Մակրոն. Միասին պայքարելու ենք ժխտողականության, ատելության, բռնության դեմ
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրառում է կատարել.
«Ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման օրը  չենք մոռանում: Մենք միասին պայքարելու ենք ժխտողականության, ատելության, բռնության դեմ: Ֆրանսիացի ժողովուրդը և հայ ժողովուրդը հավերժ կապված են միմյանց հետ:
Ավելի ուշ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի ֆեյսբուքյան էջում հայերենով հրապարակեց հետևյալ հաղորդագրությունը.
«Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին իմ բոլոր մտքերն ուղղված են դեպի պատմության զրկանքները կրած Հայաստանը։ Մտովի հայ ժողովրդի, ցեղասպանությունից մազապուրծ եղածների և փախստականների հետ եմ, ում ժամանակին հյուրընկալեց Ֆրանսիան, և որոնց ժառանգները կերտեցին մեր երկիրը։ Մենք երբևէ չենք մոռանա։
Ինչպես և հանձն էի առել, 2019թ.-ից ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում պաշտոնապես ճանաչվել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Ֆրանսիայում ամենուր՝ ի հեճուկս համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների, կնշվի մեր հանրապետական օրացույցում ընդգրկված այդ օրը։ Ավելի քան ցանկացած մեկ այլ օր, այս ապրիլի 24-ին մեր երկու ժողովուրդները համախմբված են նույն հիշատակի շուրջ։
Անցյալը հիշելը՝ ընդունելով ճշմարտությունը, հանգուցյալներին հարգանքի տուրք մատուցելը և ապրողների հիշողությունը հարգելը մեր պարտքն է՝ կանխելու համար մոռացումը, ժխտումը, սուտը։ Պատմության ընթացքում ձեր կողքին հանձնառու լինելով՝ մենք նաև հանձնառու ենք ապագայի հանդեպ այսժամ, երբ Ձեր երկիրն անցավ տարածաշրջանը պատուհասած մահաբեր հակամարտության միջով, որտեղ չափազանց շատ արյուն է հեղվել։ Պետք է կերտել նոր՝ խաղաղության, բարգավաճման և հաշտության էջ։
Հանուն արդարության և ճշմարտության պայքարը, որ ձեր կողքին Ֆրանսիան մղել է և կշարունակի մղել, չի դադարի, քանզի այն միայն հայերի պայքարը չէ։ Այն Ֆրանսիայի Հանրապետության եղբայրության սկզբունքի հիմքում է։
Տխրության, բայց նաև հույսի այս օրը, երբ միասին հիշում ենք մարտիրոսված ժողովրդի սոսկալի տառապանքները, Ֆրանսիային և Հայաստանին միավորում են բարեկամությունը և եղբայրությունը»։

Макрон: Вместе мы будем бороться против отрицания, ненависти и насилия
По случаю 106-й годовщины Геноцида армян президент Франции Эмманюэль Макрон сделал запись в своем микроблоге Twitter:
«Мы не забываем 24 апреля, день памяти Геноцида армян. Мы будем вместе бороться против отрицания, ненависти и насилия. Французский народ и армянский народ навечно связаны друг с другом».
Позже президент Франции Макрон разместил на своей странице в соцсети Facebook следующее сообщение:
«В 106-ю годовщину Геноцида армян все мои мысли направлены к Армении, которая пережила исторические лишения. Мысленно я с армянским народом, с едва избежавшими геноцид и беженцами, которых когда-то приняла Франция, и чьи потомки построили нашу страну. Мы никогда не забудем.
Как я и обязался, 24 апреля 2019 года официально признан днём памяти жертв Геноцида армян во Франции. Повсеместно во Франции, несмотря на ограничения, связанные с пандемией, будет отмечаться день, включенный в наш национальный календарь. В это 24 апреля, как никогда раньше, наши два народа объединены одной и той же памятью.
Наш долг - помнить прошлое, принимая истину, отдавая дань уважения усопшим и чтя память живых, чтобы предотвратить забвение, отрицание и ложь. Будучи приверженными вашей стороне на протяжении всей истории, мы также привержены будущему в то время, когда ваша страна пережила смертельный конфликт в регионе, в котором пролилось слишком много крови. Необходимо создать новую страницу мира, процветания и примирения.
Борьба за справедливость и правду, которую рядом с вами вела и будет вести Франция, не прекратится, потому что это не только борьба армян. Она лежит в основе принципа братства Французской Республики.
В этот день печали, но также и надежды, когда мы вместе вспоминаем ужасные страдания мученически павшего народа, Францию и Армению объединяют дружба и братство».
В 106-ю годовщину Геноцида армян все мои мысли направлены к Армении, которая пережила исторические лишения. Мысленно я армянин ...