Մակրոն. Միասին պայքարելու ենք ժխտողականության, ատելության, բռնության դեմ
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրառում է կատարել.
«Ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման օրը չենք մոռանում: Մենք միասին պայքարելու ենք ժխտողականության, ատելության, բռնության դեմ: Ֆրանսիացի ժողովուրդը և հայ ժողովուրդը հավերժ կապված են միմյանց հետ:
Ավելի ուշ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի ֆեյսբուքյան էջում հայերենով հրապարակեց հետևյալ հաղորդագրությունը.
«Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին իմ բոլոր մտքերն ուղղված են դեպի պատմության զրկանքները կրած Հայաստանը։ Մտովի հայ ժողովրդի, ցեղասպանությունից մազապուրծ եղածների և փախստականների հետ եմ, ում ժամանակին հյուրընկալեց Ֆրանսիան, և որոնց ժառանգները կերտեցին մեր երկիրը։ Մենք երբևէ չենք մոռանա։
Ինչպես և հանձն էի առել, 2019թ.-ից ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում պաշտոնապես ճանաչվել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Ֆրանսիայում ամենուր՝ ի հեճուկս համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների, կնշվի մեր հանրապետական օրացույցում ընդգրկված այդ օրը։ Ավելի քան ցանկացած մեկ այլ օր, այս ապրիլի 24-ին մեր երկու ժողովուրդները համախմբված են նույն հիշատակի շուրջ։
Անցյալը հիշելը՝ ընդունելով ճշմարտությունը, հանգուցյալներին հարգանքի տուրք մատուցելը և ապրողների հիշողությունը հարգելը մեր պարտքն է՝ կանխելու համար մոռացումը, ժխտումը, սուտը։ Պատմության ընթացքում ձեր կողքին հանձնառու լինելով՝ մենք նաև հանձնառու ենք ապագայի հանդեպ այսժամ, երբ Ձեր երկիրն անցավ տարածաշրջանը պատուհասած մահաբեր հակամարտության միջով, որտեղ չափազանց շատ արյուն է հեղվել։ Պետք է կերտել նոր՝ խաղաղության, բարգավաճման և հաշտության էջ։
Հանուն արդարության և ճշմարտության պայքարը, որ ձեր կողքին Ֆրանսիան մղել է և կշարունակի մղել, չի դադարի, քանզի այն միայն հայերի պայքարը չէ։ Այն Ֆրանսիայի Հանրապետության եղբայրության սկզբունքի հիմքում է։
Տխրության, բայց նաև հույսի այս օրը, երբ միասին հիշում ենք մարտիրոսված ժողովրդի սոսկալի տառապանքները, Ֆրանսիային և Հայաստանին միավորում են բարեկամությունը և եղբայրությունը»։
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին իմ բոլոր մտքերն ուղղված են դեպի պատմության զրկանքները կրած Հայաստանը։ Մտովի հայ...

The President of France Emmanuel Macron shared a message on Facebook in Armenian to commemorate the 106th anniversary of the Armenian Genocide.
"On the 106th anniversary of the Armenian Genocide, all my thoughts are with Armenia, which has suffered the hardships of history. Mentally, I am with the Armenian people, those who escaped the genocide, and the refugees once hosted by France, and their descendants who contributed to our country. We shall never forget," the message read.
The president reminds his commitment made in 2019, about officially recognizing April 24 as Armenian Genocide Remembrance Day in France. "Everywhere in France, despite the restrictions caused by the pandemic, that day included in our national calendar will be commemorated. This April 24, more than any other day, our two peoples are united around the same remembrance," said the french President.
"Accepting the truth, to remember the past, pay tribute to the dead, and respect the memory of the living. Our duty is to prevent forgetting, denial, and lies. Committed to being with you throughout history, we are committed to the future now as well, when your country went through a deadly conflict that befell the region where too much blood was shed. It is necessary to create a new page of peace, prosperity and reconciliation. The struggle for justice and truth, which France fought together with you and will continue, will not stop as this is not only the struggle of the Armenians. This is the basis of the fraternity principle of the French Republic. On this day of sadness, but also of hope, when together we remember the terrible sufferings of the martyred people, France and Armenia are united by friendship and brotherhood," the message concluded.