Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի պատվիրակությունը հարգանքի տուրք մատուցեց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ այսօր ցեղասպանության՝ 1.5 մլն անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու համար Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր էր այցելել Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությունը:
«Հայաստան գնալ այս ապրիլի 24-ին՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին, ինձ համար ակնհայտ ընտրություն էր։
Իմ կարծիքով այս տարի, երբ հայ ժողովուրդն անցել է վշտի, ցավի ու տառապանքի միջով, էական է Հայաստանին հաղորդել մեր համերաշխությունը։ Ֆրանսիան, իր քաղաքական կարծիքների ողջ բազմազանությամբ, այսօր կանգնած է հայերի կողքին»,-ասել էր Ժերար Լարշեն « Les nouvelles d’Arménie» ամսագրին տված հարցազրույցում։
Պատվիրակության կազմում են Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ զինված ուժերի հանձնաժողովի նախագահ Քրիստիան Կամբոնը, «Հանրապետականներ» խմբակցության («Les Republicains») նախագահ Բրյունո Ռըտայոն, Սոցիալիստական խմբակցության («Socialiste, Ecologiste et Republicain») նախագահ Պատրիկ Կանները, Ցենտրիստական խմբակցության («Union Centriste») նախագահ Էրվե Մարսեյը, Կոմունիստական խմբակցության («Communiste, Republicain, Citoyen et Ecologiste») նախագահ Էլիան Ասասին եւ Բնապահպանների խմբակցության («Ecologiste - Solidarite et Territoires») նախագահ Գիյոմ Գոնտարը, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը:

Делегация во главе с председателем Сената Франции в «Цицернакаберде» воздала дань уважения памяти жертв Геноцида армян
По случаю 106-й годовщины Геноцида армян в Османской империи сегодня, 24 апреля, чтобы почтить память 1,5 млн невинных жертв Геноцида, мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване посетили председатель Сената Французской Республики Жерар Ларше и возглавляемая им делегация.
«Находиться в Армении 24 апреля для участия в мероприятиях по возданию дани памяти жертв Геноцида армян для меня – очевидный выбор.
На мой взгляд, в этом году, когда армянский народ прошел (в результате войны в Арцахе 2020 года – ред.) через боль, горе и мучения, важно выразить нашу солидарность Армении. Франция, при всем плюрализме политических мнений в нашей стране, сегодня рядом с армянами», – сказал ранее Жерар Ларше в интервью «Les nouvelles d’Arménie».
Отметим, что в составе делегации председатель комитета Сената по международным отношениям, обороне и вооруженным силам Кристиан Камбон, глава фракции партии «Республиканцы» («Les Republicains») Брюно Ретайю, председатель Социалистической фракции («Socialiste, Ecologiste et Republicain») Патрик Каннер, председатель Центристской фракции («Union Centriste») Эрве Марсей, председатель Коммунистической фракции («Communiste, Republicain, Citoyen et Ecologiste») Элиан Асаси, председатель Экологической фракции («Еcologiste-Solidarite et Territoires») Гийом Гонтар, руководитель группы дружбы Франция – Армения Жильбер-Люк Девиназ.