Ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն՝ առանց եթե-ների ու բայց-երի․ քննարկում ԵԽԽՎ-ում
«Մենք չպետք է օգտագործնեք այս ֆորումը բարձրաձայնելու հակամարտությունների մասին, այլ պետք է հարգենք հրադադարը։ Եղել են գերիների փոխանակումներ Հայստանի ու Ադրբեջանի միջև, Լիբանանից կինը վերադարձել է, սակայն դեռևս կան անհայտ կորածներ, զգալի թվով զինվորներ, որոնք ռազմագերիներ են Ադրբեջանում»,- ԵԽԽՎ-ում «Հայ ռազմագերիների, այլ գերիների և տեղահանվածների վերաբերյալ» քննարկմանը հայտարարեց ավստրիացի պատգամավոր, Ադրեբաջնի հարցով համազեկուցող Ստեֆան Շենախը։
Շենախի խոսքերով, 30 տարի արյունալի պատերազմից հետո կարևոր է առաջ գնալ դեպի հաշտեցում ու կոչ արեց Ադրբեջանին. «Եկեք չսակարկենք այն մասին, թե հայ զինծառայողները գերության մեջ հայտնվել են համաձայնագրի ստորագրումից առաջ, թե հետո։ Նրանց պարզապես պետք է թողնել գնան տուն՝ առանց եթե-ների ու առանց բայց-երի»,- ասաց Շենախը։
Եթե կան պատերազմական հանցագործությունների մեղադրանքներ, ապա, Շենախի խոսքերով, կան միջազգային կառույցներ դրանց համար։
«Լեռնային Ղարաբաղի դրաման չի ավարտվի, քանի դեռ կան ռազմագերիներ»,-ասաց ֆրանսիացի պատգամավոր Ալեքսանդրա Լուիսը։
Լուիսը վկայակոչեց եռակողմ հայտարարությունը, որ բոլոր գերիներն ու ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն, ասելով, որ Հայաստանը հարգել է այն, Ադրբեջանը՝ ոչ։ Ավելի քան 200 գերիներ մնում են Ադրբեջանում, ինչը Ժնևի կոնվենցիայի խախտում է։
«Կարևոր է հիշեցնել, որ կա սկզբունք, որը ռազմական գործողություններից հետո ձերբակալումներն անօրինական են։ Այս մարդիկ ռազմագերիներ են ու պետք է հայրենադարձվեն»,-ասաց պատգամավորը։
Խոսվեց նաև ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից անմարդկային վերաբերմունքի մասին, որոնք տարածվում են համացանցում՝ այն անվանելով պատերազմական հանցագործություններ են։
«Ռազմավարի այգու բացումը առավել է թեժացնում է ատելության ու թշնամության վիճակը»,-ասաց պատգամավորը։
Բրիտանացի պատգամավոր Փոլ Գավանը ևս կոչ արեց անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, մտահոգիչ համարելով այս մարդկանց ճակատագիրը՝ հաշվի առնելով անմարդկային վերաբերմունքը, ինչն արձանագրել է HRW-ը։
Պատգամավորը նշեց, որ Ադրբեջանը պետք է ամբողջովին համագործակցի ՄԻԵԴ-ի հետ, տեղեկություններ տրամադրի ու ապահովի նրանց վերադարձը։
«ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը պետք է համագործակցեն՝ առանց նախապայմանների, գտնելու անհայտ կորածների հետ կապված հումանիտար խնդիրներին լուծումներ, բոլոր գերիներին ազատ արձակելու համար։ Պատերազմի արդյունքում հարյուր հազար հայեր տեղահանվեցին, որից մոտ 50 հազարը կարողացել է վերադառնալ իրենց տներ։ Չի կարող լինել այս երկարատև հակամարտության հումանիտար հետևանքների լուծում, քանի դեռ քաղաքական լուծում չի գտնվել։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ընդհանուր պատասխանատվություն ունեն խաղաղություն կառուցելու»,-ասաց պատգամավորը։

«Мы не должны использовать этот форум, чтобы поднимать вопрос о конфликтах, но мы должны соблюдать режим прекращения огня. Между Арменией и Азербайджаном был обмен пленными, женщина из Ливана вернулась, но все еще есть пропавшие без вести люди, значительное количество бойцов, которые являются военнопленными в Азербайджане», - сказал австрийский депутат, Содокладчик ПАСЕ по вопросу Азербайджана Стефан Шеннах в ходе обсуждения вопроса «Армянские военнопленные, другие пленные и перемещенные».
По словам Шеннаха, после 30 лет кровопролитной войны важно двигаться к примирению и призвал Азербайджан: «Давайте не будем спорить о том, попали ли в плен армянские военнослужащие до или после подписания соглашения. Их просто нужно отпустить домой без всяких «если» и «но», - сказал Шеннах.
Если есть обвинения в военных преступлениях, то, по словам Шеннаха, для этого есть международные структуры.
«Трагедия Нагорного Карабаха не закончится, пока есть военнопленные», - сказала французский депутат Александра Луис.
Льюис сослалась на трехстороннее заявление о том, что все пленные и военнопленные должны быть возвращены, заявив, что Армения уважает его, а Азербайджан - нет. В нарушение Женевской Конвенции в Азербайджане остается более 200 пленных.
«Важно напомнить, что существует принцип, согласно которому аресты после боевых действий являются незаконными. Эти люди являются военнопленными и должны быть репатриированы», - сказала депутат.
Обсудили также бесчеловечное обращение Азербайджана с военнопленными, кадры которого распространяются в Интернете, назвав это военными преступлениями.
«Открытие стратегического парка обостряет обстановку ненависти и вражды», - сказала депутат.
Британский депутат Пол Гаван также призвал к немедленному освобождению армянских военнопленных, считая судьбу этих людей тревожной, учитывая бесчеловечное обращение, зафиксированное HRW. Депутат отметил, что Азербайджан должен в полной мере сотрудничать с ЕСПЧ, предоставлять информацию и обеспечивать их возвращение.
«Армения и Азербайджан должны сотрудничать без предварительных условий, чтобы найти решение гуманитарных проблем, связанных с пропавшими без вести, чтобы освободить всех пленников. В результате войны были перемещены сотни тысяч армян, из которых около 50 тысяч смогли вернуться в свои дома. Гуманитарные последствия этого затяжного конфликта не могут быть урегулированы до тех пор, пока не будет найдено политическое решение. Армения и Азербайджан несут общую ответственность за построение мира», - сказал он.