Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում ևս սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել․ՊՆ
19:23 21/04/2021
Ապրիլի 20-ին և 21-ին ՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով օպերատիվ մարտավարական իրավիճակը փոփոխության չի ենթարկվել: Սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն։

The operational and tactical situation remained stable along the entire length of the Armenian-Azerbaijani border on April 20-21 with no border incidents registered, the Defense Ministry of Armenia reported on wednesday.
According to the information provided by the National Security Service (NSS), the situation remained unchanged also at Vorotan-Davit Bek section of Goris-Kapan interstate highway under the responsibility of the NSS border troops.
“The Armenian Armed Forces and the NSS border troops control the situation along the entire border area and fulfill the set tasks,” the ministry said.