Ինչպես կանխել հիպերտոնիայի առաջացումը
Բարձրագույն կատեգորիայի բժիշկ-թերապևտ Տատյանա Ռոմանենկոն ներկայացրել է հիպերտոնիայի կանխարգելման մեթոդները, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։
Ըստ բժշկի, 130/80-ից բարձր արյան ճնշման դեպքում արդեն պետք է մտածել՝ այն իջեցնելու մասին։ Նա նշել է, որ մինչև 140/90 ճնշումը կարելի է բուժել առանց դեղերի։
Բժիշկն ասել է, որ զարկերակային հիպերտոնիայի առաջին փուլում ճնշումը կարգավորելու համար բավական է նորմալացնել քաշը, օպտիմալացնել դիետան, ներառյալ աղի ընդունումը սահմանափակելը և ամենօրյա «ողջամիտ» ռեժիմը պահպանելը: Կարևոր է նաև պահպանել հավասարակշռությունը ֆիզիկական վարժությունների և հանգստի միջև:
Ռոմանենկոն շեշտել է, որ անաէրոբ վարժությունները կարևոր են հիպերտոնիայի կանխարգելման և վերահսկման համար, օրինակ `քայլելը, որը մարզում է սրտի մկանները, ինչպես նաև օգնում է շտկել մարմնի քաշը:
«Օրական մեկ ժամ քայլելը խիստ օգտակար է», - բացատրել է բուժաշխատողը:
Նա պարզաբանել է, որ երիտասարդները կարող են չսահմանափակվել միայն քայլելով, այլ կարող են նաև մարզասրահներ հաճախել։

Как предотвратить появление гипертонии? Советы медиков
Врач-терапевт высшей категории Татьяна Романенко назвала методы профилактики гипертонии, сообщает «Москва 24».
По словам медика, любое артериальное давление больше 130/80 считается повышенным, однако первую стадию его повышения – до 140/90 — можно лечить немедикаментозными средствами.
Врач рассказала, что для перевода первой стадии артериальной гипертонии в нулевую, к нормальным цифрам, достаточно привести в норму вес, оптимизировать пищевой рацион, в том числе ограничить потребление соли, соблюдать «разумный» режим дня. Также важно соблюдать баланс в физической нагрузке и отдыхе.
Романенко подчеркнула, что для профилактики и борьбы с гипертонией важны анаэробные нагрузки, например ходьба, которая тренирует сердечную мышцу, а также помогает скорректировать массу тела.
«Час ходьбы в день показан и полезен», – объяснила медик.
Она уточнила, что молодые люди могут не ограничиваться только ходьбой, а пожилым рекомендуется начать с нее тренировочную программу.