Բավքում բացված «պուրակը» պետական աջակցությամբ հայատյացության և ցեղասպան քաղաքականության ապացույց է. ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը hամաշխարհային արաբական «Ալ Արաբիա» (Al Arabia) հեռուստաընկերությանը հարցազրույց է տվել 2021թ. ապրիլի 12-ին Բաքվում բացված՝ 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող «ցուցահանդես-պուրակի» վերաբերյալ: Այս մասին նշված է ՄԻՊ ֆեյսբուքյան էջում։
««Պուրակի» տեսանյութերից ու լուսանկարներից ակնհայտ է, որ ցուցադրությունն արված է հայկական զինծառայողների մանեկեններով (մոմե ցուցադրությամբ)՝ հայատյացությունն ու թշնամանքն ավելացնելու, խրախուսելու համար, հրապարակայնորեն նսեմացնելու համար պատերազմում զոհվածների հիշատակը, անհայտ կորածներին ու գերիներին, ոտնահարելու համար նրանց ընտանիքների իրավունքներն ու արժանապատվությունը:
Բացված «պուրակում» ցուցադրված են նաև հայ գերիներին վերաբերող տեսարաններ: Այս քայլը հատկապես դատապարտելի է այն ֆոնին, որ Ադրբեջանում շարունակում են ապօրինաբար, մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների կոպիտ խախտմամբ պահվել գերիներ՝ զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք:
Ակնհայտ է, որ այս զգայուն հարցը պատճառում է հոգեկան ցավ ու տառապանք անհայտ կորածների և գերիների ընտանիքներին ու հայկական հասարակությանն, առհասարակ:
Պաշտպանի աշխատակազմի մշտադիտարկումը վեր է հանել ցուցահանդեսի վերաբերյալ ադրբեջանական սոցիալական ցանցերի գրառումներ, որոնք միայն ողջունում ու խրախուսում են Ադրբեջանի նախագահի նախաձեռնությունը, իսկ մեկնաբանությունները վկայում են ակնհայտ հայատյացության ու թշնամանքի մասին:
Ակնհայտ է, որ այդ «պուրակը» պետական աջակցությամբ հայատյացության և ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության ապացույց է»,- նշված է Ա. Թաթոյանի էջում։

Armenia’s Human Rights Defender Arman Tatoyan has spoken with the World Arabic Al Arabia Television on the so-called "exhibition-trophy park' dedicated to the September-November 2020 war, opened in Baku on April 12, 2021.
"It is obvious from the videos and photos of the "Park" that the exhibition was designed to increase and encourage hatred and animosity, to publicly humiliate the memory of the victims of the war, the rights of missing persons and captives, to violate the rights and dignity of their families," Tatoyan told an interview.
Tatoyan informed that scenes with Armenian prisoners of war and captives are shown in the opened "park". "This step is especially reprehensible against the background that in Azerbaijan, prisoners of war and civilians continue to be held captive illegally, in gross violation of international human rights requirements.
It is obvious that this sensitive issue would cause mental pain and suffering to the families of the missing persons and captives, as well as to the Armenian society in general," stressed the Ombudsman.
The monitoring of the Armenia’s Human Rights Defender’s Staff revealed posts on Azerbaijani social networks about the exhibition, which only welcomed and encouraged the initiative of the President of Azerbaijan, and the comments testified to the obvious hatred and hostility towards Armenians.
It is obvious that this "park" is a proof of state-sponsored hatred towards Armenians and Azerbaijani genocidal policy," added Tatoyan.