Չավուշօղլու․ Բայդենի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը ավելի կվնասի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների արդեն իսկ լարված կապերին
13:23 21/04/2021
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ցանկացած քայլ` ճանաչելու Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թ. հայերի զանգվածային սպանությունները որպես ցեղասպանություն, ավելի կվնասի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների արդեն իսկ լարված կապերին: Այս մասին գրում է Reuters-ը։
Haberturk հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հարցին, թե արդյոք Բայդենը կճանաչի՞ այդ սպանությունները որպես ցեղասպանություն, այն տեղեկությունների ֆոնին, որ ինքը կդառնա ԱՄՆ առաջին նախագահը, որ ճանաչել է այն, Չավուշօղլուն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները «պետք է հարգեն միջազգային իրավունքը»:
«Հայտարարությունները, որոնք իրավական պարտավորություն չունեն, օգուտ չեն ունենա, բայց դրանք կվնասեն կապերին։ Եթե ԱՄՆ-ը ցանկանում է սրել հարաբերությունները, որոշումը նրանցն է», - ասել է Չավուշօղլուն:
Անկարայի և Վաշինգտոնի միջև կապերը սրվել են մի շարք հարցերի շուրջ, սկսած Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 պաշտպանական համակարգերի գնումից, որի պատճառով ԱՄՆ պատժամիջոցներ է սահմանել, մինչև Սիրիայում տարաձայնությունները, մարդու իրավունքների և իրավական հարցերի շուրջ:
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը սերտ կապ էր հաստատել ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, բայց Բայդենի հետ նա դեռ հեռախոսազրույց չի ունեցել՝ հունվարի 20-ին նրա նախագահ դառնալուց ի վեր:

Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said on Tuesday that any move by U.S. President Joe Biden to recognise the 1915 mass killings of Armenians by the Ottoman Empire as a genocide will further harm already strained ties between the NATO allies, Reuters reported.
Asked in an interview with broadcaster Haberturk about whether Biden would recognise the killings as a genocide amid reports he would be the first U.S. president to do so, Cavusoglu said the United States "needs to respect international law".
"Statements that have no legal binding will have no benefit, but they will harm ties," Cavusoglu said. "If the United States wants to worsen ties, the decision is theirs," he said.
In 2019, the U.S. Senate passed a non-binding resolution recognizing the killings as a genocide, in a historic move that infuriated Turkey.
Ties between Ankara and Washington have been strained over a host of issues, from Turkey's purchase of Russian S-400 defence systems - over which it was the target of U.S. sanctions - to policy differences in Syria, human rights and legal matters.
Turkish President Tayyip Erdogan established a close bond with former U.S. President Donald Trump, but he has yet to speak to Biden since he became president on Jan. 20. Officials from Turkey and the United States have held talks since Biden's administration took office.