Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Զանգեզուրի մասին Ալիևի հայտարարությունը
Ադրբեջանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լեյլա Աբդուլաևան հայտարարել է, որ Զանգեզուրի միջանցքի մասին երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը սպառնալիք չկա:
Երեքշաբթի օրը Ալիևը սպառնաց Երևանին, որ «Զանգեզուրի միջանցքը կիրականացնեն՝  ուզի Հայաստանը, թե ոչ, եթե Հայստանը ցանկանա, ավելի հեշտ կլուծեն այս հարցը, եթե չի ցանկանա, դա կլուծեն ուժով»։
Հայաստանի արտգործնախարարությունը Ալիևի հայտարարությունները և Զանգեզուրի միջանցքի հիմնախնդրի ուժային լուծման հնարավորությունը որակել է ոտնձգություն երկրի տարածքային ամբողջականության դեմ:
«Ապրիլի 20-ին կայացած հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահը խոսել է Հայաստանում Ադրբեջանի դեմ հնարավոր ռևանշիզմի և մեր տարածքային ամբողջականությանը հնարավոր սպառնալիքների մասին, քանի որ դա ազգային անվտանգության խնդիր է»,-ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ը ներկայացուցիչը Ռիա Նովոստիին։
«Սա սպառնալիք չէ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես պնդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն, այլ մեր վճռականության ցուցանիշն է` պատասխանել Հայաստանից Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում տարածքային ամբողջականության ցանկացած սպառնալիքին», - ասում է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը, հավելելով, թե Ալիևը նաև ասել է, որ «Ադրբեջանը պատրաստ է համագործակցության»։

МИД Азербайджана прокомментировал заявление Алиева по поводу Зангезура
Пресс-секретарь МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева заявила, что, в словах президента Ильхама Алиева о Зангезурском коридоре, угрозы территориальной целостности Армении нет.
Во вторник Алиев пригрозил Еревану, что «реализуют Зангезурский коридор, хочет Армения или нет. Если она хочет, мы решим этот вопрос проще, если не хочет – мы решим это силой».
МИД Армении охарактеризовал заявления Алиева и возможность силового решения вопроса о Зангезурском коридоре посягательством на территориальную целостность страны.
«В интервью 20 апреля президент Азербайджана говорил о возможном реваншизме против Азербайджана в Армении и возможных угрозах нашей территориальной целостности, так как это вопрос национальной обороны, вопрос национальной безопасности» - заявила Абдуллаева РИА Новости.
«Это не угроза территориальной целостности Армении, как утверждает МИД Армении, а показатель нашей решимости отреагировать на любую угрозу территориальной целостности в рамках международно-признанных границ Азербайджана со стороны Армении», - сказала официальный представитель МИД Азербайджана, добавив, что в своем интервью Алиев также сказал, что «Азербайджан готов к сотрудничеству».