Բավքում բացված «պուրակը» պետական աջակցությամբ հայատյացության և ցեղասպան քաղաքականության ապացույց է. ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը hամաշխարհային արաբական «Ալ Արաբիա» (Al Arabia) հեռուստաընկերությանը հարցազրույց է տվել 2021թ. ապրիլի 12-ին Բաքվում բացված՝ 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող «ցուցահանդես-պուրակի» վերաբերյալ: Այս մասին նշված է ՄԻՊ ֆեյսբուքյան էջում։
««Պուրակի» տեսանյութերից ու լուսանկարներից ակնհայտ է, որ ցուցադրությունն արված է հայկական զինծառայողների մանեկեններով (մոմե ցուցադրությամբ)՝ հայատյացությունն ու թշնամանքն ավելացնելու, խրախուսելու համար, հրապարակայնորեն նսեմացնելու համար պատերազմում զոհվածների հիշատակը, անհայտ կորածներին ու գերիներին, ոտնահարելու համար նրանց ընտանիքների իրավունքներն ու արժանապատվությունը:
Բացված «պուրակում» ցուցադրված են նաև հայ գերիներին վերաբերող տեսարաններ: Այս քայլը հատկապես դատապարտելի է այն ֆոնին, որ Ադրբեջանում շարունակում են ապօրինաբար, մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների կոպիտ խախտմամբ պահվել գերիներ՝ զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք:
Ակնհայտ է, որ այս զգայուն հարցը պատճառում է հոգեկան ցավ ու տառապանք անհայտ կորածների և գերիների ընտանիքներին ու հայկական հասարակությանն, առհասարակ:
Պաշտպանի աշխատակազմի մշտադիտարկումը վեր է հանել ցուցահանդեսի վերաբերյալ ադրբեջանական սոցիալական ցանցերի գրառումներ, որոնք միայն ողջունում ու խրախուսում են Ադրբեջանի նախագահի նախաձեռնությունը, իսկ մեկնաբանությունները վկայում են ակնհայտ հայատյացության ու թշնամանքի մասին:
Ակնհայտ է, որ այդ «պուրակը» պետական աջակցությամբ հայատյացության և ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության ապացույց է»,- նշված է Ա. Թաթոյանի էջում։

Омбудсмен Армении: Открытый в Баку «парк»  – доказательство проводимой на госуровне в Азербайджане политики геноцида и армянофобии
10:28 22/04/2021
Омбудсмен Армении: Открытый в Баку «парк» – доказательство проводимой на госуровне в Азербайджане политики геноцида и армянофобии
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян в интервью мировому арабскому телевидению Аль-Арабия (Al Arabia) коснулся открытого в Баку 12 апреля 2021 года так называемого «Парка», посвященного войне сентября-ноября 2020 года.
Из видео и фото видно, что «экспонаты» армянских военнослужащих в «Парке» выставлены с целью разжигания ненависти и вражды, чтобы публично унизить память жертв войны, пропавших без вести и пленных, нарушить права и достоинство их семей.
В открывшемся «Парке» также показаны сцены с армянскими пленными. Это должно удостоится особого осуждения на фоне того, что военнопленные - военнослужащие и гражданские лица - по-прежнему содержатся в Азербайджане незаконно. Это является грубым нарушением международных требований в области прав человека.
Очевидно, что этот чувствительный вопрос причиняет душевную боль и страдания семьям пропавших без вести и пленных, а также армянскому обществу в целом.
Мониторинг аппарата Защитника прав человека выявил в азербайджанских социальных сетях публикации о выставке, которые только приветствуют и поощряют инициативу президента Азербайджана, а комментарии свидетельствуют об очевидном разжигании ненависти и враждебности по отношению к армянам.
Очевидно, что так называемый «Парк» является доказательством азербайджанской политики геноцида и армянофобии, проводимой на государственном уровне.