Խաչատրյանի անվան 17-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին կղեկավարի Հովհաննես Չեքիջյանը
Հունիսի 6-12-ը Երևանում անցկացվելիք Արամ Խաչատրյանի անվան 17-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին կնախագահի Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար‚ Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանը։ Այս մասին հայտնում են «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից:
Հիշեցնենք‚ որ մրցույթն այս տարի իր պատմության ընթացքում երկրորդ անգամ անցկացվելու է դիրիժորություն մասնագիտությամբ։ Հայ մեծ կոմպոզիտորի անունը կրող միջազգային այս ստուգատեսը մեծ հեղինակություն է վայելում երաժշտական աշխարհում։ Ամեն տարի մրցույթին մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրներ ներկայացնող երիտասարդ երաժիշտներ‚ որոնք իրենց ծրագրերում կատարում են նաև Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործություններից։
Մրցույթի նպատակն է ամբողջ աշխարհում էլ ավելի հանրայնացնել Խաչատրյանի արվեստը‚ բացահայտել տաղանդաշատ երաժիշտների ու նպաստել նրանց մասնագիտական առաջխաղացմանը։
Այս պահին ընթանում է մրցույթի մասնակցության հայտերի ընդունումը։ 18-36 տարեկան դիրիժորները մինչև 2021թ. մայիսի 10-ը մասնակցության հայտը կարող են լրացնել հետևյալ հղմամբ։ Նախընտրական փուլն անցած դիրիժորներն իրավունք կստանան մասնակցելու մրցույթին։ Արդեն իսկ կան մեծ թվով դիմորդներ աշխարհի տարբեր ծայրերից։
Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) անդամ է, հայկական միակ մրցույթը, որ արժանացել է նման պատվի և անցկացվում է համաշխարհային այս կառույցի չափորոշիչներով։

Hovhannes Chekijyan to chair jury for 17th Khachaturian International Competition
The jury chairman of the 17th Khachaturian International Competition set to take place from June 6 to 12, 2021 in Yerevan will be renowned Armenian conductor and composer Hovhannes Chekijyan "Aram Khachaturian Competition” Cultural Foundation reported.
This year, the Competition is open for conductors, regardless of citizenship and nationality, aged at least 22 and no older than 36 years on the date of the opening ceremony of the Competition (June 6, 2021). Conductors, who are former First prize winners of the Competition, are not eligible to participate.
The Khachaturian International Conducting Competition consists of a Primary audition stage (selection by submitted video materials) and 2 rounds: 1st round, 2rd round (final). The deadline of the applications is May 10, 2021. Application form is available on the website of the Competition.
The Khachaturian International Competition strives to reveal talented young musicians and open new opportunities for their professional advancement. The annual event is implemented owing to the joint efforts by the Ministry of Culture of Armenia, Yerevan Komitas State Conservatory and “Aram Khachaturian-competition” Cultural Foundation.