Մոցարտի «Ռեքվիեմ»-ը հնչեց ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների
Ապրիլի 23-ի կեսգիշերին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը հնչել է Մոցարտի «Ռեքվիեմ»-ը՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակի։
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի փոխանցմամբ, ոգեկոչման համերգին ելույթ են ունեցել Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյան) և «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը (խմբավար՝ Սոնա Հովհաննիսյան)։ Դիրիժոր Ալեքսանդր Իրադյանի ղեկավարությամբ որպես մենակատարներ հանդես եկան ՀՀ վաստակավոր արտիստ, սոպրանո Իրինա Զաքյանը մեցցո-սոպրանո Սոֆիա Թումանյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, տենոր Հովհաննես Այվազյանը, բաս Ֆերդինանդ Մուրադյանը։
«Ինձ համար չափազանց սպասված էր Հայաստանում այս համերգն ունենալը: Ցանկանում էի խորհրդանշական օրը հենց Մոցարտի «Ռեքվիեմ»-ի միջոցով ևս մեկ անգամ «ասել», որ ցավի հետ առաջ մղվելու հնարավորությունն ու կամքը միշտ պիտի շարժիչ ուժը լինի ... Հույս ունեմ՝ ստացվեց: Անհամբեր եմ հայրենի հանդիսատեսի հետ այլ փորձառություն ևս անցնել և հուսամ՝ հանդիպելու առիթը շատ չի ուշանա»,-նշել է դիրիժոր Ալեքսանդր Իրադյանը:
Նշվում է, որ նախագծի նախաձեռնողը Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնն էր, այն իրականացվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Նախագծի ղեկավարը և պրոդյուսերն Անուշ Քոչարյանն էր, նախագծի ղեկավարը՝ Ֆելիքս Բաբուրյանը։

«Реквием» Моцарта прозвучал в память о невинных жертвах Геноцида армян
«Реквием» Моцарта прозвучал в полночь 23-го апреля в Доме камерной музыки имени Комитаса в память о невинных жертвах Геноцида армян.
Как передает Национальный центр камерной музыки, в памятном концерте выступили Государственный камерный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Ваан Мартиросян) и Государственный камерный хор «Овер» (дирижер Сона Ованнисян). Под руководством дирижера Александра Ирадяна в качестве солистов выступили заслуженный артист РА, сопрано Ирина Закян, меццо-сопрано София Туманян, заслуженный артист РА, тенор Ованнес Айвазян, бас Фердинанд Мурадян.
«Для меня этот концерт в Армении был очень долгожданным. Я хотел в этот символичный день именно через «Реквием» Моцарта еще раз «рассказать», что, наряду с болью, возможность и воля идти вперед всегда должны быть движущей силой... Надеюсь, удалось. С нетерпением жду другого опыта с отечественным слушателем и надеюсь, что повод для встречи не заставит себя ждать», – отметил дирижер Александр Ирадян.
Отмечается, что инициатором проекта является Национальный центр камерной музыки, при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА. Руководителем и продюсером проекта выступила Ануш Кочарян, руководителем проекта – Феликс Бабурян.