Չավուշօղլու․ Բայդենի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը ավելի կվնասի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների արդեն իսկ լարված կապերին
13:23 21/04/2021
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ցանկացած քայլ` ճանաչելու Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թ. հայերի զանգվածային սպանությունները որպես ցեղասպանություն, ավելի կվնասի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների արդեն իսկ լարված կապերին: Այս մասին գրում է Reuters-ը։
Haberturk հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հարցին, թե արդյոք Բայդենը կճանաչի՞ այդ սպանությունները որպես ցեղասպանություն, այն տեղեկությունների ֆոնին, որ ինքը կդառնա ԱՄՆ առաջին նախագահը, որ ճանաչել է այն, Չավուշօղլուն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները «պետք է հարգեն միջազգային իրավունքը»:
«Հայտարարությունները, որոնք իրավական պարտավորություն չունեն, օգուտ չեն ունենա, բայց դրանք կվնասեն կապերին։ Եթե ԱՄՆ-ը ցանկանում է սրել հարաբերությունները, որոշումը նրանցն է», - ասել է Չավուշօղլուն:
Անկարայի և Վաշինգտոնի միջև կապերը սրվել են մի շարք հարցերի շուրջ, սկսած Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 պաշտպանական համակարգերի գնումից, որի պատճառով ԱՄՆ պատժամիջոցներ է սահմանել, մինչև Սիրիայում տարաձայնությունները, մարդու իրավունքների և իրավական հարցերի շուրջ:
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը սերտ կապ էր հաստատել ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, բայց Բայդենի հետ նա դեռ հեռախոսազրույց չի ունեցել՝ հունվարի 20-ին նրա նախագահ դառնալուց ի վեր:

Чавушоглу: Признание Байденом геноцида еще больше подорвут и без того натянутые отношения союзников по НАТО
14:04 21/04/2021
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил во вторник, что любой шаг президента США Джо Байдена к признанию Массовых убийств армян в Османской империи 1915 года как геноцид, еще больше подорвут и без того натянутые отношения союзников по НАТО. Об этом пишет Reuters.
В интервью Haberturk TV, на вопрос признает ли Байден эти убийства геноцидом, на фоне сообщений о том, что он станет первым президентом США, который это признает, Чавушоглу сказал, что Соединенные Штаты «должны уважать международное право».
«Заявления, которые не имеют юридических обязательств, не пойдут на пользу, но они повредят связям. Если Соединенные Штаты хотят обострить отношения, решение остается за ними», - сказал Чавушоглу.
Отношения между Анкарой и Вашингтоном обострились по ряду вопросов, начиная от покупки Турцией российских систем обороны С-400, из-за чего США наложили санкции, до разногласий по юридическим вопросам и правам человека в Сирии.
Президент Турции Тайип Эрдоган поддерживал тесные контакты с бывшим президентом США Дональдом Трампом, но с Байденом у него не было телефонного разговора, с момента вступления последнего в должность президента 20 января.