Սամանտա Փաուեր․ Վաղուց ուշացած Հայերի ցեղասպանության ճանաչումը կարծես մոտ է
«Վաղուց ուշացած Հայերի ցեղասպանության ճանաչումը, կարծես մոտ է։ Արժե նշել ԱՄՆ դիվանագետների քաջությունը, ովքեր 1915-ին իրական ժամանակում բացահայտեցին կոտորածները՝ ապարդյուն փորձելով հասնել նրան, որ Վաշինգտոնը օգնի հայ ժողովրդին»,-այս մասին թվիթերում գրել է Բայդենի վարչակարգում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավարի պաշտոնում առաջադրված, ՄԱԿ-ում 2013-17թթ․-ներին ԱՄՆ նախկին դեսպան Սամանտա Փաուերը։
Փաուերը ներկայացրել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի՝ 1915-ի հուլիսին Վաշինգտոն ուղարկած նամակը, որում ասվում է․ «Հայերի հետապնդումները աննախադեպ չափերի են հասնում»:
Նա մանրամասնել էր «բռնաբարության, կողոպուտի և սպանության հաճախակի դեպքերը, որոնք վերածվում են կոտորածի, հայերին ավերածություն պատճառելու համար»:
Փաուերը գրել է, որ Մորգենթաուի՝ Ամերիկային ուղարկած հաղորդագրությունները շարունակում էին լինել խիստ և սարսափելի՝ «Ընթանում է ցեղի ոչնչացման արշավ», «Հայերը՝ հիմնականում կանայք և երեխաներ, ... կոտորվել են»։
«Վաշինգտոնն անտեսեց Մորգենթաուի հաճախակի և հրատապ խնդրանքները՝ պատասխանելու «հայկական ցեղը ջախջախելու համակարգված ծրագրին»: Մորգենթաուն առերեսվեց Թուրքիայի իշխանությունների հետ, բայց ՆԳ նախարարը կոպտորեն պատասխանեց նրան, ասելով, «ինչու չես կարող մեզ թույլ տալ այս քրիստոնյաների հետ անել այն, ինչ ուզում ենք»։ Մորգենթաուն շարունակում էր պայքարել և նույնիսկ փորձել է գումար հայթայթել՝ օգնելու հայերին փախչել ԱՄՆ: Բայց ամերիկյան կառավարությունը ոչինչ չձեռնարկեց, և նա հրաժարական տվեց 1916-ին՝ ամայացած «հայերի կործանումը կասեցնելու իմ ձախողումից»:
1,5 միլիոն հայ սպանվեց։ Հիմա, ավելի քան մեկ դար անց, մասամբ շնորհիվ վավերագրական գրառման և վկաների ցուցմունքների, որոնք պատրաստել են Մորգենթաուի պես անհատներ, ԱՄՆ-ը կարծես վերջապես պատրաստ է ընդունել ճշմարտությունը. Օսմանյան կայսրությունը ցեղասպանություն է իրականացրել հայ ժողովրդի նկատմամբ»,-գրել է Փաուերը։

With long-overdue the Armenian Genocide recognition is seemingly near, former US Ambassador to the UN Samantha Power, who has been nominated by President Joe Biden to lead the United States Agency for International Development (USAID), said in a tweet on Friday.
“With long-overdue the Armenian Genocide recognition seemingly near, it's worth recalling the courage of US diplomats who in 1915 exposed the massacres in real-time, trying in vain to get Washington to help the Armenian people,” she tweeted.
Power cited a letter of US Ambassador to Turkey Henry Morgenthau, in which he informed Washington in July 1915: “Persecution of Armenians assuming unprecedented proportions.”
He detailed “frequent instances of rape, pillage, and murder, turning into massacre, to bring destruction” to Armenians.
According to the former ambassador, the information Morgenthau persisted in communicating back to America was stark and horrific: “A campaign of race extermination is in progress”, “Armenians mostly women and children…have been massacred.”
“Washington ignored Morgenthau’s frequent and urgent pleas to respond to “a systematic plan to crush the Armenian race.” Morgenthau confronted Turkish authorities but the Interior Minister blithely responded, “Why can’t you let us do with these Christians as we please?”
“Morgenthau continued pushing and even tried raising money to help Armenians escape to the US. But the American government did nothing, and he resigned in 1916, devastated by "my failure to stop the destruction of the Armenians."
“1.5 million Armenians were killed. Now, more than a century later, thanks in part to the documentary record and witness testimonies produced by individuals like Morgenthau, the US seems finally ready to admit the truth – that the Ottoman Empire perpetrated a genocide against the Armenian people,” Samantha Power tweeted.