Զինծառայողին ծառից կախված գտնելու փաստով քրգործ է հարուցվել ինքնասպանության հասցնելու հատկանիշներով
Հայաստանի  հարավային ուղղությամբ տեղակայված N զորամասի հարակից տարածքում նորակոչիկ զինծառայողի մահվան փաստով հարուցվել է քրեական գործ 360.1 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին քննչական կոմիտեից։
«Կատարվում է նախաքննություն: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ  և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու համար»,- ասացին Քննչական կոմիտեից։
Հիշեցնենք, որ երեկ պաշտպանության նախարարությունից հայտնել էին, որ ապրիլի 20-ին, ժամը 11:00-ի սահմաններում, հարավային ուղղությամբ տեղակայված N զորամասի հարակից տարածքում հայտնաբերվել է նույն զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Նարեկ Սևակի Խաչատրյանի դին (2021թ. 1-ին զորակոչ, ԶԶՀԾ Արագածոտնի ՄՏՍ)՝ ծառից կախված վիճակում:
Քրեական օրենսգրքի 360.1 հոդվածը սահմանում է.
Հոդված 360.1. Զինծառայողին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելը
1. Զորամասում կամ զինվորական ծառայություն կրելու այլ վայրում զինծառայողին սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական պատիվն ու արժանապատվությունը պարբերաբար նվաստացնելու միջոցով անզգուշությամբ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելը մեկ այլ զինծառայողի կողմից, եթե բացակայում են սույն օրենսգրքի 358-րդ հոդվածի 4-րդ և 5-րդ մասերի, 358.1-ին հոդվածի 4-րդ և 5-րդ մասերի հատկանիշները` պատժվում է ազատազրկմամբ` չորսից ութ տարի ժամկետով:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է`
2) պետի (հրամանատարի) կողմից ստորադասի (ենթակայի) նկատմամբ,
3) մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու ընթացքում,
պատժվում է ազատազրկմամբ` վեցից ինը տարի ժամկետով:
3. Սույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մասով նախատեսված արարքները, որոնք կատարվել են ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում`

По факту обнаружения повешенного на дереве военнослужащего возбуждено уголовное дело с признаками «доведение до самоубийства»
12:03 21/04/2021
По факту смерти военнослужащего-призывника, обнаруженного на участке, прилегающем к воинской части N, расположенной на южном направлении Армении, возбуждено уголовное дело по признакам статьи 360.1. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщили в Следственном комитете.
Напомним, что вчера Минобороны сообщило, что 20 апреля в районе 11:00 на прилегающем участке воинской части N было обнаружено тело призывника той же воинской части Нарека Севаковича Хачатряна, (1-й призыв 2021 года, СПМУ ТП Арагацотнской области), висящем на дереве.
Статья 360.1 Уголовного кодекса гласит:
Статья 360.1. Непреднамеренное доведение военнослужащего до самоубийства
1. Доведение военнослужащего до самоубийства или покушения на самоубийство путем угроз, жестокого обращения или систематического унижения личного достоинства, совершенное с косвенным умыслом или по неосторожности другим военнослужащим в воинской части или в ином месте несения военной службы , при отсутствии признаков части 4 и 5 статьи 358, части 4 и 5 статьи 358.1 настоящего Закона - наказывается лишением свободы на срок от четырех до восьми лет.
2. Деяния, предусмотренные частью 1 настоящей статьи, совершенные:
1) группой лиц;
2) начальником (командиром) по отношению к подчиненному;
3) во время несения военного дежурства или военной службы;
наказывается лишением свободы на срок от 6 до 9 лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные во время военного положения, войны или в случае войны: