ԵԽԽՎ կոչն Ադրբեջանին՝ անհապաղ վերադարձնել գերիներին, պաշտպանել մշակութային ժառանգությունը, սկսել խաղաղ բանակցությունները
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Մոնիտորինգի հանձնաժողովն այսօր հայտարարություն է ընդունել։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունները և իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել 2020 թ. նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո, Եվրոպայի խորհրդի համար մեծ կարևորություն ունեն, որոնց հետևել է Մոնիտորինգի հանձնաժողովը: Այլ համապատասխան կոմիտեների հետ համակարգմամբ, այն լսել է երկու երկրների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև անկախ փորձագետների, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի համազեկուցողները պարբերաբար հանդես են եկել տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ համատեղ հայտարարություններով:
Կոմիտեն համոզված է, որ երկու երկրների ազգային խորհրդարանները կարող են և պետք է կարևոր դերակատարություն ունենան՝ անհապաղ անհրաժեշտ վստահության միջոցների, հաշտեցման գործընթացի և կողմերի միջև խաղաղության բանակցությունների վերսկսման գործում: Հետևաբար, այն ողջունում է եռակողմ հայտարարության իրականացման գործում գրանցված առաջընթացը, բայց իր մտահոգությունն է հայտնում այն վերաբերյալ, որ այս հակամարտության համատեքստում գերեվարված ոչ բոլոր անձինք են փոխանակվել: Բացի այդ, Կոմիտեն գտնում է, որ երկու կողմերն էլ պետք է ամրապնդեն իրենց համագործակցությունն ու հաղորդակցությունը՝ ուղղված նշված տարածքների ականազերծմանը, քաղաքացիական բնակչության անվտանգության ապահովման նպատակով:
«Կոմիտեն կրկնում է, որ եռակողմ հայտարարության 8-րդ հոդվածի հստակ նպատակը բոլոր գերեվարված անձանց փոխանակումն է՝ առանց տարբերակելու այն կարգավիճակը, որը այդ մարդկանց տվել են կողմերից մեկի կողմից:
Ընդունելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից արտահայտված մտավահոգությունները՝ Ադրբեջանի կողմից ենթադրաբար գերված 188 հայերի վերաբերյալ, Կոմիտեն կոչ է անում Ադրբեջանին՝ ապահովել, որ բոլոր հայ կալանավորվածներն ազատ արձակվեն առանց հապաղելու ու լինեն Հայաստանի իշխանությունների խնամքի տակ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Կոմիտեի կարծիքով, հաշտության և իրական խաղաղության հաստատման համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու համար կարևոր է միջազգային անկախ առաքելության ստեղծումը, որը կհետաքննի հակամարտությունն ու վերջին բախումների ժամանակ մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի խախտումները:
Ասվում է, որ մշակութային ժառանգությունը կարևոր է հակամարտության բոլոր կողմերի համար և առաջնահերթ խնդիր է դրա պաշտպանությունն ու նորոգումն ապահովելու համար անհրաժեշտ մեխանիզմների անհապաղ ստեղծումը:
Այդ իսկ պատճառով, Կոմիտեն հանձնարարել է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների միջև կոնֆլիկտների իր ենթահանձնաժողովին` ավելի մանրամասն ուսումնասիրելու այս երկու հարցերի կոնկրետ մեխանիզմները:
Ի վերջո, Կոմիտեն երկու կողմերին էլ կոչ է անում կառուցողականորեն համագործակցել համապատասխան միջազգային ինստիտուտների, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ՝ եռակողմ հայտարարությունն ամբողջությամբ իրականացնելու նպատակով և սկսելու խաղաղ բանակցությունները:

ПАСЕ – Азербайджану: Немедленно вернуть армянских пленных, защитить культурное наследие и начать переговоры
Мониторинговый комитет Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) выступил с заявлением, в котором содержится призыв к Азербайджану немедленно вернуть удерживаемых армянских пленных.
В заявлении отмечается, что военные действия между Арменией и Азербайджаном и процессы, имевшие место после трехстороннего заявления от 9-10 ноября 2020 года и по сей день, представляют большую важность для Совета Европы, и за всем этим внимательно следил Мониторинговый комитет. Его представители выслушали представителей двух стран, мнения независимых экспертов, а содокладчики по Армении и Азербайджану периодически выступали с совместными заявлениями относительно имевших место процессов.
Комитет убежден, что национальные парламенты двух стран могут и должны сыграть важную роль в деле принятия шагов по формированию взаимного доверия, процесса примирения и возобновления мирных переговоров между сторонами. Поэтому комитет приветствует прогресс, достигнутый в деле реализации трехстороннего заявления, но при этом выражает озабоченность по поводу сообщений, согласно которым не все удерживаемые лица были обменены в контексте этого конфликта. Кроме того, комитет считает, что обеим сторонам следует укреплять сотрудничество и коммуникации, направленные на разминирование упомянутых территорий, чтобы обеспечить безопасность гражданского населения.
«Комитет повторяет, что четкой целью пункта 8 трехстороннего заявления является обмен всеми пленными – без различия статуса, предоставленного им одной из сторон.
Принимая во внимание обеспокоенность, озвученную Европейским судом по правам человека относительно предполагаемо взятых в плен Баку 188 армян, комитет призывает Азербайджан обеспечить немедленное освобождение всех удерживаемых армян и их передачу властям Армении», – говорится в заявлении.
По мнению комитета, создание независимой международной миссии по расследованию нарушений прав человека и гуманитарного права во время недавних военных действий может способствовать формированию благоприятной среды для примирения и установления реального мира.
Указывается, что культурное наследие представляет важность для всех сторон конфликта, и незамедлительное создание необходимых механизмов для обеспечения его защиты и восстановления является приоритетной задачей.
Посему Мониторинговый комитет поручил своему подкомитету, занимающемуся вопросами конфликтов между государствами-членами Совета Европы, более подробно изучить конкретные механизмы решения этих двух вопросов.
Наконец, комитет призывает обе стороны конструктивно сотрудничать с соответствующими международными институтами, в частности с Минской группой ОБСЕ, чтобы полностью выполнить трехстороннее заявление и начать мирные переговоры.