Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի պատվիրակությունը հարգանքի տուրք մատուցեց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ այսօր ցեղասպանության՝ 1.5 մլն անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու համար Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր էր այցելել Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությունը:
«Հայաստան գնալ այս ապրիլի 24-ին՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին, ինձ համար ակնհայտ ընտրություն էր։
Իմ կարծիքով այս տարի, երբ հայ ժողովուրդն անցել է վշտի, ցավի ու տառապանքի միջով, էական է Հայաստանին հաղորդել մեր համերաշխությունը։ Ֆրանսիան, իր քաղաքական կարծիքների ողջ բազմազանությամբ, այսօր կանգնած է հայերի կողքին»,-ասել էր Ժերար Լարշեն « Les nouvelles d’Arménie» ամսագրին տված հարցազրույցում։
Պատվիրակության կազմում են Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ զինված ուժերի հանձնաժողովի նախագահ Քրիստիան Կամբոնը, «Հանրապետականներ» խմբակցության («Les Republicains») նախագահ Բրյունո Ռըտայոն, Սոցիալիստական խմբակցության («Socialiste, Ecologiste et Republicain») նախագահ Պատրիկ Կանները, Ցենտրիստական խմբակցության («Union Centriste») նախագահ Էրվե Մարսեյը, Կոմունիստական խմբակցության («Communiste, Republicain, Citoyen et Ecologiste») նախագահ Էլիան Ասասին եւ Բնապահպանների խմբակցության («Ecologiste - Solidarite et Territoires») նախագահ Գիյոմ Գոնտարը, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը:

French Senate speaker’s delegation pays tribute to Armenian Genocide victims in Yerevan
A delegation led by French Senate Speaker Gérard Larcher visited the Tsitsernakaberd Memorial in Yerevan on Saturday to pay tribute to the 1.5 million innocent victims of the Armenian Genocide on the 106th anniversary of the tragedy.
“Heading to Armenia on this April 24 to attend the Armenian Genocide commemorations seemed obvious to me.
“In this year of mourning, pain and sufferings experienced by the Armenian people, it is essential to express our solidarity with Armenia. With the diversity of its political opinions, France stands with the Armenian people,” Larcher said in an interview to Nouvelles d'Arménie magazine.
The French delegation includes Chairman of the Foreign Affairs, Defense and Armed Forces Committee, Senator Christian Cambon, Senators Bruno Retailleau, Patrick Kanner, Hervé Marseille, Éliane Assassi, Guillaume Gontard and President of the France-Armenia Friendship Group, Senator Gilbert-Luc Devinaz.