարմիր Շուկա բնակավայրի հարակից տարածքներում: Գյուղատնտեսական նշանակության հողերը, որոնք նախկինում մշակվել էին տեղի բնակիչների կողմից, պատերազմի ընթացքում ենթարկվել են հրետանային հարվածների:
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողներն իրականացրել են շուրջ հինգ հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողերի ամբողջական մաքրում: Կատարված աշխատանքի շնորհիվ տեղի գյուղացիները կարող են վերադառնալ հողի մշակման աշխատանքներին և խնամել թթի տնկարկները:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից ի վեր, Ռուսաստանի խաղաղապահ զորամիավորման մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողները հայտնաբերել և չպայթած զինամթերքից մաքրել են 2012 հա տարածք, 620 կիլոմետր ճանապարհ՝ վնասազերծելով 25,580 պայթուցիկ առարկա:
Պայթուցիկներից տարածքները մաքրելու հարցում օգնություն ցուցաբերելուց բացի, երեկ ռուս խաղաղապահները կազմակերպել էին ավելի քան 50 ուխտավորի ուղեկցություն դեպի Ամարաս և Դադիվանք, որոնք գտնվում էին Արցախի սահմանազատման գծի անմիջական հարևանությամբ:
Դադիվանքը քրիստոնեական ամենահին վանքերից մեկն է և գտնվում է Քարվաճառի շրջանում, որը եռակողմ հայտարարության համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերից անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ:

Российские миротворцы разминировали 5 гектар сельхозугодий на окраине населенного пункта Кармир Шука в Арцахе
Инженерно-саперные группы роты гуманитарного разминирования российского миротворческого контингента продолжают очистку территории Республики Арцах (НКР) от минной опасности и взрывоопасных предметов.
Как сообщается на сайте МО РФ, в настоящее время российские саперы провели работу по поиску взрывоопасных предметов на окраине поселка городского типа Кармир Шука (Красный Базар).
Территории сельскохозяйственных угодий, которые ранее обрабатывались местными жителями, во время вооруженного конфликта подвергались артиллерийским обстрелам.
Военнослужащие подразделения гуманитарного разминирования российского миротворческого контингента произвели сплошную очистку около пяти гектаров сельхозугодий. Благодаря проделанной работе местные фермеры могут вернуться к обработке земли и уходу за плантацией шелковицы.
Всего с 23 ноября 2020 г. военнослужащими подразделения гуманитарного разминирования российского миротворческого контингента от неразорвавшихся боеприпасов очищено 2012 гектаров территории, 620 километров дорог, проверено 1716 домов и зданий, в том числе 30 социально значимых объектов, обнаружено и обезврежено 25580 взрывоопасных предметов.
Помимо оказания помощи в очистке местности от взрывоопасных предметов российскими миротворцами накануне было организовано сопровождение более 50 паломников в монастыри Амарас и Дадиванк, находящиеся в непосредственной близости от линии разграничения сторон в Нагорном Карабахе.