Հնդկաստանում մեկ օրում հայտնաբերվել է COVID-19-ի ռեկորդային թվով դեպքեր
Հնդկաստանում կորոնավիրուսային վարակի օրական աճը կազմել է 332 730 դեպք, ավելի քան 2,2 հազար մարդ մահացել է։ Սրանա համաճարակի սկզբից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշներն են, հայտնում է երկրի առողջապահության նախարարությունը, գրում է Ria-ն։
Հնդկաստանը աշխարհում կորոնավիրուսի հայտնաբերված դեպքերի թվով երկրորդն է: Առողջապահության նախարարության վերջին տվյալների համաձայն՝ երկրում գրանցվել է COVID-19 ավելի քան 16,2 միլիոն դեպք: Վերականգնվել է ավելի քան 13.6 միլիոն մարդ, 186.9 հազար մարդ մահացել է կորոնավիրուսից և հարակից հիվանդություններից:
Հնդկաստանում դեպքերի թվի աճը շարունակվում է փետրվարի կեսերից՝ COVID-19-ով բուժվող մարդկանց թիվը հասցնելով ավելի քան 2,42 միլիոնի:
Միևնույն ժամանակ, Առողջապահության նախարարությունը նշել է, որ Հնդկաստանում ավելի քան 135 միլիոն մարդ պատվաստվել է կորոնավիրուսի դեմ, միայն վերջին օրվա ընթացքում պատվաստվածների թիվն աճել է 3.1 միլիոնով:
Այս պահին երկիրը թույլատրել է օգտագործել երեք պատվաստանյութ կորոնավիրուսի դեմ՝ AstraZeneca-ի հնդկական տարբերակը՝ Covieshield կոչվող, տեղական Covaxin և ռուսական «Sputnik V» պատվաստանյութը, որը նախատեսվում է առաքել Հնդկաստան։

Суточный прирост заражений коронавирусной инфекцией в Индии составил 332 730 случаев, более 2,2 тысячи человек скончались, это максимальные показатели за время с начала пандемии, сообщает минздрав страны. Об этом пишет РИА Новости.
Индия находится на втором месте в мире по числу выявленных случаев коронавируса. Согласно последним данным минздрава, всего в стране зарегистрировано свыше 16,2 миллиона случаев COVID-19. Выздоровели более 13,6 миллиона человек, умерли от коронавируса и сопутствующих заболеваний 186,9 тысячи человек.
Рост числа заболевших в Индии продолжается с середины февраля, в результате чего число лечащихся от COVID-19 выросло до более чем 2,42 миллиона человек.
При этом минздрав отметил, что прививку от коронавируса в Индии получили более 135 миллионов человек, только за последние сутки число вакцинированных выросло на 3,1 миллиона. На данный момент в стране разрешено применение трех вакцин против коронавируса - индийского варианта "оксфордской" вакцины от AstraZeneca под названием Covieshield, отечественной Covaxin и российской вакцины "Спутник V", поставки которой в Индию планируются на этот квартал.