Պայքարը կտևի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայի կառավարությունն իր մեջ ուժ չի գտել ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը. ԱԳՆ
09:07 24/04/2021
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«Ամեն տարի` ապրիլի 24-ին, ողջ հայությունը ոգեկոչում է 20-րդ դարասկզբին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը: Իր ծավալներով նախադեպը չունեցող այս ծրագրված ոճրագործության հետևանքով թիրախավորվեց, բռնի տեղահանության և զանգվածային կոտորածների զոհ դարձավ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայ ժողովուրդը։ Տարիների ընթացքում պանթուրքիզմի գաղափարախոսությամբ առաջնորդվող երիտթուրքական և դրան հաջորդող կառավարությունները Հայոց ցեղասպանության քաղաքականությունը տարածեցին նաև Արևելյան Հայաստանում։
Այս գործողությունների հետևանքով 1915-1923թթ․ ընթացքում սպանվեց 1,5 մլն մարդ, խեղվեցին հարյուր հազարավոր ճակատագրեր, մի ամբողջ ժողովուրդ զրկվեց իր հոգևոր, կրթական, մշակութային և տնտեսական սեփականությունից, նրանից խլվեց իր պատմական հայրենիքի գերակշիռ հատվածում ապրելու իրավունքը։
1878թ․ Բեռլինի կոնգրեսում Մեծ տերությունները և Օսմանյան կայսրությունը հանձնառություն էին ստանձնել երաշխավորելու վերջինիս հայկական նահանգների բնակչության անվտանգությունը։ Ծրագրելով և իրականացնելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ երիտթուրքական կառավարությունը ի չիք դարձրեց հայ ժողովրդին տրված անվտանգության միջազգային երաշխիքները և ստեղծեց մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրը մի ամբողջ ժողովրդի մահապատժով «լուծելու» նախադեպ։
Այս գործողությունները հետագայում հիմք դարձան ցեղասպանության հանցանքի սահմանման համար և արտացոլվեցին «Ցեղասպանության կանխարգելման և դրա պատժի մասին» միջազգային կոնվենցիայում։ Այնուհանդերձ Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչները չկանգնեցին միջազգային արդարադատության առջև:
Հայոց ցեղասպանության անպատժելիությունն այսօր ևս ոգեշնչում է միջազգային նոր հանցանքներ ծրագրողներին: Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած վերջին պատերազմը և դրա ընթացքում թուրք-արբեջանական դաշինքի ցեղասպան գործողություններն ի ցույց դրեցին, որ ուժով միջազգային խնդիրները «լուծելու» մոտեցումները չեն փոխվել։
Արցախահայության դեմ իրականացված ոճրագործությունները փաստեցին նաև, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր է ոչ միայն պատմական արդարության և ճշմարտության, այլև հայ ժողովրդի անվտանգության համար։
Հայոց ցեղասպանության նպատակը հայ ժողովրդի լիակատար բնաջնջումն էր։ Հայ ժողովրդի հավաքական ջանքերի, ցեղասպանության վերապրողներին աշխարհի տարբեր երկրների և ժողովուրդների կողմից ցուցաբերված աջակցության շնորհիվ հայ ժողովուրդն արժանապատվորեն վերապրեց իր պատմության ամենամեծ արհավիրքը։
Այսօր հայ ժողովուրդը Հայաստանում և սփյուռքում ցույց է տալիս արդարության և ճմշարտության համար պայքարելու իր տոկունությունը։ Այդ պայքարը մեկ անգամ ևս հավաստում է, որ ոչ երիտթուրքական կառավարության բիրտ ուժը, ոչ Թուրքիայի հաջորդական կառավարությունների ժխտողական շահարկումները և տարածաշրջանում հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամական գործողություններն ի զորու չեն մոռացության մատնել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը և նրա նահատակներին։
Այդ պայքարը կտևի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայի կառավարությունն իր մեջ ուժ չի գտել ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը և քայլեր ձեռնարկելու դրա հետևանքների վերացման ուղղությամբ»։

Struggle will continue until Turkey finds strength to recognize Armenian Genocide – Foreign Ministry
The Armenian Foreign Ministry issued a statement on the 106th anniversary of the Armenian Genocide. The full text of the statement is provided below.
"Each year, on April 24, Armenians all over the world commemorate the martyrs of the Armenian Genocide committed in the early 20th century. As a result of this unprecedented and pre-planned crime, the Armenian people living in the Ottoman Empire were targeted, forcibly displaced and massacred. Over the years, the government of the Young Turks driven by the ideology of Pan-Turkism and their successive governmnets expanded the policy of the Armenian Genocide to the Eastern Armenia.
In 1915-1923, as a result of these actions, 1.5 million people were killed, hundreds of thousands of human lives were destroyed, an entire nation was dispossessed of its spiritual, educational, cultural and economic property and deprived of the right to live in the major part of its historical homeland.
In 1878, at the Berlin Congress, the Great Powers and the Ottoman Empire undertook a commitment to ensure the security of the population in the Armenian provinces of the Ottoman Empire. By planning and perpetrating the Armenian Genocide, the Young Turk government nullified the international obligations to ensure the security of the Armenian people, set a precedent for "solving" the issue of human rights protection through the execution of an entire nation.
These actions later became the basis for the definition of the crime of genocide, enshrined in the International Convention for the Prevention and Punishment of the Genocide. However, the perpetrators of the Armenian Genocide were not brought to international justice.
The impunity of the Armenian Genocide continue to inspire those who plan new international crimes today. The recent war unleashed by Azerbaijan against the people of Artsakh and the genocidal actions of the Turkish-Azerbaijani alliance during that war demonstrated that their approaches towards "solving" international issues by force have not changed.
The crimes committed against the Armenians of Artsakh proved that the recognition of the Armenian Genocide is imperative not only for historical justice and truth, but also for the security of the Armenian people.
The aim of the Armenian Genocide was the complete annihilation of the Armenian people. Thanks to the collective efforts of the Armenian people, as well as the support provided to the survivors of the genocide by different countries and peoples, the Armenian people survived the greatest calamity of its history with dignity.
Today, the Armenian people in Armenia and in Diaspora, demonstrate strong resilience to fight for justice and truth. This struggle once again attests that neither the brutal force of the Young Turk government, nor the denialist speculations of Turkey’s successive governments, nor the hostile actions against the Armenian people in the region can consign to oblivion the first genocide of the 20th century and its martyrs.
This struggle will continue until the Turkish government finds the strength to recognize the Armenian Genocide and undertake steps towards eliminating its consequences."