Այս պահին ոչ ոք չի կարող գնալ Լեռնային Ղարաբաղ և դա շատ ցավալի է․ Դունյա Միյատովիչ
«Հիմնական հարցը կապված էր այն փաստի հետ, որ ես չեմ կարող գնալ Լեռնային Ղարաբաղ: Այս պահին ոչ ոք չի կարող գնալ Լեռնային Ղարաբաղ, և դա մի բան է, որը, կարծում եմ, շատ ցավալի է: Կարծում եմ, որ մենք բոլորս պետք է կարողանանք, և երբ ասում եմ «մենք», ես մտածում եմ միջազգային կազմակերպությունների մասին»,-այս մասին ասել է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը՝ ԵԽԽՎ-ում իր տարեկան զեկույցի ներկայացումից հետո պատասխանելով ՀՀ պատվիրակության անդամ Ռուբեն Ռուբինյանի հարցին, թե ինչն է խանգարում այցելել և ականատես լինել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մարդու իրավունքների վիճակին:
Միյատովիչի խոսքերով, ինքն հետևում է այն ամենին, ինչ վերաբերում է եռակողմ համաձայնագրին։
«Մենք աշխատում ենք գործընկերների հետ և փորձում ենք հնարավորինս շատ բան անել, որպեսզի կարողանանք ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղ այցելել, այլև ներկայացնել մարդու իրավունքների այն բոլոր խնդիրները, որոնք այժմ այնքան կարևոր են։ Նվազագույնը,  իմ ցանկությունը կլինի ներգրավվել հաշտեցմանը, ճշմարտությանը, մեղմել լարվածությունը:
Եվ կարող եմ ասել, որ երկու երկրներում՝ Ադրբեջանում, Հայաստանում, նարատիվը, հռետորաբանությունը չեն օգնում։ Բարդ է, չափազանց զգայուն և միևնույն ժամանակ ցավոտ։ Կյանքեր են կորսվել, երեխաներ են սպանվել, ընտանիքներ տեղահանվել: Բայց հիմա, երբ համաձայնագիրը ստորագրվել է, մենք պետք է առաջ շարժվենք։
Կարող եմ միայն ասել, որ պատրաստ եմ ցանկացած ժամանակ ճամփա ընկնել  իմ թիմի հետ, որպեսզի օգտակար լինեմ»,-ասել է Միտատովիչը։

Дунья Миятович: На данный момент никто не может поехать в Нагорный Карабах, и это очень прискорбно
«Главный вопрос был связан с фактом, что я не могу поехать в Нагорный Карабах. На данный момент никто не может поехать в Нагорный Карабах, и это то, что я считаю очень прискорбным. Я думаю, что мы все должны иметь возможность, и когда я говорю «мы», я имею в виду международные организации», - сказала после представления своего годового отчета в ПАСЕ Комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович, отвечая на вопрос члена армянской делегации Рубена Рубиняна, что мешает ей посетить и увидеть ситуацию обстоящую с правами человека народа Нагорного Карабаха?
По словам Миятович, она следит за всем, что связано с трехсторонним соглашением.
«Мы работаем с партнерами и стараемся сделать все возможное, чтобы иметь возможность не только посетить Нагорный Карабах, но и представить все вопросы, связанные с защитой прав человека, которые так важны сейчас. Наименьшим из моих желаний будет вовлечение в процесс примирения, правды, ослабления напряженности.
И я могу сказать, что в двух странах, Азербайджане и Армении, нарратив и риторика не помогают. Это сложно, очень деликатно, и в то же время болезненно. Потеряны жизни, убиты дети, перемещены семьи. Но теперь, когда соглашение подписано, мы должны двигаться вперед.
Могу лишь сказать, что готова в любое время отправиться в путь со своей командой, чтобы быть полезной», - сказала Миятович.