Ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն՝ առանց եթե-ների ու բայց-երի․ քննարկում ԵԽԽՎ-ում
«Մենք չպետք է օգտագործնեք այս ֆորումը բարձրաձայնելու հակամարտությունների մասին, այլ պետք է հարգենք հրադադարը։ Եղել են գերիների փոխանակումներ Հայստանի ու Ադրբեջանի միջև, Լիբանանից կինը վերադարձել է, սակայն դեռևս կան անհայտ կորածներ, զգալի թվով զինվորներ, որոնք ռազմագերիներ են Ադրբեջանում»,- ԵԽԽՎ-ում «Հայ ռազմագերիների, այլ գերիների և տեղահանվածների վերաբերյալ» քննարկմանը հայտարարեց ավստրիացի պատգամավոր, Ադրեբաջնի հարցով համազեկուցող Ստեֆան Շենախը։
Շենախի խոսքերով, 30 տարի արյունալի պատերազմից հետո կարևոր է առաջ գնալ դեպի հաշտեցում ու կոչ արեց Ադրբեջանին. «Եկեք չսակարկենք այն մասին, թե հայ զինծառայողները գերության մեջ հայտնվել են համաձայնագրի ստորագրումից առաջ, թե հետո։ Նրանց պարզապես պետք է թողնել գնան տուն՝ առանց եթե-ների ու առանց բայց-երի»,- ասաց Շենախը։
Եթե կան պատերազմական հանցագործությունների մեղադրանքներ, ապա, Շենախի խոսքերով, կան միջազգային կառույցներ դրանց համար։
«Լեռնային Ղարաբաղի դրաման չի ավարտվի, քանի դեռ կան ռազմագերիներ»,-ասաց ֆրանսիացի պատգամավոր Ալեքսանդրա Լուիսը։
Լուիսը վկայակոչեց եռակողմ հայտարարությունը, որ բոլոր գերիներն ու ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն, ասելով, որ Հայաստանը հարգել է այն, Ադրբեջանը՝ ոչ։ Ավելի քան 200 գերիներ մնում են Ադրբեջանում, ինչը Ժնևի կոնվենցիայի խախտում է։
«Կարևոր է հիշեցնել, որ կա սկզբունք, որը ռազմական գործողություններից հետո ձերբակալումներն անօրինական են։ Այս մարդիկ ռազմագերիներ են ու պետք է հայրենադարձվեն»,-ասաց պատգամավորը։
Խոսվեց նաև ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից անմարդկային վերաբերմունքի մասին, որոնք տարածվում են համացանցում՝ այն անվանելով պատերազմական հանցագործություններ են։
«Ռազմավարի այգու բացումը առավել է թեժացնում է ատելության ու թշնամության վիճակը»,-ասաց պատգամավորը։
Բրիտանացի պատգամավոր Փոլ Գավանը ևս կոչ արեց անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, մտահոգիչ համարելով այս մարդկանց ճակատագիրը՝ հաշվի առնելով անմարդկային վերաբերմունքը, ինչն արձանագրել է HRW-ը։
Պատգամավորը նշեց, որ Ադրբեջանը պետք է ամբողջովին համագործակցի ՄԻԵԴ-ի հետ, տեղեկություններ տրամադրի ու ապահովի նրանց վերադարձը։
«ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը պետք է համագործակցեն՝ առանց նախապայմանների, գտնելու անհայտ կորածների հետ կապված հումանիտար խնդիրներին լուծումներ, բոլոր գերիներին ազատ արձակելու համար։ Պատերազմի արդյունքում հարյուր հազար հայեր տեղահանվեցին, որից մոտ 50 հազարը կարողացել է վերադառնալ իրենց տներ։ Չի կարող լինել այս երկարատև հակամարտության հումանիտար հետևանքների լուծում, քանի դեռ քաղաքական լուծում չի գտնվել։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ընդհանուր պատասխանատվություն ունեն խաղաղություն կառուցելու»,-ասաց պատգամավորը։

PACE co-rapporteur urges Azerbaijan not to trade over issue of Armenian POWs
At the PACE (Parliamentary Assembly of the Council of Europe) debate on the issue of Armenian prisoners of war (POWs) and other captives in Azerbaijan on Tuesday, Austrian MP, PACE co-rapporteur for Azerbaijan Stefan Schennach urged Baku to return Armenian POWs.
“We should not use this forum to raise the issue of conflicts, but should respect the ceasefire. There have been POW swap between Armenia and Azerbaijan. The woman from Lebanon [referring to Maral Najarian] has been released, but there are still missing people, there are many servicemen who are still being held in Azerbaijan as POWs,” Schennach said.
He called for efforts towards reconciliation after 30 years of bloody war, urging Azerbaijan not to trade over the issue of POWs.
“I call on Azerbaijan, let’s not trade over the issue whether the servicemen were taken captive before or after the war. They must be returned home without ifs and buts,” Schennach said.
If there are war crimes allegations, according to Shenakh, there are international structures to deal with them.
"The drama of Nagorno-Karabakh will not end so long as there are prisoners of war," French MP Alexandra Louis said at the discussion.
She referred to the tripartite statement that all the prisoners and prisoners of war must be returned, stating that Armenia respected it, while Azerbaijan did not. More than 200 Armenian prisoners are being held in Azerbaijan in violation of the UN Convention.
"It’s noteworthy to remind that there is a principle that arrests after hostilities are illegal. These people are prisoners of war and must be repatriated," the deputy said.
She also denounced the inhuman treatment of Armenian POWs in Azerbaijan, calling it a war crime.
"The opening of the military trophy park further intensifies the atmosphere of hatred and enmity," the MP said.