Ռուսական ինքնաթիռները Սիրիայում  ոչնչացրել են շուրջ 200 գրոհայինի
Ռուսական ինքնաթիռները հարվածներ են հասցրել Սիրիայի Պալմիրա քաղաքից հյուսիս-արևելք ընկած հատվածում հայտնաբերված ահաբեկչական բազային՝ ոչնչացնելով շուրջ 200 գրոհայինի: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով Սիրիայում պատերազմող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ, փոխադմիրալ Ալեքսանդր Կարպովին:
Նրա խոսքով ՝ ռուս զինվորականները տեղեկություն են ստացել այն մասին, որ գրոհայինները քողարկված բազա են ստեղծել Պալմիրայից հյուսիս-արեւելք: Այս տեղեկությունը հաստատելուց հետո Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի ինքնաթիռները մի քանի ուղղությամբ հարձակվել են օբյեկտի վրա: Արդյունքում, ըստ Կարպովի, ոչնչացվել է ահաբեկիչների երկու թաքստոց, ծանր գնդացիրներով 24 պիկապ և  զինամթերք և ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր ստեղծելու համար նախատեսված մոտ 500 կգ բաղադրիչներ:
Կարպովը նշել է, որ ոչնչացված հենակետում ահաբեկիչները գրոհայիններ են վարժեցրել Սիրիայի տարբեր շրջաններում ահաբեկչություններ իրականացնելու համար և պատրաստել ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր:
Նա նաև հայտնել է, որ գրոհայինները նախապատրաստում են ահաբեկչական ակտեր և հարձակումներ Սիրիայի խոշոր քաղաքների պետական հաստատությունների վրա՝ նախագահական ընտրություններին ընդառաջ երկրում իրավիճակն ապակայունացնելու համար:

Российская боевая авиация нанесла удары по базе террористов в Сирии: сообщается об уничтожении около 200 боевиков
11:29 20/04/2021
Российская боевая авиация нанесла удары по базе террористов в Сирии к северо-востоку от Пальмиры, уничтожено около 200 боевиков, сообщил заместитель руководителя российского Центра по примирению враждующих сторон в САР контр-адмирал Александр Карпов.
Как передает Интерфакс, по его словам, российские военные получили данные о том, что северо-восточнее Пальмиры боевики создали замаскированную базу. После подтверждения этой информации по нескольким каналам самолеты ВКС РФ нанесли удары по ней. В результате, уточнил Карпов, было уничтожено два укрытия террористов, 24 пикапа с крупнокалиберными пулеметами и около 500 кг боеприпасов и компонентов для создания самодельных взрывных устройств.
Карпов отметил, что на уничтоженной базе террористы готовили боевиков для проведения терактов в различных регионах Сирии и изготавливали самодельные взрывные устройства.
Кроме того, он заявил, что боевики готовят теракты и нападения на госучреждения в крупных сирийских городах "с целью дестабилизировать ситуацию в стране в преддверии выборов президента Сирии".